Oslavy pádu komunismu v Československu se přesouvají zpět do ulic. Po minulém roce, kdy se uskutečnily převážně on-line, už proběhnou k letošnímu 32. výročí sametové revoluce po českých městech pietní akce, koncerty i přednášky „off-line“. Naplánované jsou také demonstrace, které budou namířené proti covidovým opatřením či růstu cen energií.

Při účasti na akcích je nutné dodržovat platná hygienická opatření – mít zakryté dýchací cesty respirátorem a udržovat rozestupy. Jelikož jde o hromadné akce, musí mít všichni přítomní také s sebou platný test, certifikát o očkování nebo potvrzení o prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech.

Svobodný listopad na Albertově

9:00, Hlávkova kolej; 10:00, Albertov

Pietní akt, jejž pořádá Univerzita Karlova ve spolupráci se studentskými spolky a při kterém se připomínají bouřlivé události let 1939 a 1989, začne v devět hodin ráno před Hlávkovou kolejí na pražském Novém Městě. Na vzpomínkovou akci má v plánu dorazit i bývalý prezident Václav Klaus. Následně se studenti v průvodu přesunou do Žitné ulice na tradiční pietní akt a poté na Albertov, kde bude program probíhat od 10 hodin. Na pódiu vystoupí sbor Univerzity Karlovy, od 12 hodin promluví zástupci akademické obce a studentských organizací. Na programu je také debata „17. listopad očima generací“, zakončení se plánuje vystoupením kapely Vypuštěné koupaliště. 

Díky, že můžem (Korzo Národní)

10:30–22:00, Národní třída

Národní třída poskytne – jako každý rok – bohatý program v podobě přednášek, debat, divadelních představení, audiovizuálních projekcí, výstav i koncertů. Letošním tématem je „Svoboda volby?“. V Knihovně Václava Havla proběhnou debaty pod názvem „O rodičích a dětech“, kde vystoupí například herečky Eva Holubová a Klára Pollertová-Trojanová se svými potomky. Přednášky o milnících minulého režimu budou probíhat v odstavené tramvaji uprostřed Národní třídy. V kostele svaté Voršily se uskuteční zvuková instalace složená z výpovědí voršilek nejen o událostech, které se odehrály 17. listopadu, ale také o běžném životě řádových sester. 

Ikonickou hymnu sametové revoluce „Modlitba pro Martu“ Marty Kubišové zazpívá na Národní třídě slovenská zpěvačka Jana Kirschner v 17:11. V živém vysílání ji budou moci diváci sledovat v České televizi, k poslechu bude zároveň v reprodukované verzi také rádiovým éterem a z městských rozhlasů ve všech koutech České republiky. Ve stejný okamžik se v barvách trikolory rozsvítí několik desítek budov ve 13 městech Česka. Mezi nimi například Rudolfinum nebo Žižkovská věž v Praze, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, Moravské divadlo v Olomouci, budova generálního ředitelství Muzea moravského zemského v Brně, Lékařská fakulta UK v Hradci Králové či Památník Tomáše Bati ve Zlíně. 

 

Milion chvilek pro demokracii

13:30, Staroměstské náměstí

Spolek Milion chvilek pro demokracii hodlá na akci s názvem „Cesta změny: Klíčem k demokracii jste Vy!“ oslavit výsledek nedávných parlamentních voleb. Organizátoři chtějí také připomenout nadcházející prezidentské volby v roce 2023. Na shromáždění na pražském Staroměstském náměstí promluví bývalý premiér Petr Pithart a signatářka Charty 77 Věra Roubalová Kostlánová.

Pro Libertate

15:00, Letná

Setkání plánuje také institut Pro Libertate, který je napojený na organizaci Zlatý špendlík sdruženou kolem zpěváka Daniela Landy. Ten dal o sobě v poslední době vědět tím, že vyzýval své podporovatele, aby zahlcovali e-maily hygienických stanic pomocí hesla „Zahlťme neprodleně hygieny aneb Šikanou proti šikaně!“. Na pražské Letné plánují organizátoři neformálně debatovat zejména o současné covidové situaci.

Hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES 

15:00, Staroměstské náměstí 

Iniciativa Chcípl PES a tři desítky dalších skupin budou od 15:00 na pražském Staroměstském náměstí demonstrovat proti protipandemickým opatřením, zdražování energií, povinnému očkování a krokům vlády, které jsou podle nich protiústavní. 

Koncert pro budoucnost (Festival svobody)

16:30–21:30, Václavské náměstí

Oslavy 17. listopadu pořádá Festival svobody po celé České republice. Největší akcí bude Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Mezi vystupujícími se objeví Jaroslav Uhlíř & Zdeněk Svěrák, Vypsaná fixa, Jana Kirschner, Glen Hansard, Michal Hrůza a Aneta Langerová. Modlitba pro Martu zazní v podání Ivy Bittové. 

Na Václavském náměstí promluví disidentka a psycholožka Dana Němcová, výkonný ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, herečka Eva Holubová, překladatel a bývalý velvyslanec Michael Žantovský či hudební skladatel a někdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Součástí letošních oslav bude také připomínka desátého výročí od úmrtí prezidenta Václava Havla.

Koncerty, promítání filmů, přednášky a další doprovodné akce pořádá Festival svobody dohromady na 37 místech po celé České republice.    

Předávání Cen paměti národa

20:00–22:00, Národní divadlo

Od 20 hodin proběhne v Národním divadle předávání ocenění pro osobnosti, které ve svých životech prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdnými slovy. Během slavnostního večera si převezmou Ceny paměti národa disidentka Jarmila Stibicová, politický vězeň a celoživotní skaut Jiří Lukšíček, František Vaczula vězněný za pokus o útěk přes hranice, a Lívia Herzová, která svým odhodláním zachránila v Osvětimi život vlastní mamince. Ceny paměti národa uděluje společnost Post Bellum.

Přímý přenos z Národního divadla budou vysílat ČT2, ČRo Plus a slovenská RTVS.

Další akce k 17. listopadu můžete prozkoumat v přehledné mapce: