Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) chce ministru školství v demisi Robertu Plagovi (za ANO) a kandidátu na ministra Petru Gazdíkovi navrhnout, aby přehodnotili dohodu o tom, že nebudou prodlužovat vánoční prázdniny. Výuka by měla skončit v pátek 17. prosince a na stejný den by bylo dobré posunout testování školáků, řekl v pondělí po jednání krizového štábu Libereckého kraje novinářům Půta.

„Vzhledem k počtu dětí a zaměstnanců škol, kteří jsou pozitivně testovaní na koronavirus, je ta situace v celé řadě obcí i podle informací od starostů složitá, někteří dnes ráno na pravidelné poradě použili slova, že v těch školách vládne chaos, protože část tříd je v karanténě, v části se učí kombinovaně a ředitelé jsou nejvíc zavaleni trasováním a předáváním informací od hygienických stanic rodičům. Proto se domníváme, že by bylo racionální skončit školu 17. prosince a o ty tři dny prodloužit prázdniny,“ doplnil Půta.

Jedním z argumentů pro neprodlužování prázdnin je podle hejtmana antigenní testování, které se má na školách uskutečnit ještě v pondělí 20. prosince. Vzhledem k dlouhým čekacím lhůtám na následné PCR testy není podle Půty reálné, že bude možné všechny do Vánoc otestovat, proto navrhuje posunout testování na pátek 17. prosince. V Libereckém kraji se navzdory zvýšení kapacit čeká na termín PCR testu tři až čtyři dny, 24. až 26. prosince a také 31. prosince a na Nový rok navíc odběrová místa ani laboratoře v kraji podle Půty pracovat nebudou. „I tito lidé mají nárok si odpočinout,“ zdůraznil.

Podle krajské epidemioložky Jany Prattingerové bylo k pátku v Libereckém kraji ve školách 183 nakažených žáků, studentů a pracovníků a dalších 2850 lidí bylo v souvislosti s touto nákazou v karanténě nebo izolaci. „Zasaženo bylo 165 tříd a školy jsou tak stále největšími ohnisky v kraji,“ řekla na dotaz ČTK. Minulé pondělí odhalily antigenní testy 418 covid pozitivních žáků a 17 nakažených mezi pedagogy a nepedagogickými pracovníky. Kolik z nich PCR testy potvrdily, zatím nedokázala hygienička říct, testování podle ní ještě neskončilo.

Plaga a Gazdík se minulý týden dohodli, že se letos vánoční prázdniny prodlužovat nebudou. Stávající ministr Plaga návrh na prodloužení prázdnin odmítl, podle Gazdíka ale souhlasil s požadavkem, že by se žáci měli těsně před prázdninami otestovat. Plaga uvedl, že jeho argumenty jsou stále stejné. „Školy nesmí jako jediné nést následky brzdění pandemie, jako tomu bylo v minulosti,“ řekl. Gazdík to akceptoval, protože podle něj není možné nechávat rodiče i děti v nejistotě a rozhodovat o věcech na poslední chvíli.