O post ministra pro legislativu se bude místo šéfa pirátského poslaneckého klubu Jakuba Michálka zřejmě ucházet za Piráty třebíčský advokát Michal Šalomoun. Uvedlo to v úterý několik médií na základě informací anonymních zdrojů. Server Deník N napsal, že o Šalomounovi mluví jako o případném kandidátovi i zdroje z vedení strany. Sám Šalomoun ani předseda Pirátů Ivan Bartoš se k tomu nevyjádřili, uvedla televizní stanice CNN Prima News.

Michálek se nominace na funkci ministra bez portfeje pro legislativu minulý týden vzdal po debatě Pirátů o kumulaci funkcí. Místo Michálka by mohl být na funkci nominován Piráty Šalomoun, který není členem strany, ale už dříve za Piráty kandidoval. „Věnuje se autorskému právu, tedy tomu, na čem Piráti vznikali. Má tři tituly. Věřím, že jeho zkušenosti budou odpovídající,“ řekl Deníku N zdroj z vedení strany. Šalomoun už dříve za Piráty neúspěšně kandidoval jako nestraník do Evropského parlamentu a Senátu. V minulosti byl v městském zastupitelstvu Třebíče za Věci veřejné.

Server Česká justice zmiňuje kromě Šalomouna i dalšího možného kandidáta na ministra pro legislativu, a to ústavního právníka Ondřeje Preusse. Server píše, že to uvedly vysoce postavené zdroje z budoucí vládní koalice. „Zatím se ke mně donesly pouze spekulace,“ řekl serveru sám Preuss.

Dalším postem ministra bez portfeje ve vznikající vládě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN má být ministr pro evropské záležitosti. Spekuluje se, že tuto pozici by mohl za STAN obsadit předseda senátního evropského výboru Mikuláš Bek. V souvislosti s další pozicí člena vlády bez ministerského aparátu, a to pro vědu, výzkum a inovace, se nejčastěji mluví o poslankyni Heleně Langšádlové (TOP 09).

Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) v úterý novinářům řekl, že prezidentovi Miloši Zemanovi na středeční schůzce předloží seznam kandidátů na ministerské posty. Konkrétní jména zatím představitelé koalic komentovat nechtěli.