Jednání sněmovny k vyslovení důvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) bude pokračovat ještě dnes. Ráno je předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na základě dohody poslaneckých klubů a žádosti opoziční SPD o přestávku na poradu poslaneckého klubu přerušila do dnešní 18. hodiny. Debata k žádosti o vyslovení důvěry kabinetu začala ve středu ráno a pokračovala celou noc. Trvala zatím 20,5 hodiny, i s polední přestávkou dolní komora jednala 22 hodin. Přestávku si vyžádalo SPD, chce vyjasnit financování STAN. V devět hodin pak k tomuto tématu začala mimořádná schůze sněmovny.

Pětice vládních stran má v dolní komoře pohodlnou většinu, vláda proto důvěru s největší pravděpodobností získá. Nelze ale zatím říct, kdy se tak stane. Opozice bohatě využívala prostoru k proslovům. Možnost nočního jednání pak prosadila v podvečer pětice koaličních klubů i s podporou opozičních ANO a SPD.

O tom, že středeční noc nebude krátká, bylo přitom jasno poměrně brzy. Zatímco premiér Fiala představil priority vlády během půl hodiny, opoziční poslanci z řad ANO a SPD se od té doby postupně střídali u řečnického pultíku. V průběhu dne se postupně do debaty přihlásilo několik poslanců, před sedmou hodinou večer jich do debaty mělo podanou přihlášku 36.

Koaliční poslanci jsou přesvědčeni, že ANO i SPD byly na takovém postupu domluveny. Proto podle nich projevy protahovali až do samého rána, aby pak mohli schůzi přerušit a zablokovat hlasování o důvěře. „Průběh je překvapivý, nedávalo nám smysl, proč to přetahují až tak dlouho do rána. Pak brzy ráno vyšel článek, který byl podkladem pro přerušení schůze. Zdá se, jako by o jeho vydání strany věděly. Bavíme se s kolegy o tom, jestli tento scénář nebyl dopředu připravený. Tedy že se Andrej Babiš tak kvapně vzdal moci a že nás tak rychle jmenoval všechny prezident,“ říká ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09).

A šéf STAN Vít Rakušan její slova potvrzuje. „Je to opravdu zvláštní shoda,“ uvedl s tím, že podle něj je financování jeho hnutí v pořádku, zpochybňované transakce ale chce prověřit. 

Premiér Fiala schůzi odstartoval svým projevem krátce po deváté hodině ráno. V proslovu označil program koaliční vlády za realistický. „Nejsme populisté a nechceme slibovat nic, o čem nejsme přesvědčeni, že jsme to schopni naplnit,“ zmínil. Případná úsporná opatření vlády budou maximálně sociálně citlivá a nedotknou se priorit ve vzdělávání, zdravotnictví a sociální péči, slíbil Fiala. Zmínil také důchodovou reformu, kterou chce kabinet předložit do konce příštího roku.

Následovala ale ostrá kritika jeho předchůdce a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. „Nabízíte floskule,“ obrátil se Babiš na vládu. Bývalý premiér trvá na tom, že za jeho vlády se České republice dařilo a situaci zkomplikovala až pandemie covidu. Celá nová vláda by mohla dostat Nobelovu cenu za pokrytectví, tvrdí.

Babiš se opřel i do ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) kvůli tomu, že zastavil vydávání státních dluhopisů občanům. Mával u toho dluhopisem, který si za 100 tisíc korun údajně koupil jeden důchodce, jehož označil za „kámoše“. Babišovi se ani nelíbí rychlé personální výměny, do kterých se vláda ihned po nástupu do funkce pustila, konkrétně odvolání některých šéfů lesů a naopak dosazování lidí na ministerstva. „Obnovujete tradici politických náměstků jako trafik pro zasloužilé straníky,“ řekl.

„O aroganci pana Víta Rakušana, který mlží ohledně financování své strany, by se dal napsat román. Mohl by ho napsat pan Ivan Bartoš, po zádech Pirátů se totiž STAN vyšplhal do sněmovny,“ zaútočil bývalý premiér i na šéfa Starostů. Narážel tím na to, že některé firmy, které financovaly hnutí STAN, mají některé majitele vedené na Kypru. Babiš tvrdí, že jsou napojené na někdejšího kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika. Toho označil za „kmotra hnutí STAN“. Michalik se ministrem nestal poté, co Lidové noviny uvedly, že Michalikova firma obdržela dary od kyperské společnosti, za níž, jak později uvedl, stála jeho manželka.

Babiš si neodpustil rýpnutí ani do ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Ten dříve uvedl, že mu někdy lidé nerozumí, protože je z Brna. Babiš na jeho konto utrousil, že by měl mít kromě tlumočníka do znakové řeči i tlumočníka do češtiny. Expremiér přitom dříve sám čelil posměchu kvůli tomu, že ve vlastních projevech hovoří kombinací češtiny a slovenštiny.

Kromě Babiše se z hnutí ANO k vládě vyjadřovala i předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová nebo exministr Karel Havlíček. Podle něj vláda neřeší problematiku Green Dealu, který ohrožuje český průmysl. Havlíček také uvedl, že nevidí, jak chce vláda z dlouhodobého hlediska řešit energetickou krizi.

U řečnického pultíku se pak vystřídali poslanci Helena Válková, Martin Kolovratník, Lubomír Metnar nebo Patrik Nacher. Poslední zmíněný několikrát obvinil vládu z takzvaného dvojího metru. Vyjádřil se také k tomu, že celá schůze potrvá do noci (což se i nakonec potvrdilo). „Nevím, kdy to skončí. Když to bylo zrcadlově, tak jsme skončili ve čtyři ráno. Doufám, že tak dlouhé to nebude,“ zmínil Nacher. Podle poslance neplatí, že schůze skončí ve tři odpoledne jen proto, že koalice má 108 poslanců. „Kdybych chtěl být vtipný, tak by se to dalo natahovat tak dlouho, dokud nepoletí pan poslanec Farský do Ameriky, a hned budete mít o jednoho méně,“ rýpl si do poslance hnutí STAN, který ve čtvrtek odjíždí na půlroční studijní pobyt do Oregonu.

V proslovu na závěr vládě doporučil, jakého by měla vybrat národního ptáka. K jeho výběru se totiž zavázala i v rámci svého programového prohlášení. Podle Nachera by to měl být kalous ušatý, jedna z nejhojněji se vyskytujících sov v Česku. „Je aktivní za soumraku a v noci, v zimě přes den se přitom často zdržuje v menších skupinách,“ citoval Nacher charakteristiku kalouse z Wikipedie.

O své místo u řečniště se přihlásilo i hnutí SPD. Podle jeho předsedy Tomia Okamury hnutí  vládu nepodpoří. Okamura zmínil, že kabinet nenabízí konkrétní řešení energetické krize a navíc nemá zatím ani schválený rozpočet na letošní rok. Nadto Fialova vláda prý zastává ideologii „osekávání státní suverenity“. To se podle Okamury projevuje „vyšší náklonností k Bruselu, v oblasti vojenské pak k Washingtonu“. Předseda SPD dodal, že nová vláda je v mezinárodní politice „esencí vlastizrady“. Vládu kritizoval i místopředseda hnutí Radim Fiala. 

S přispěním ČTK