Nošení respirátorů ve veřejné dopravě kvůli omezení šíření koronaviru zřejmě nebude povinné od Velikonoc. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních zůstanou déle. Novinářům to  ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ve většině vnitřních veřejných prostor povinnost zakrývání dýchacích cest skončila 14. března.

„Po víkendu se má oteplit a až budu mít data za pondělí a úterý, tak nevidím důvod, aby byly respirátory dál povinné ve veřejné dopravě,“ řekl ministr. Šíření respiračních infekcí obecně podle odborníků souvisí i s počasím, viry se více přenášejí od podzimu do jara. Také proto, že lidé tráví více času ve vnitřních prostorách.

V současné době je zakrývání dýchacích cest dál povinné v hromadné dopravě, jako jsou vlaky, autobusy, letecká doprava i MHD. Nosit respirátory je dál nutné také v pobytových zařízeních sociální péče a zdravotnických zařízeních. „Tam třeba v čekárnách u ambulancí čekají nemocní lidé,“ dodal ministr. Kromě nemocnic, ordinací a čekáren je třeba respirátor i v lékárně.

Ve středu přibylo v Česku 5287 potvrzených případů covidu-19, nejméně ve všední den od začátku letošního roku. Nejméně je i podezření na opakované nákazy. Lidé se ale i s příznaky chodí výrazně méně testovat. Zatímco na přelomu ledna a února letošního roku bylo podle dat ministerstva zdravotnictví denně i více než 150 tisíc PCR testů, v současné době je jich asi šestkrát méně. Od dubna navíc zdravotní pojišťovny omezily počet laboratoří, kterým testování proplácejí.

Válek také znovu uvedl, že uprchlíci z Ukrajiny počty pozitivně testovaných nezvýšili, data o jejich nákazách jsou sledována i samostatně. Do konce března tvořili mezi testovanými asi jedno procent, přestože do ČR nově přibylo přes 2,5 procenta populace. Denně se nákaza prokázala u několika desítek Ukrajinců, celkově od začátku uprchlické vlny do konce března zhruba u 2500.