Poslední dva dny byly pro poslance náročné – dlouhých 23 hodin se jednalo o důvěře vládě Petra Fialy (ODS), mezitím se řešily i sponzorské dary hnutí STAN. Intenzivní program se neobešel bez nasazených respirátorů, přesto ani ty nezabránily vstupu omikronu mezi zákonodárce. Pozitivní antigenní test na covid v pátek oznámil starosta Prahy 6 a poslanec za TOP 09 Ondřej Kolář. Postupně onemocněli i další členové dolní komory.

„Dva roky nic a teď, když máte ve sněmovně hlasovat o něčem tak prospěšném, jako je korespondenční volba, tak si ňákej omikron řekne, že leda prd,“ napsal Kolář na Twitteru s narážkou na obsah dnešních jednání.

Podstatný bude výsledek PCR testu, na jehož výsledek Kolář nyní čeká. Dorazit by měl nejpozději v sobotu během dne. „Včera jsem si večer udělal antigen a ten vyšel pozitivně. Hned ráno jsem běžel na PCR, ve sněmovně nejsem, čekám na výsledek. Klub jsem informoval hned včera večer,“ popsal poslanec serveru Seznam Zprávy s tím, že žádné příznaky covidu nemá.

O situaci už ví i sněmovna. I ta potvrdila, že se v celé budově nosí neustále respirátory, riziko dalšího přenosu by tak mělo být minimální. Není ovšem jisté, kolika poslanců se případné trasování dotkne. Již v pátek oznámili nákazu Pavel Staněk z ODS a Radek Koten z SPD.

Poblíž Koláře ve Sněmovně sedí lidovečtí poslanci Šimon Heller a Jiří Carbol. Oba si udělali antigenní testy, které byly negativní. Carbol se objednal ještě na PCR test, Heller se bude preventivně testovat každý den, sdělila ČTK mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátková. 

Kolář byl přítomný na hlasování o důvěře, které se protáhlo přes celou středu a skončilo až ve čtvrtek večer. Fialova vláda obstála a důvěru získala s poměrem hlasů 106 : 87. Opozice, tedy hnutí ANO a SPD, se postarala o jednu z nejdelších obstrukcí.