Hygienici budou přednostně trasovat nakažené koronavirem do 18 let a nad 65 let a pracující v lůžkových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory. Ostatním přijde SMS, aby vyplnili sebetrasovací formulář. Informaci serveru Novinky.cz ČTK potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Důvodem je očekávaný velký počet nakažených v sílící vlně epidemie způsobené variantou omikron. Podle posledních dat o trasování z neděle hygienici v současné době do 24 hodin dokážou kontaktovat zhruba třetinu nově pozitivních a tři čtvrtiny rizikových kontaktů. V krajích se ale úspěšnost trasování liší, nejvíce nevyřešených případů má Praha.

„Dochází k definování prioritních skupin, které budou v případě potvrzení onemocnění covid-19 přednostně řešeny a jejich epidemiologicky významné kontakty budou dohledávány prostřednictvím telefonického hovoru v navolávacím systému,“ uvedl Jakob.

Podle něj je takový postup i v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). „Epidemiologické šetření ostatních skupin bude prováděno také pomocí sebetrasovacího formuláře, k jehož vyplnění budou osoby po potvrzení onemocnění covid-19 vyzvány cestou SMS,“ dodal.

Sebetrasovací formuláře vyplnilo v minulém týdnu mezi 6500 a 8000 nakažených denně. Jen v Praze jich v neděli bylo téměř 2000 a ve Středočeském kraji téměř tisícovka. Od začátku využívání této možnosti formulář vyplnilo téměř 700 000 lidí, což je zhruba čtvrtina všech pozitivních případů od začátku epidemie. Hygienici data využívají pro trasování a případný telefonát tak může být kratší.

„Sebetrasování nakažených a rizikových kontaktů dobře funguje. Prosíme, používejte ho všichni, kdo máte chytrý mobil nebo počítač, a to dle instrukcí v SMS. (...) Zároveň jsme nasadili strategii automatického zpracování karantén ve firmách a školách,“ napsali na twitteru zástupci Chytré karantény. Lidé, které zaměstnavatel či škola nahlásí s pozitivním testem, dostanou SMS zprávu, že jim začíná pětidenní karanténa. Zároveň dostanou další zprávu se žádankou na PCR test, pokud by se u nich vyskytly příznaky a chtěli by test absolvovat.

Data o trasování ukazují, že v pracovních dnech minulého týdne se dařilo kontaktovat zhruba 40 procent nově pozitivních a 75 procent rizikových kontaktů do 24 hodin. Hygienici a pracovníci externích call center Chytré karantény provolali v pracovní dny více než 100 000 minut, hovorů bylo přes 30 000. Ve středu to bylo dokonce více než 125 000 minut a ve čtvrtek přes 35 000 hovorů. V pracovní dny minulého týdne bylo pozitivně testováno 11 500 až 13 200 osob. Externích trasujících bylo zapojeno přes 900 denně, hygieniků 500 až 735 denně.

Úspěšnost trasování se v krajích liší. Zatímco v Praze, která se potýká s extrémním nárůstem nových případů, se do 24 hodin podaří kontaktovat jen osm procent pozitivních, v Moravskoslezském, Ústeckém a Jihočeském kraji je to přes 70 procent. Nejnižší má Praha také sedmidenní průměr vytrasovaných rizikových kontaktů. Za poslední týden je 2,24, vyšší než čtyři mají naopak v Pardubickém a Karlovarském kraji, kde je méně obyvatel.