Nejvyšší českou horu v neděli zasáhl orkán. Vítr dosahoval rychlosti v nárazech až 144 km/h, vyplynulo z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Hranice orkánu je přitom 118 km/h. Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Meteorologové zejména pro horské oblasti vydali výstrahu před vydatným sněžením a silným větrem, která platí až do pondělí.

Horská služba Krkonoše kvůli silnému větru a sněžení nedoporučuje hřebenové túry, uvedla na svém webu. Na české straně Krkonoš od neděle opět platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti. V sobotu přitom kleslo na české straně hor na druhý stupeň. Polská horská služba drží třetí stupeň stále.

V Krkonoších je na hřebenech 80 až 120 centimetrů sněhu, za posledních 24 hodin napadlo 10 až 15 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným jihozápadním větrem. Více ho je na závětrných svazích a ve žlabech. Na některých svazích se podle Horské služby Krkonoše vytvořily nestabilní hranaté krystaly. „Během dne budou srážky sněhové, napadne až 30 centimetrů, v kombinaci se silným jihozápadním větrem,“ uvedl v neděli Robert Dlouhý.

Horská služba upozorňuje na to, že v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých lavin, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích,“ uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 2. prosince.

Větrné počasí zastavilo kabinovou lanovku na Sněžku. Ta má dva úseky, z Pece na Růžovou horu a z Růžové hory na Sněžku. Dolní úsek byl během nedělního rána v provozu. Když je horní úsek mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lyžaře ani běžkaře lanovka nepřepravuje.

Silné sněžení komplikuje také dopravu na horách. Silničáři kvůli tomu v neděli odpoledne uzavřeli silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska pro nákladní dopravu. Omezení potrvá minimálně do pondělního odpoledne. Pokud se naplní výstraha meteorologů, tak se uzavírka pro kamiony prodlouží, řekl v neděli odpoledne Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

Uzavírka silnice není v posledních letech výjimkou. Osmnáctikilometrový úsek silnice z Tanvaldu na Harrachov se pro kamiony s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion. Řidiči tak musí zvolit objížďku přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou. „Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu a nepokoušeli se projet uzavřeným úsekem,“ dodal Bark.

Kvůli silnému sněžení je uzavřená i cesta z Božího Daru na Klínovec. Silničáři ji otevřou nejdříve v pondělí. Po silnici jezdí lyžaři a rekreanti.

Pro kamiony nad šest tun je zavřená také silnice třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo na Liberecku, kterou silničáři nesolí a je pro ně obtížně sjízdná. Řidiči kamionů musí směrem na Raspenavu a Hejnice po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by v průběhu 24 hodin mělo připadnout na horách dalších 10 až 30 centimetrů sněhu, ojediněle i půl metru. Na horách v Libereckém kraji za neděli připadlo zatím zhruba 10 centimetrů.

Podle Barka mohou mít řidiči problémy v horách zejména na neudržovaných úsecích. Na některých vozovkách leží vrstva sněhu, jež má i 30 nebo 40 centimetrů. „Tam, kde to jde do deště, tak to povoluje, tvoří se díry a je to s obtížemi sjízdné,“ dodal. Teploty jsou v horách mezi jedním a minus třemi stupni Celsia.

Cestu do hor na severu Čech komplikuje také silný vítr a místy se mohou tvořit sněhové jazyky nebo i závěje. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu pro Liberecký kraj vítr může dosahovat v nárazech rychlosti 55 až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů.