Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral nakonec ustoupil petici svých zaměstnanců. Více než 600 pracovníků ČRo se ve čtvrtek v otevřeném dopisu vyslovilo, že nesouhlasí s jeho plánem jmenovat šéfkou zpravodajství rozhlasu Jitku Obzinovou. Báli se ohrožení nezávislosti zpráv. Zavoral sice nejdříve Obzinovou obhajoval, nakonec však otočil.

Zaměstnanci ČRo tento zvrat vítají. I nadále ale chtějí po Zavoralovi, aby osobně vysvětlil důvody, které vedly k původně plánovaným personálním změnám. Vyplývá to prohlášení protestní inciativy #nebudemezticha. „Věříme, že ať už se ředitelem nebo ředitelkou zpravodajství stane kdokoliv, půjde o důvěryhodnou osobu, která zaručí pokračování nezávislosti média veřejnoprávní služby,“ píší zaměstnanci.

 

„Oběma nám leží na srdci stabilita a silná pozice Českého rozhlasu. Společně jsme se tak dohodli, že na post ředitelky zpravodajství paní Obzinová nenastoupí,“ napsal Zavoral v tiskové zprávě. Místo ní oslovil stávajícího šéfredaktora Radiožurnálu Ondřeje Suchana, aby od 1. ledna 2022, tedy do výběru stálého ředitele nebo ředitelky, dočasně útvar zpravodajství ČRo řídil. Suchan požádal Zavorala o čas na rozmyšlenou.

Ještě ve čtvrtek přitom Zavoral Obzinovou hájil. „Paní Obzinovou jsem vybral na základě jejích manažerských zkušeností a na základě toho, že zná dobře prostředí veřejnoprávních i komerčních médií,“ napsal pro HN. „Myslím, že reakce na její jmenování jsou přehnané, i když je respektuji. Kdybych nějaké obavy měl, nikdy bych paní Obzinovou nemohl do funkce ředitelky zpravodajství ČRo jmenovat,“ doplnil. Svůj výběr zdůvodnil mimo jiné tím, že má Obzinová vynikající manažerské schopnosti, které budou potřeba během propouštění, k nimž se v příštích měsících v ČRo schyluje.

Zaměstnanci ČRo však ihned proti tomuto kroku protestovali. „Jsme hluboce přesvědčeni, že v sázce je nezávislost, vyváženost a objektivita zpravodajství Českého rozhlasu. Tedy hodnoty, které jsou nejen vodítkem pro naši práci, ale přímo nám je ukládá kodex Českého rozhlasu,“ píše se v dopiseZaměstnanci si také hromadně na Twitteru začali měnit profilové fotky na černé pozadí s hashtagem „nebudemezticha“, o Obzinové se pak společně vyjadřovali jako o usvědčené manipulátorce. Mezinárodní tiskový institut a Nadační fond nezávislé žurnalistiky pak dokonce vyzvaly Zavorala k rezignaci. 

Obzinová vedla od roku 2009 zpravodajství a publicistiku v televizi Prima. Během svého desetiletého působení byla zmiňována v souvislosti s přístupem zpravodajství televize k uprchlické krizi. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se zabývala nahrávkou serveru Hlídací pes, která měla dokládat, že vedení televize Prima nakázalo zaměstnancům vykreslovat migrační krizi jako riziko a ohrožení. Rada během působení Obzinové na Primě kritizovala také nevyvážené předvolební vysílání k prezidentským volbám v roce 2013.

Ondřej Suchan
Šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan.
Foto: ČRo – Khalil Baalbaki