Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahovali v centrále energetické firmy ČEZ.

„Náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Více informací v tuto chvíli poskytovat nebudeme,“ oznámil ČTK mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. 

Podle informací HN ze zdroje blízkého vyšetřování se policie zabývá případem krácení daní a následného praní špinavých peněz. Podle dvou zdrojů se detektivové v této souvislosti zajímají o jednatele marketingové a reklamní firmy Seven Days Agency. Podle obchodního rejstříku je jím Martin Kráčalík.

HN se agenturu ani jejího jednatele Martina Kráčalíka nepodařilo kontaktovat. Jeden z telefonů uvedených na webu společnosti nikdo nebere, druhý je nedostupný.  

Člověk z této firmy měl být údajně v kontaktu se zaměstnancem z ČEZ. Tím je podle informací MF DNES od dvou na sobě nezávislých zdrojů ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Vyšetřování se ale údajně netýká přímo obchodů energetické firmy, o co v ní jde ale zatím není známo. Jasná není role ani marketingové firmy, ani důležitost kontaktu na Zikovou. Policie požaduje například kopie e-mailů a další dokumentaci. Prohledává také kancelář šéfky nadace v centrále firmy a také ve vedlejší budově, kam se měla stěhovat. 

 „Probíhá prohlídka kanceláří. Podle informací, které máme, se šetření netýká přímo ČEZ. Poskytujeme plnou součinnost,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že více firma sdělovat nebude. 

Konkrétní paragraf, který policie šetří, je podle informací HN podezření ze spáchání zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve smyslu ustanovení paragrafu 240 trestního zákoníku, dále legalizace výnosu z trestné činnosti ve smyslu ustanovení paragrafu 216 trestního zákoníku.

O zásahu jako první informoval server iDnes.cz.

ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti.