Pracovní karanténa se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty. Válek to řekl novinářům před jednáním vlády. Lidé zařazení do pracovní karantény budou moci chodit do práce i v případě, že budou mít pozitivní test na koronavirus. Všichni zdravotníci a pracovníci v sociálních službách se budou testovat jednou týdně profesionálním antigenním testem, dosud musela jen lůžková zařízení.

„Na základě žádosti zdravotnických zařízeních jsme zavedli v mimořádných případech, kdy o tom musí rozhodnout zřizovatel, možnost pracovat i po nakažení. Pracovník, který je v pracovní karanténě, musí splňovat přísné hygienické předpisy jako respirátor po celou dobu pracovní doby, musí jíst v oddělené místnosti a může pouze do práce a domů. Kritérium je také, že například ředitel nemocnice řekne, že bez tohoto pracovníka není možné, aby dále pracoviště fungovalo,“ specifikoval po jednání vlády Válek.  

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že pracovní karanténa by se mohla vztahovat i na pracovníky v dopravě, energetice, vodním hospodářství nebo pohřebnictví. Profesní svazy žádaly ještě větší rozšíření.

Školy budou od pondělí 17. ledna testovat žáky a zaměstnance na covid-19 jen jednou týdně, po jednání vlády to potvrdil ministr zdravotnictví Válek. Záchyt antigenním testem má být potvrzován přesnějšími PCR testy. Stejná pravidla mají platit i pro lyžařské kurzy. V prvních dvou týdnech po vánočních prázdninách se studenti, žáci a zaměstnanci škol testovali dvakrát týdně, vždy v pondělí a ve čtvrtek.

Vzhledem k sílící vlně epidemie covidu-19 ministr školství Petr Gazdík (STAN) navrhne na zasedání vlády ve středu příští týden navýšit počet dnů ředitelského volna ze stávajících pěti o dalších deset, aby mohly školy flexibilně reagovat na vývoj epidemie covidu. Uvedl to po pátečním jednání kabinetu. Návrh chce projednat ve stavu legislativní nouze.

Ze zdravotního pojištění bude od 17. ledna hrazeno 5 PCR testů měsíčně lidem, kteří mají dokončené očkování, dosud měli nárok na 2, řekl Válek. Neočkovaní lidé nad 18 let nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Za PCR test tak zaplatí zhruba 800 korun. 

Zmínil ovšem, že se nikdo nemusí bát sankcí z vyhlášky kvůli povinnému očkování proti covidu-19. Její platnost vláda zruší, bude upravena. Zároveň uvedl, že v březnu či dubnu chce představit systém, který by nastavil pravidelné očkování proti covidu podobné každoroční vakcinaci proti chřipce.