Městské státní zastupitelství v Praze včera požádalo Poslaneckou sněmovnu o vydání premiéra a poslance Andreje Babiše ke stíhání v kauze Čapí hnízdo. Oznámil to mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala v tiskové zprávě. 

Samotné prověřování v dotační kauze, které běží již šest let, zatím dál pokračuje. Státní zástupce Jaroslav Šaroch nechal podle dřívějších informací ještě prozkoumat podpis Andreje Babiše juniora na dokumentu o jeho údajné koupi akcií Čapího hnízda v roce 2007. Babiš mladší totiž letos řekl, že v té době vůbec nebyl v Česku. Žalobce tak zadal na pravost podpisu znalecký posudek. „K dalšímu dotazu stran prováděného znaleckého zkoumání ve stručnosti doplňuji, že lhůta pro zpracování znaleckého posudku byla prodloužena, a to v důsledku objektivních překážek, pro které nebylo možné ve stanoveném termínu znalecký posudek zpracovat,“ uvedl dnes Cimbala.

Právník Babiše mladšího Vítězslav Dohnal HN potvrdil koncem října, že se na jeho klienta znalec již obrátil a požádal ho o podpis, který bude zkoumat. „Nyní řešíme, zda jde podpis získat i na dálku, protože pan Babiš mladší je v zahraničí,“ uvedl tehdy advokát. Babiš mladší v kauze vystupuje jako svědek.

Kromě premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Policie je stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačnímu podvodu. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

Policisté původně ukončili letité vyšetřování kauzy letos na konci května, Babiše i Nagyovou navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Až v polovině letošního září tak na policii v kauze vypovídal premiérův syn Andrej Babiš mladší, který byl v případu původně obviněn a jeho stíhání bylo později zastaveno.

Babiš junior žil dlouhodobě ve Švýcarsku, až v létě ale přijel do Čech. Novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Vrchní státní zastupitelství, které ve věci vykonává dohled, v září po prověrce uvedlo, že Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Vznikly tak průtahy v trestním řízení.

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září. Šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím následně uvedl, že o návrhu musí Šaroch rozhodnout do měsíce, tedy do 20. října. Zkrácení lhůty Erazím odůvodnil dosavadní délkou řízení a opakovaným zpracováním případu.

Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.