Hasiči ve spolupráci s horskou službou evakuovali přibližně 40 lyžařů z lanovky v lyžařském středisku Přemyslov v Loučné nad Desnou v Jeseníkách. Jeden člověk utrpěl lehké zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová. Podle provozovatele areálu Jaroslava Podzimka měla lanovka po poledni technickou závadu. Zasekly se brzdy.

Na lanovce bylo v době poruchy podle hasičů zhruba 130 lidí, přičemž 90 z nich se podle Balážové podařilo technikům postupně v nouzovém režimu couváním lan spustit zpět do stanice, kde mohli vystoupit. Dalších asi 40 lidí včetně několika dětí zůstalo uvězněno na sedačkách ve výšce, odkud je museli sundávat lezecké týmy hasičů.

„Od nahlášení, které bylo zhruba v půl druhé odpoledne, zhruba hodinu a třičtvrtě trvalo, než jsme všechny lidi dostali dolů, což můžeme považovat na to, kolik jich bylo, za rychlý zásah. Snažili jsme se je dostat co nejrychleji dolů do bezpečí a do tepla,“ řekla Balážová.

Hasiči podle mluvčí lyžaře po sundání z lanovky hlavně zahřívali. „Poskytovali jsme jim speciální fólie, probíhaly i další provozně-technické práce,“ uvedla Balážová. Jeden člověk podle ní utrpěl lehké zranění. „Nepožadoval ale péči zdravotnické záchranné služby,“ doplnila mluvčí. 

Závada se na lanovce podle Podzimka stala zhruba ve 12:30. Někteří lidé tedy na ní strávili téměř tři hodiny. „Stala se nějaká nemilá věc s brzdami a bohužel jsme to nebyli schopni roztočit. Část sedaček jsme spustili samospádem tíhou lidí,“ řekl Podzimek.

Lyžaři z nich tedy mohli ve stanici vystoupit. Na lanovce však podle něj i poté zůstalo zhruba 15 sedaček, které byly většinou obsazeny dvěma nebo třemi lidmi. Právě tyto pasažéry museli z výšky sundávat hasiči. Pro Jeseníky, kde skiareál leží, platí až do zítřejšího večera varování Českého hydrometeorologického ústavu před vydatným sněžením. Během evakuace bylo nad nulou.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist