Poslední volné místo místopředsedy sněmovny zůstává po úterním hlasováním poslanců dál neobsazeno. Ve dvou kolech tajné volby se o post utkali bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura. Ani v jednom kole se však volby neúčastnil dostatečný počet poslanců, proto byla volba neplatná. Celý proces se tudíž bude muset opakovat v dalších dnech.
Pětikoalice, která drží ve sněmovně většinu, již dříve avizovala, že SPD ve vedení sněmovny nechce. Místo tak náleží hnutí ANO. Jenže to opakovaně nominovalo Vondráčka, s nímž má pětikoalice problém. Politikům vadí Vondráčkovo nevhodné chování v době, kdy sám sněmovnu vedl, a také jeho zvláštní role v době, kdy navštěvoval prezidenta Miloše Zemana v nemocnici kvůli podpisu na svolání sněmovny.
Hnutí ANO ale na Vondráčkově nominaci trvá. „Práci pana Vondráčka jako předsedy sněmovny ocenili i někteří poslanci budoucí vládní koalice,“ uvedla šéfka klubu ANO Alena Schillerová. Podle Schillerové je Vondráček kvalitní kandidát. Po jeho opětovném nezvolení zkritizovala přístup pětikoalice.
Sněmovna má dnes také schvalovat vznik a obsazení výborů a komisí. V dalších dnech by si výbory měly následně zvolit své předsedy.
Poslance čeká obsazování klíčových výborů. Rozpočet, průmysl i dopravu si nechá pod kontrolou koalice
Začátek zasedání se přitom nesl spíše v lehce obstrukčním duchu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy v demisi Karel Havlíček (ANO) hájil svůj záměr o zařazení bodu, ve kterém se mělo řešit údajně nevhodné vyjádření předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09).
„Myslím si, že v tuto chvíli je záměr vlády Andreje Babiše udělat všechno pro to, aby nám předali zemi, co se týče covidové situace, v co nejhorším stavu,“ uvedla Pekarová v rozhovoru pro Seznam.
To Havlíčka podle jeho slov urazilo a žádá po Pekarové vysvětlení. Šéfka TOP 09 se svým prohlášením údajně kromě do vlády opřela také do lékařů, policistů, zdravotních sester a dalších profesí, které s pandemií covidu-19 bojují. Říkáte to v době, kdy se snažíme bojovat s dezinformacemi a celá Evropa se potýká s pandemií,“ řekl Havlíček. „Objevují se mesiáši jako polopsychopat Landa nebo Janeček,“ opřel se ministr v demisi do zpěváka Daniela Landy a miliardáře Karla Janečka. Oba dva vystupují proti vládním opatřením. Landa stojí za iniciativou, která zahltila hygienické stanice dotazy, a Janeček vstoupil do veřejného prostoru svým proslovem na vyhlašování ankety Zlatý slavík. Havlíček uzavřel své vystoupení žádostí, aby se Pekarová za svá slova omluvila nikoliv vládě v demisi, ale profesím, které čelí dopadům pandemie. Bod však nakonec na program zařazen nebyl.
Ministryně v demisi Klára Dostálová (ANO) a Alena Schillerová se následně ještě pokusily zařadit bod, ve kterém by se diskutovalo o tom, zda byly poslanecké kluby ustaveny v souladu se zákonem. Ani tento bod se však nakonec na program nedostal.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist