Desetitisíce lidí zaplnily během dnešního dne Národní třídu v Praze při příležitosti 32. výročí sametové revoluce. Středobodem dění bylo tradičně pietní místo, kam lidé pokládali svíčky, věnce a květiny. Po ulicích se procházely v poklidné atmosféře rodiny i skupinky přátel, řada lidí měla v klopě trikoloru. Někteří měli okolo krku státní vlajku.

Na Národní třídě se konaly pouliční výstavy, světelné instalace a audiovizuální projekce. Vše se uskutečnilo podle pořadatelů bez problémů. Větší konflikty nenastaly ani poté, co Národní třídou prošly kolem šesté hodiny večer tisíce odpíračů proticovidových opatření ze Staroměstského náměstí, kteří skandovali hesla „Pojďte s náma“, „Máme svoje práva“ nebo „Svobodu“.

„Návštěvníků bylo více, než jsme čekali. Lidé dodržovali hygienická opatření,“ řekla Lucie Bílková, předsedkyně spolku Díky, že můžem, který akce organizoval. V místě střetu studentů s policejními složkami v roce 1989 byl kulturní program včetně divadelních představení a debat. Na fasádě obchodního domu Máj byla projekce tematizující současnou politickou situaci v Bělorusku. Návštěvníci se mohli zúčastnit také vzdělávacích procházek mapujících období komunismu, události sametové revoluce i raná porevoluční léta.

Na rozdíl od minulého ročníku se program uskutečnil i ve vnitřních prostorách budov kolem Národní třídy. Pořadatelům se podařilo tradičně nasvítit budovy do českých státních barev. V programu byla i píseň Modlitba pro Martu v podání Jany Kirschner, kterou organizátoři zprostředkovali televizním přenosem v symbolickém datu a čase 17. 11. v 17:11.

Za výjimečný den, který ukázal, že nic není samozřejmé, označila 17. listopad místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, jejíž strana letos vypadla ze sněmovny. Předseda starostů Vít Rakušan označil letošní oslavy za unikátní, neboť se poprvé slaví bez KSČM ve sněmovně. Místopředsedkyně Pirátů a sněmovny Olga Richterová uvedla, že nabytá svoboda umožňuje každému, aby se podle svého zapojil do veřejného dění bez násilí. Šéf Pirátů Ivan Bartoš považuje za důležitou pro demokracii vzdělanou a informovanou společnost, jež dokáže čelit nástrahám. Na Národní dorazil mezi jinými i senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

Kvůli rekonvalescenci na Národní třídu nepřišel pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). S ohledem na růst nakažených doporučil, aby lidé měli respirátory i venku na místech společných oslav.

K hlavním řečníkům u Hlávkovy koleje patřil bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj komunismus neporazili ani studenti, ani disidenti, ale zhroutil se jako každý podobný namyšlený pokus násilím potlačit lidskou svobodu. „Máme obavu, že se navracejí časy, o nichž jsme si mysleli, že se už nikdy vrátit nemohou,“ řekl Klaus, který patří ke kritikům opatření proti šíření pandemie koronaviru. Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník to následně označil za „zbytečnou bagatelizaci“ epidemie.