Poslanecká sněmovna si zvolila nové vedení. Post šéfa dolní komory získala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „S velkou pokorou přijímám tuto zodpovědnost,“ uvedla po svém zvolení. O místo usiloval i dosluhující ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček z hnutí ANO. Poslanci však v podvečer odhlasovali, že sněmovna nesouhlasí s jeho kandidaturou. Pro bylo 104 poslanců, proti 89. Kromě hnutí ANO byla proti i SPD. 

Poslanci rozhodovali také o tom, kdo se stane místopředsedy. Těch bude v tomto funkčním období šest. V prvním kole tajné volby zvolili Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), Jana Skopečka (ODS), Věru Kovářovou (STAN) a Jana Bartoška (KDU-ČSL). V druhém kole uspěla Olga Richterová (Piráti). Radka Vondráčka (ANO) ani Tomia Okamuru (SPD) poslanci nezvolili. Proběhne další kolo volby, nejspíš příští týden. 

Koalice už dříve avizovala, že Vondráček by od nich nemusel obdržet podporu. „Poslanec, který je ve vedení sněmovny, má sněmovnu reprezentovat navenek. V některých případech se tohoto úkolu pan Vondráček nezhostil tak, jak jeho pozice vyžadovala,“ uvedl dříve pro HN důvody šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Většinová koalice také ve vedení sněmovny nepočítá se zástupcem SPD. Okamura je proto obvinil z nedemokratičnosti.

Pekarová Adamová před hlasováním pronesla motivační proslov. Zmínila, že celá její politická kariéra je spojena s TOP 09. Pekarová byla zastupitelkou i radní na Praze 8. Následně strávila 8 let jako opoziční poslankyně. „Zkušenosti, které tady nabírá člověk, tak jsou neocenitelné. Vážím si toho, že jsem tady mohla být jako opoziční poslankyně. Musíte být trpělivý a naslouchat kolegům,“ popsala.

Pekarová Adamová uvedla, že nechce být zástupkyní jen svého klubu, ale všech poslanců. Proslov uzavřela rýpnutím do dosluhujícího předsedy Radka Vondráčka. „Chci říct, že zpívat umím, ale na kytaru ještě nehraju,“ řekla politička s jasným odkazem na Vondráčkovu kauzu, kdy v roce 2019 vyšly v médiích záběry, jak v roce 2017 během večírku ve sněmovně vyskočil na předsednický pult a hrál na něm na kytaru.

Sám „dvojministr“ Havlíček ještě předtím, než ho poslanci z volby vyřadili, ve svém krátkém proslovu řekl, že nominaci od klubu ANO bere s velkou pokorou a respektem. „Jsem si vědom toho, že klub ANO samotný nedisponuje potřebnými mandáty, přesto jsem se rozhodl nominaci přijmout,“ prohlásil. Klub jeho hnutí má 72 poslanců, většinová koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN disponuje celkem 108 hlasy. Havlíček svou nominaci obhajoval tím, že reprezentuje nejpočetnější poslanecký klub. „Neklademe si žádné nepřiměřené požadavky,“ tvrdí.

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová ve středu zopakovala, že někdejší vládní hnutí neobdrželo od koalice dostatečně silné výbory, aby mohlo jako opozice kontrolovat kroky nové vlády. ANO navíc požaduje tři místa v sedmičlenném vedení sněmovny. Koalice však hnutí nabídla pouze dvě místopředsednická křesla. „Přejeli jste nás parním válcem,“ postěžovala si Schillerová. Další zástupci hnutí ANO ve svých projevech uvedli, že pasáž v ústavě, která zakazuje kumulaci funkcí, lze interpretovat různě. Jednou z variant je i to, že Havlíček kandidovat do vedení sněmovny může a ministerského postu se vzdá až v případě zvolení.

Volbu předsedy zdržovaly obstrukce opozice. Hnutí ANO se přihlásilo s řadou proslovů. To dokazuje, že k Havlíčkovi a jeho kvalitám se vyjadřovali ministři z dosluhující vlády. Hovořil šéf obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a představitel resortu životního prostředí Richard Brabec (všichni za ANO). Poslední zmíněný svůj proslov zahájil prohlášením, že jeho hnutí obstruovat nebude, aby následně pokračoval vyjmenováváním literatury, ze které ve svém proslovu nebude citovat.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka připodobnil adorační proslovy na adresu Havlíčka k beatifikaci, tedy blahoslovení. Zatímco Havlíčka kolegové vyzdvihovali, jeho sokyni Pekarovou Adamovou spíše napadali. Vyčítali jí například, že v rámci předvolební kampaně se o ní hovořilo jako o kandidátce do čela Ministerstva práce a sociálních věcí, ale místo vedení rezortu teď chce do vedení sněmovny. Do obhajoby Pekarové Adamové se pustil šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. „Je to statečná žena, před ničím neuhýbala,“ pronesl.