V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním jednání vyhlásila na 30 dní s platností už od dnešní půlnoci, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet se přitom ještě v úterý shodl s hejtmany na tom, že nouzový stav zatím není nutný. Některá plošná opatření proti epidemii, o kterých dnes vláda jednala, by však bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.

Rozhodli jsme se opatření aplikovat okamžitě. Samozřejmě jsme přijali opatření, která jsou nutná, a je tedy potřeba vyhlásit nouzový stav, jehož podmínky byly podle nás naplněny,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády Babiš. Apeloval také na to, aby lidé nevěřili dezinformacím o očkování. Nejde prý o žádnou experimentální vakcínu, poněvadž jsou všechny schválené Evropskou lékovou agenturou. Premiér dodal, že vakcíny pro děti od 5 do 11 let budou dostupné od 25. prosince tohoto roku.

Babiš také zmínil nutnost povinného očkování. „Jsme přesvědčeni, že ho musíme zavést. Platilo by pro lidi ve zdravotnictví, hasiče, policisty, vojáky a seniory nad šedesát let. Na základě vývoje na JIP by mohla být povinnost už pro lidi nad padesát let. O tom ještě budeme jednat, ale já osobně si myslím, že je to nevyhnutelné,“ prohlásil končící předseda vlády.

Co se týče nově přijatých opatření, vláda omezila provoz restaurací či barů, které musí mít zavřeno mezi 22:00 a 04:59. Posvítila si také na velké hromadné akce nad 1000 lidí, zrušila vánoční trhy a uzavřela noční kluby a diskotéky. Na veřejnosti nebudou lidé moci konzumovat alkohol.

V obchodních centrech bude možné si od pátku podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vzít jen jídlo s sebou. V jídelních zónách bude konzumace na místě zakázána. Podnikatelé, kterým v důsledku protiepidemických opatření klesnou tržby o 50 procent a více, budou mít podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nárok na vyšší kompenzace.

Vláda také od pátečního večera zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Havlíček doplnil, že zákaz se týká trhů speciálně zřízených pro předvánoční období. Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřené, nebude se tam ovšem moci jíst a pít, upřesnil.

Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude od páteční 18. hodiny moci maximálně 1000 osob, a to očkovaných nebo po covidu, oznámil Vojtěch. Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci maximálně 100 lidí. Pohřby však budou bez omezení.

Je rovněž schválená i pracovní povinnost pro zdravotníky ze zařízení, kde se neléčí covid-19. Nebude platit pro praktické lékaře, zubaře a gynekology.

Epidemie covidu-19 se bude v dalších týdnech zhoršovat, kulminace se očekává kolem Vánoc, předpokládá Vojtěch. Na začátku prosince prý bude na JIP až 1100 lidí.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni 12. března, podruhé loni 5. října. Ve druhém případě po několika prodlouženích platil do 11. dubna. Podle zákona o bezpečnosti ČR musí vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.

Kabinet může vyhlásit nouzový stav v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které značně ohrožuje životy, zdraví či majetek. Vyhlašuje se pro určité území a na dobu určitou, maximálně 30 dní. S případným prodloužením musí souhlasit poslanci. Kabinet už současně s vyhlášením nouzového stavu musí uvést, která práva zakotvená v předpisech či Listině základních práv a svobod se omezují a jaké se ukládají povinnosti.

Vláda v předchozích případech nouzový stav využívala při epidemii především k omezení pohybu lidí, uzavírání obchodů či škol. Využilo ho také ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožňuje i jednodušší nasazení armády. V posledních dnech se o nouzovém stavu hovořilo například v souvislosti s možným uložením pracovní povinnosti medikům. Dosud úřady o opatřeních rozhodovaly podle pandemického zákona.

Budoucí vláda Petra Fialy (ODS) bude respektovat opatření, která ve čtvrtek kabinet v demisi  přijal. Podle AntiCovid týmu koalic Spolu a Pirátů a STAN jsou ale opatření přijímaná ve zmatku a nečekaně.  Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je rozhodnutí zrušit  vánoční trhy nehorázné a vláda musí trhovcům nabídnou adekvátní kompenzace. „Navíc je naprostý paradox zrušit venkovní trhy třeba na náměstí Republiky a vedle toho nechat fungovat přeplněné nákupní centrum,“ sdělil  Hřib.