Výpadků elektřiny v Česku kvůli silnému větru přibývá. Bez elektřiny bylo dnes brzy dopoledne přes 300 tisíc odběratelů, zhruba trojnásobek ranního počtu. Nejhorší situace je na východě Čech. V Královéhradeckém kraji je bez proudu skoro 70 tisíc odběratelů. Vyplývá to z vyjádření mluvčích společností ČEZ a E.ON. Hlavními příčinami poruch jsou pády stromů a větví do vedení a následné poškození vodičů nebo izolátorů. Silný vítr hrozí v celém Česku podle meteorologů až do dnešní půlnoci.

Dispečink společnosti ČEZ Distribuce kolem 9:30 evidoval 287 poruch na vedení vysokého napětí a bez proudu bylo zhruba 270 tisíc odběrných míst, řekl mluvčí společnosti Soňa Holingerová. Ráno měla firma bez elektřiny 94 tisíc zákazníků.

Nejhorší situace je v současnosti v Královéhradeckém kraji, kde vítr odřízl od dodávek 68 tisíc odběratelů. Ve Středočeském je bez proudu 55 tisíc zákazníků a v Pardubickém kraji kolem 54 tisíc. „Ubývá ale v Karlovarském kraji a i Plzeňský kraj se nám daří připojovat,“ uvedla Holingerová.

Distributor EG.D ze skupiny E.ON měl kolem 9:00 bez proudu na 40 tisíc odběrných míst, zatímco ráno to bylo 1800. Nejvíc výpadků na vedení vysokého napětí má firma hlášených z jižních Čech a západní části Vysočiny.

Dnešní ráno je zejména v Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku větrné. V nižších polohách dosahuje vítr v poryvech rychlosti většinou do 90 kilometrů v hodině. Na Sněžce nad ránem meteorologové naměřili náraz větru o rychlosti 181 kilometrů v hodině. Varování meteorologů před silným větrem platí pro celé Česko až do dnešní půlnoci.

Kvůli popadaným stromům a větru by dnes turisté neměli vstupovat na stezky v lesích v NP Šumava. Park také lidem nedoporučuje, aby se vypravovali hřebenové túry. ČTK to řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. „V důsledku velmi silného větru je v terénu značné množství vyvrácených a popadaných stromů,“ uvedl.

Popadané stromy rovněž komplikují dopravu na železnici – zastavily dnes ráno provoz na několika tratích, neprůjezdné jsou i některé silnice. Podle Správy železnic jsou největší potíže v Karlovarském kraji, nejvíce mimořádností bylo na Chebsku. Kromě výpadků elektřiny jsou to spadlé stromy na regionálních tratích. Spadlé vedení vysokého napětí v bezprostřední blízkosti tratě zastavilo i provoz mezi Berounem a Karlštejnem. Hasiči od půlnoci do 7:00 zasahovali u téměř 400 případů technické pomoci v souvislosti se silným větrem.

Silný vítr také strhl střechu jedné z budov Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí. Informace hasičů potvrdila Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina, který je zřizovatelem muzea. Škoda byla předběžně vyčíslena na dva až tři miliony korun. Podle policie se nikomu nic nestalo. Střecha spadla krátce před 9:00.