Návrh letošního státního rozpočtu, kterým se v pátek začala zabývat sněmovna, se dá popsat jednou větou jako zodpovědné protiinflační vládnutí bez zvyšování daní. Poslancům to v úvodu dnešního prvního čtení řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Uvedl také, že vyšší inflace sice do rozpočtu přinese proti plánu víc peněz, například na sociálním pojistném nebo na dani z přidané hodnoty, ale současně bude znamenat i vyšší výdaje. Půjde například o mimořádné zvýšení důchodů plánované k červnu. „Šetřili jsme na státu, na provozu a na zbytečných výdajích,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Politici očekávají, že debata kolem rozpočtu bude trvat dlouhé hodiny. Do diskuse je přihlášeno dvacet poslanců. Odpoledne si proto schválili, že mohou jednat i po 21. hodině a také v sobotu. Jednání o rozpočtu totiž na pár hodin přerušilo plánované hlasování o pandemickém zákonu a volba šestého místopředsedy sněmovny. Tím se stal někdejší ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček z hnutí ANO.

Návrh rozpočtu kritizuje bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který ho označil za „domatlaný“. Babišovi vadí i rozhodnutí Fialova kabinetu stáhnout návrhy na zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na energie kvůli růstu jejich cen. „Měli jste odpustit tu DPH na šest měsíců,“ vyčetl vládě.

V pátek dopoledne dodržel prezident Miloš Zeman svou zvyklost a dorazil do Poslanecké sněmovny, aby se k návrhu rozpočtu vyjádřil. Ještě před projevem chvíli poseděl v předsálí, kde se s ním přišli pozdravit poslanci z opozičních hnutí ANO a SPD. Zeman s většinou prohodil pár slov. Za prezidentem se zastavil i premiér Fiala. Zeman mu avizoval, že rozpočet podrobí „přátelské kritice“.

„Státní rozpočet, jak všichni dobře víme, není záležitost účetních, ale ekonomů,“ začal Zeman svůj proslov. „Každý z nich by měl přiznat barvu a říci, k jaké ekonomické škole se hlásí,“ pokračoval. Prezident o sobě prozradil, že se hlásí ke keynesiánství. „V okamžiku ekonomické deprese má nastoupit fiskální expanze, a tedy i deficitní rozpočet. V době konjunktury má být rozpočet restriktivní, a to aby byl nejen vyrovnaný, ale i přebytkový a mohly se splácet dluhy,“ řekl Zeman. 

Podle prezidenta by měl být rozpočet v této fázi zaměřen na splácení minulých dluhů, které zde nepochybně byly. „Já tyto dluhy vůbec nekritizuji,“ zmínil. „Chtěl bych se pokusit vládě pomoci s tím, jak dluhy splácet. Pokud mé – jako vždy geniální – nápady odmítnete, tak si řeknu s Jackem Nicholsonem, že jsem to alespoň zkusil,“ glosoval s narážkou na slavného amerického herce.

Podle Zemana není rozpočet prorůstový ani protiinflační, nýbrž proinflační. Tvrdí, že cestou by bylo rušení daňových výjimek. „Za každou z nich stojí nějaká lobbistická, někdy až mafiánská skupina,“ prohlásil. Zrušení daňových výjimek by však podle koaličních poslanců připravilo o peníze rodiny, důchodce či invalidy.

Poslance Zeman vyzval k obnovení vyššího zdanění příjmů fyzických osob. Příjmy státního rozpočtu by se tak zvýšily o 90 miliard korun, uvedl.

„Kdybych chtěl následovat Tomia Okamuru, tak bych tady během sedmi hodin rozebíral 173 daňových výjimek,“ uvedl Zeman s odkazem na obstrukce a mnohahodinové projevy předsedy SPD. Zeman však pochválil vládu za snížení objemu pro obnovitelné zdroje o osm miliard.

Prezident dále zkritizoval vládní plány na zmrazení plateb za státní pojištěnce. „Souhlasím s názorem, že je třeba šetřit. Dříve tu bylo heslo – soudruzi, musíme šetřit, ať to stojí, co to stojí. Úprava státních pojištěnců je příklad tupého škrtu,“ řekla hlava státu. Podle Zemana hrozí zhoršení zdravotní péče. „Tento návrh za cenu ušetření ubohých 14 miliard dosáhne obecné naštvanosti všech, kdo onemocní,“ varoval. Rozpočet by však prezident nevetoval. Uvedl to na dotazy novinářů po svém proslovu. 

Hnutí ANO podle exministryně Aleny Schillerové rozpočet nepodpoří, ale nebude ho obstruovat. Podle ní je lepší špatný rozpočet než provizorium. Exministryně míní, že předložený návrh rozpočtu je de facto rozpočtem bývalé Babišovy vlády, ve kterém nová vláda proškrtala, co se dalo. 

Návrh rozpočtu se nelíbí ani předsedovi SPD Tomiu Okamurovi. Není podle něj dobrý a SPD jej nepodpoří. Okamura kritizoval například snížení plateb státu do zdravotnictví.

Nová pětikoaliční vláda předložila svůj návrh rozpočtu se schodkem 280 miliard korun, což je o 97 miliard méně, než činil původní návrh bývalé vlády Andreje Babiše (ANO). Protože Česko nemá od ledna schválený státní rozpočet, hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Rozpočtové kapitoly dostávají pouze poměrnou část peněz. „Všechny resorty dostaly tolik peněz, kolik chtěly. Neexistuje překážka, aby stát plnil své funkce,“ ujistil Stanjura. Některé potíže vyplývající z tohoto stavu, které popsal jako drobné, se podle něj podařilo vyřešit.

Stanjura ve svém projevu také upozornil na to, že navržené běžné výdaje rozpočtu, tedy celkové výdaje bez peněz na investice, jsou vyšší než celkové příjmy státního rozpočtu. Běžné výdaje představují 1690 miliard, výdaje na investice 203 miliard. Šéf státní kasy varoval před tím, že tento stav už se nesmí opakovat, protože pak by stát musel všechny investice financovat na dluh.