Zhruba 150 lidí zaplnilo ve čtvrtek sál Ateliérů VAC v Praze. Respirátor přitom měli nasazený všeho všudy tři. Pochopitelně – sešli se tu totiž zástupci a příznivci opoziční scény vymezující se vůči přijatým protiepidemickým opatřením. Šlo o setkání převážně odborné veřejnosti, tedy vědců, lékařů i právníků, kteří mají odlišný názor na epidemii koronaviru než většina jejich kolegů. Těm je podle nich v médiích dáván příliš velký prostor, zatímco oni jsou ignorováni.

„Vy jste novinář? Tak to musíte zbourat tu mediální bariéru. Musíte nechat zaznít i naše názory,“ říká při rozhovoru v předsálí mezi čtyřma očima jedna z účastnic, která na akci přijela z jižních Čech. Totéž požadují organizátoři akce. Chtějí otevřenou veřejnou debatu, v níž by byl prostor pro všechny odborníky, nejen ty „mainstreamové“.

Jenže těch „mainstreamových“ není jen víc – mají za sebou i veškeré odborné instituce, data z četných studií a také velký díl odpovědnosti za to, co říkají a dělají. Že jim média dávají víc prostoru, je tedy pochopitelné. „Názorů je spousta, ale všechny si nejsou rovny. Některé za sebou mají statisícové studie z Oxfordu, jiné jen ego staršího pana profesora,“ připomíná například biochemik Jan Konvalinka.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se