Sněmovna schválila ve středu večer po skoro 31 hodinách od úterního zahájení program schůze. Pandemická novela se stala prvním bodem schůze, poslanci už o ní zahájili debatu. Sněmovna rozhodla z podnětu vládní koalice o omezení řečnické doby. Poslanci bez přednostního práva budou moci na návrh předsedy klubu KDU-ČSL Marka Výborného vystoupit v diskusi o novele jen jednou, a to nejvýše deset minut.

Debatu protahovali zejména poslanci opozičního hnutí SPD ve snaze oddálit opětovné schvalování vládní novely pandemického zákona, kterou minulý týden vetoval Senát. O zrušení stavu legislativní nouze, v němž má dolní komora pandemickou novelu zrychleně projednat jako první bod schůze, poslanci nehlasovali.

Zrušení stavu legislativní nouze prosazoval předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). Předsedající Jan Bartošek (KDU-ČSL) ale uvedl, že z diskuse se sněmovním legislativním odborem vyplynulo stanovisko, že o takovém návrhu hlasovat nelze. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová sice podala proti Bartoškovu postupu námitku, Sněmovna ji ale hlasy koaliční většiny odmítla.

Vondráček poukazoval na to, že dolní komora v úterý podle něho v rozporu se zákonem nerozhodla, zda stav legislativní nouze umožňující zrychlené schvalování zákonů trvá. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) neměla v úterý novelu do návrhu programu schůze zařadit, mínil její předchůdce Vondráček. „Hrubým způsobem došlo k porušení zákona,“ prohlásil. Sněmovna zařazení sporné předlohy do programu schůze, a to jako úvodního bodu, hlasy koalice potvrdila.

O poslaneckých návrzích na změny návrhu programu čekají sněmovnu desítky hlasování. Očekává se, že koalice všechny opoziční obstrukční iniciativy odmítne.

Šestihodinový proslov

Schůze sněmovny se táhne už přes 30 hodin a to především kvůli obstrukcím opoziční SPD. Téměř šest hodin bez přestávky trval sněmovní proslov Tomia Okamury během úterní schůze sněmovny. Šéf SPD si vzal slovo krátce po zahájení jednání ve dvě hodiny odpoledne a držel si ho až do večera. Okamura přitom nevystupoval k nějakému konkrétnímu zákonu, ale převážně jen navrhoval body, kterými by se měla sněmovna zabývat. Poslanci si posléze odhlasovali pokračování i přes noc. Ve středu ráno se dále střídali u řečniště a ani ve dvě odpoledne neměli schválený program. Schůzi navíc provází od večera debata o tom, zda místopředseda dolní komory Jan Skopeček (ODS) nejednal v rozporu se zákonem, když umožnil hlasování o jednání i po 21. hodině. 

Ke spornému hlasování došlo před úterní osmou hodinou večerní. Okamurův monolog přerušila na deset minut přestávka vyhlášená Skopečkem kvůli absenci ministrů v sále. Když se posléze Okamura vrátil k pultíku a chtěl pokračovat, přišel Skopeček s procedurálním návrhem, aby poslanci mohli pokračovat v jednání i po 21. hodině, kdy za normálních okolností pracovní den končí. Koalice prodloužení odhlasovala, čímž ale rozčílila nejen Okamuru, ale také opoziční hnutí ANO. V sále se rozeznělo bučení a část poslanců začala bušit do lavic.

„To je normálně nastupující totalita a diktatura, co vy předvádíte. Jde o přímé ohrožení demokracie,“ opřel se Okamura do vládní pětky. 

Za Okamuru se postavila i šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. „Nezlobte se, teď byl bezprecedentním způsobem porušen jednací řád,“ uvedla za potlesku opozice. „Hlasovat o prodloužení můžete podle jednacího řádu do 19 hodin. Bez ohledu na cokoliv prostě musíme vždycky ctít a dodržovat zákon,“ prohlásila dále exšéfka státní kasy. „Jednou je v opozici ten, jindy zase druhý. Prostě nemůžeme si ohýbat zákon podle toho, jak se nám to hodí,“ dodala.

Podle opozice tak jednání, které dál od večera probíhá, není legitimní. „Považujeme prodloužení této schůze za nezákonné. Pokračuji ve svém vystoupení jen pro případ, že by dokonce i Ústavní soud vyhodnotil takto do očí bijící porušení legislativního procesu za přijatelné,“ vysvětlil šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala, proč i přes kritiku budou poslanci jeho hnutí dál vystupovat na plénu. Sněmovna si už přitom na návrh vládní koalice opět schválila, že bude moci jednat znovu až do noci. Pravidla jednání chce koalice upravit.

V souvislosti s nočním děním je SPD rozhodnuto podat dvě stížnosti k Ústavnímu soudu. „Pro případ, že by nám soud dal za pravdu, že došlo o ohnutí jednacího řádu, sbíráme podpisy k odvolání předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové,“ zmínil Radim Fiala.

Z řad poslanců SPD zaznívaly i návrhy na zařazení zcela nových bodů, které v návrhu programu nejsou. Předsedající Olga Richterová (Piráti) se snažila s odkazem na jednací řád zkrátit vystoupení Karly Maříkové, v němž vysvětlovala, proč podle ní sněmovna měla projednat právní úskalí pandemického zákona. „Odůvodnění trvá několik desítek minut,“ uvedla ke svým snahám Richterová. Maříková se ale nedala a chtěla, aby pirátská místopředsedkyně citovala ustanovení řádu, které by vystoupení ke zdůvodnění zařazení bodu omezilo. Richterová pak nechala Maříkovou v projevu pokračovat.

Opozice naopak sklidila za obstrukce kritiku z vládních lavic. „To, co se tady odehrálo, skutečně byl svým způsobem takový pokus o puč, jak sám říkal pan Okamura,“ poznamenal pirátský poslanec Jakub Michálek. „Stali jsme se svědky toho, že jeden člověk může zastavit fungování celé ústavní instituce, která má dvě stě hlav,“ doplnil.

Sněmovnu čeká ještě jednání o rozpočtu

Po noční výměně názorů pokračují poslanci ve schvalování programu, schůze byla několikrát přerušena. Naposledy zhruba o půl šesté večer. Po vyčerpání písemných přihlášek do debaty k programu byla přerušena do 19:30. Přestávku si vyžádalo opoziční hnutí SPD.

Tento týden poslance podle harmonogramu čeká projednat minimálně dvojice dost důležitých zákonů. Prvním je právě novela pandemického zákona. Snaha koalice o její přijetí již podruhé ucpala sněmovnu. SPD totiž deklarovala, že přijetí novely zabrání za každou cenu. Už při nedávném hlasování nasadili poslanci Okamurova hnutí obstrukční taktiku a vydrželi prodlužovat plénum schůze na desítky hodin. Koalice nakonec pandemický zákon stejně schválila. Minulý týden ale neprošla novela Senátem, který ji vrátil sněmovně, ačkoli má vládní koalice většinu i v horní komoře.

Druhým důležitým zákonem je pak státní rozpočet na letošní rok. Ve středu ve 14:00 se sešel rozpočtový výbor, který doporučil, aby sněmovna v úvodním kole schválila základní parametry rozpočtu s navrhovaným schodkem 280 miliard korun. Následně by se měl v pátek dostat do prvního čtení. Nyní země funguje v rozpočtovém provizoriu. Koalice totiž odmítla návrh rozpočtu, který připravila předchozí ministryně financí Schillerová. Poslanci očekávají, že podobně jako u pandemického zákona bude i nový návrh na rozpočet terčem různých připomínek. Nelze vyloučit, že by jednání mohlo – velmi netradičně – pokračovat i během víkendu. 

Hnutí ANO navíc ve středu ráno navrhlo, že by projednání státního rozpočtu mohlo být zařazeno jako přednostní bod před samotný pandemický zákon. Podle Schillerové je to nyní nejdůležitější zákon. „Budeme mít spoustu výhrad, ale nebudeme obstruovat. Chceme, aby země měla sice špatný, ale alespoň nějaký rozpočet,“ vysvětlila exministryně.

Také SPD uvedlo, že obstruovat hodlá jen pandemický zákon. K rozpočtu se podle Radima Fialy hodlá hnutí vyjádřit, přidat pozměňovací návrhy, ale nechce jeho schválení blokovat.

Na schůzce organizačního výboru se pak strany dohodly, že rozpočet poslanci projednají a zvláštní schůzi v pátek, aby projednání nenarušily nynější obstrukce.

Anonym nahlásil bombu

Okamura dále požadoval prohledání celé budovy, poněvadž anonym hrozil výbušninou ve sněmovně. Ten byl zanedlouho odhalen a zadržen. Bezpečnostní odbor sněmovny vyhodnotil hrozbu jako nepředmětnou, přesto sněmovní prostory prohledala policie se psem. „Proběhla tady prohlídka prostor Poslanecké sněmovny. Možná jste tady někteří zaznamenali policisty i v doprovodu psa,“ poznamenala předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová. Poukázala na to, že už před jednáním byly všechny sněmovní budovy chráněny bezpečnostní službou, navíc je kvůli demonstracím na sousedícím Malostranském náměstí zablokován přístup do ulic vedoucích ke sněmovně, a to po celou dobu jednání.

Kromě pandemického zákona a rozpočtu by poslanci tento týden měli také rozhodovat o vydání expremiéra Andreje Babiše (ANO) a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. Především v případě Babiše lze také očekávat dlouhou a ostrou diskuzi. Babiše sněmovna vydává už potřetí kvůli vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo. V minulosti se tomu Babiš nebránil. Před pár dny ale rozeslal poslancům dopis, ve kterém je požádal, aby si rozmysleli, zda jej skutečně policii vydají. Naopak Svoboda, který čelí vyšetřování kvůli kauze Opencard, již dříve poslance o vydání požádal. Očekává totiž, že bude – stejně jako jiní obžalovaní v této kauze – osvobozen.