Vláda koalice Spolu s Piráty a Starosty schválila ve čtvrtek po krátkém jednání programové prohlášení. Předstoupí s ním ve středu 12. ledna před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru. Zatím neoznámila, kdy s obsahem dokumentu seznámí veřejnost. Podle vyjádření členů kabinetu přicházejících na jednání se programové prohlášení výrazně neliší od toho, co obsahoval listopadový koaliční program. Ve všech ohledech vychází z koaliční smlouvy a je obsáhlejší, řekl po zasedání kabinetu novinářům premiér Petr Fiala (ODS).

Hlavní prioritou je podle Fialy to, aby Česká republika byla schopna obstát v mezinárodní konkurenci a směřovala mezi nejvyspělejší země světa. „Dnes jsme velmi rychle schválili definitivní text,“ uvedl premiér. Kabinet na sebe některými cílovými termíny „ušil bič“, ale záměrně, dodal. „Chceme, aby veřejnost znala náš plán a občané věděli, jaké máme ambice. Budeme se je snažit samozřejmě naplnit,“ řekl Fiala.

V dolní komoře disponují strany pětikoalice většinou 108 hlasů. O prohlášení jednali lídři stran v úterý a ve středu. Pracovní verze dokumentu uvádí například slib, že první etapa důchodové reformy bude přijata do konce roku 2023. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) obsahuje dokument nově i odstavec o koronavirové epidemii.

Covidu se podle Válka věnuje zhruba deset řádků prohlášení o tom, jak chce vláda v souvislosti s covidem „fungovat“. „Definovali jsme si, že covid považujeme za něco, co se nepodaří zlikvidovat během jedné dávky očkování. Je třeba nastavit systém tak, aby nedocházelo k vlnám a změnám,“ řekl novinářům při příchodu do Strakovy akademie s tím, že takový systém má být nastaven během půl roku.

Podle ministra pro místní rozvoj a místopředsedy pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) jsou se schváleným programovým prohlášením koalice spokojeny. Dokument zveřejní kvůli textovým úpravám v nejbližších dnech, uvedl.

Stanjura na tiskové konferenci k rozpočtu uvedl, že velké změny oproti koaličnímu programu vládní prohlášení nepřinese. Zmínil například zvýšení limitu pro využití paušální daně, v programu jsou podle něj zahrnuty i plány na daňové úlevy. „Vše je podmíněno tím, že se bude dařit snižovat zadlužení,“ řekl.

Ministryně pro životní prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) při příchodu na Úřad vlády novinářům řekla, že proti koaliční smlouvě obsahuje prohlášení některé nové termíny. „Dali jsme si závazek, že ústavní ochranu vody předložíme už v letošním roce, že zákon o zemědělském půdním fondu také ukončíme v letošním roce, takže spíš jsme dodávali termíny,“ konstatovala.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) je v programovém prohlášení oproti koaličnímu programu „pár drobností ve zpřesnění formulací“. „Jsou tam dva velmi důležité termíny“, uvedl. Dodal, že v roce 2030 by měl být navýšen podíl ekologického zemědělství na 20 procent výměry zemědělské půdy a uvedení půdy do klidu na deset procent.

Resort dopravy podle ministra Martina Kupky (ODS) oproti koaličnímu programu zpřesnil termíny nejen zprovoznění a dokončení dálničních a železničních staveb, ale také přípravy staveb, jako je například vysokorychlostní trať.