Některým lidem se v pondělí v mobilní aplikaci Tečka nezobrazuje covidový certifikát, i když jsou proti koronaviru naočkovaní. Doporučená aktualizace parametrů se jim nedaří, systém hlásí chybu, stěžují si na Twitteru Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Agentura ráno upozornila na to, že se taková věc může stát výjimečně. Certifikátem v aplikaci je možné doložit dokončené očkování nebo prodělání covidu v posledních šesti měsících, což je nutné pro návštěvu provozoven služeb, restaurací a kulturních či sportovních akcí. Test na koronavirus už od pondělka nestačí.

Na neplatný covidový certifikát v Tečce, i když jsou naočkovaní, upozornily na Twitteru desítky lidí z víc než čtyř milionů, kteří si aplikaci stáhli. Zmínili také podobné případy ve svém okolí. Aktualizace parametrů se jim v aplikaci nedařila stejně jako dalším uživatelům, kterým se ale certifikát ukazoval jako platný. „Ve výjimečných případech může konfigurace krátkodobě zobrazit i očkovací certifikáty jako neplatné, toto lze řešit aktualizací parametrů (tlačítko je v oranžovém pruhu dole),“ napsala NAKIT ráno na Twitteru.

Server Novinky.cz upozornil, že nefungující aplikace způsobuje problémy také Čechům momentálně pobývajícím v zahraničí. Kvůli přetížení byl během dne nedostupný také server ocko.uzis.cz, ze kterého si lidé chtěli očkovací certifikát stáhnout. Češi tak například při kontrole na letišti neměli jak prokázat, že očkování skutečně podstoupili. Po 13. hodině však už portál fungoval bez problémů. 

Agentura ráno také uvedla, že v Tečce se od pondělí zkrátí platnost testů na nula minut, aby už lidé neočkovaní proti koronanaviru nebo bez prodělané nemoci nemohli aplikací dokládat covidový certifikát. Upozornila na to, že výjimky z platného vládního opatření, zejména zřejmě pro lidi neočkované ze zdravotních důvodů, bude aplikace zohledňovat až ve své nové verzi v průběhu tohoto týdne.

Kontraindikace k očkování proti covidu-19 musí do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), kde se evidují i data o testech či očkování, zanést lékař. Do Tečky se ale zatím nepromítají. „Tato konfigurace čTečky a Tečky prozatím nebude podporovat výjimky z platného opatření, ty budou v nové verzi Tečky i čTečky k dispozici v průběhu týdne,“ uvedla NAKIT. Partnerskou aplikaci čTečka mohou využívat k načtení QR kódu ti, kteří mají povinnost covidové certifikáty kontrolovat.

Aplikaci Tečka mají staženou v mobilním telefonu víc než čtyři miliony lidí, kolem 600 tisíc z nich ji používá denně, uvedla NAKIT počátkem listopadu. Aplikace byla spuštěna na konci června. Aplikace čTečka měla počátkem měsíce 938 tisíc stažení.