Česká obchodní inspekce se vložila do případu expolitika ČSSD Jana Kořínka, který na svém e-shopu prodává bělidlo a k tomu knižní rady, jak žíravinou léčit covid. Podle inspektorů se prodejem dopouští trestného činu. Podali na něj proto trestní oznámení. Na obchody bývalého zastupitele Prahy 16 upozornily HN a Aktuálně.cz minulý měsíc.

Kořínek, jenž v zastupitelstvu Prahy 16 – Radotín seděl do roku 2018 a dnes je řadovým členem ČSSD, nabízí chemikálie i publikace na e-shopu, který provozuje skrze vlastní firmu Narita Dox. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) může vnitřní užívání bělidla způsobit nejen respirační problémy, ale zejména pak akutní selhání jater nebo vážné poškození srdce. 

Kořínkovi ale byznys jde. Firmě, která e-shop provozuje, se v roce 2020 zisk zvýšil několikanásobně. Vydělala milion. Její produkty totiž na internetu doporučují dezinformátoři, kteří na Facebooku vysílají videa pro tisíce lidí.

Dohledové úřady, které před pitím bělidla důrazně varují, ale Kořínkovo podnikání pokutovat odmítají. Nakonec se do věci vložila Česká obchodní inspekce, která má ze zákona chránit spotřebitele. I ta sice uvedla, že se jí věc netýká, s případem se ale obrátila na policii. 

„Česká obchodní inspekce, jakožto úřad dozoru, může trestat v rámci přestupků jen formou sankce (pokuty). ČOI nemá v dozorové kompetenci trestné činy. Tady musí zcela jistě nastoupit Policie ČR, je-li to trestný čin,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. „Domníváme se, že toto naplňuje znaky trestného činu,“ dodal.

Doplnil, že podle právního názoru expertů inspekce jde o trestný čin „ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty“, jak ho definuje trestní zákoník. Za ten by Kořínkovi teoreticky mohlo hrozit až osm let vězení, protože bělidlo s návody na jeho pití prodával i během nouzového stavu. ČOI tento týden podala na provozovatele e-shopu trestní oznámení. Policie tak ze zákona musí spustit prověřování.

Jak dopadne, ale není vůbec jasné. Podobný případ čeští policisté totiž ještě nikdy nestíhali.

„V současnosti se v obecné rovině zabýváme tím, zdali v obdobných případech můžeme hovořit o naplnění skutkové podstaty některého z trestných činů či nikoliv,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. „Činíme tak s plným vědomím, že samotné popsané jednání považujeme za velmi nebezpečné ve vztahu k uživatelům,“ dodal.

Kořínek ovšem trvá na tom, že nic nelegálního nedělá. „My bělidlo neprodáváme za účelem vnitřního užití. Nikoho k ničemu nenavádíme,“ řekl už dříve reportérům Kořínek. „Já prodávám chemikálie a knihy,“ uvedl pro HN. Skutečnost, že k žíravině přikládá příručku, která látku propaguje jako lék, s tím prý nesouvisí. Komentovat, kolik prodejem vydělal, Kořínek nechtěl.

Úřady: Do našich pravomocí to nespadá

Úřadům, které ze zákona mají chránit zdraví Čechů, Kořínkovo vysvětlení stačí. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) záležitost zkoumala déle než týden. Vyjádření zaslala až po vydání článku, v němž reportéři Kořínkův byznys popsali. Politik následně z nabídky stáhl sety, v nichž kombinoval bělidlo s příručkami radícími ho pít. I potom ale ke každé objednávce samostatné chemikálie nad 500 korun příručku přikládal, což avizoval velkým poutačem v hlavičce webu.

Kořínkův e-shop nabízí balíčky, součástí nichž je nejen chemikálie, ale i knižní návod, jak ji pít.
Kořínkův e-shop nabízí balíčky, součástí nichž je nejen chemikálie, ale i knižní návod, jak ji pít.
Foto: www.czchem.cz

V českých překladech některých knih dezinformátorů je navíc přímo doporučován Kořínkův e-shop jako místo, kde je možné chemikálii opatřit. SZIP se přesto odkazuje na to, že souvislost mezi prodejem chemikálií a materiály s doporučením k jejich konzumaci je problematické prokázat.

„Nabízené zboží nelze považovat za potraviny a kontrola internetového prodeje zmíněných produktů tak nespadá do kompetence Státní zemědělské a potravinářské inspekce,“ tlumočí stanovisko vedení inspekce její mluvčí Pavel Kopřiva.

Podobně se k tomu postavil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten Kořínkovy obchody odmítl řešit kvůli tomu, že u samotných chemikálií má expolitik popisek, ze jsou určené k bělení textilu, a nikoliv jako lék pro lidi. A to samé tvrdí infolinka e-shopu. „Strašně se omlouvám, musím se držet toho, že jsme prodejci bělidla na prádlo, a nic dalšího s vámi nemohu konzultovat,“ sdělila žena na lince.

„Prodej chemikálií nespadá do působnosti SÚKL. Látky e-shop neprodává jako léčivý přípravek, ale jako chemikálie, které nejsou určené k použití lidem. Na webu jsou i bezpečnostní listy těchto chemikálií s popsanými vlastnostmi včetně toxicity,“ prohlásila mluvčí ústavu Klára Brunclíková.

Reportéři rovněž kontaktovali ministerstvo zdravotnictví s dotazem, zda bude hledat řešení byznysu s chemikálií. V minulosti před pitím bělidla opakovaně varovalo. Proti obchodníkům ale nyní zakročit odmítlo. „Ministerstvo zdravotnictví doporučuje užívat na léčbu covidu-19 jen schválená léčiva,“ odpověděl na dotaz, zda bude situaci řešit, mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist