Piráti se cítí podvedeni svými koaličními partnery. Vychází z analýzy, kterou si nechali zpracovat v souvislosti s volbami do sněmovny, kam kandidovali společně s hnutím STAN. Piráti v analýze uvádí, že starostové navzdory dohodě podporovali pouze své kandidáty a pirátské kolegy naopak vůbec či minimálně. Předseda STAN Vít Rakušan odmítá, že by jeho hnutí, které ve volbách dopadlo výrazně lépe než Piráti, porušilo koaliční smlouvu. 

Piráti dali do předvolební kampaně více peněz než STAN, mají ale nejméně poslanců. V rámci koalice je předstihli kandidáti, kterým voliči svým kroužkováním dali více preferenčních hlasů. Piráti ve své analýze uvádějí, že jejich kandidáti nebyli ze strany STAN vůbec podporováni.

„STAN cíleně podporoval pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Poslanecké sněmovny,“ uvádí v analýze. Podle Pirátů starostové na svou kampaň cílenou na jednotlivce v rámci takzvaného mikrotargetingu (cílení obsahu na základě osobních dat, pozn. redakce) dali dvakrát více peněz než na podporu pirátských kandidátů. „Piráti přitom vložili do kampaně dvě třetiny finančních prostředků,“ doplňují data v analýze.

Kandidáti starostů v kampani podporovali hlavně sami sebe namísto celé koalice, tvrdí Piráti a chtějí to doložit na číslech. Minimálně devět kandidátů STAN mělo voliče ke kroužkování přímo vyzývat. V den voleb se toho měl podle Pirátů účastnit i předseda STAN Vít Rakušan. Ve sponzorovaném příspěvku na sociálních sítích vyzýval ke kroužkování své asistentky.

„Ta byla na 12. místě kandidátky, tedy na nevolitelném místě. V komentářích tohoto statusu byla jednoznačná vyjádření komentujících, že budou kroužkovat. Kandidátka na nevolitelném místě byla následně zvolena do Poslanecké sněmovny, mandát poslankyně získala kroužkováním,“ uvádí analýza v reakci na zvolení Barbory Urbanové. Piráti tvrdí, že na nespravedlivou podporu upozorňovali už v průběhu kampaně. „Člen předsednictva hnutí STAN  Martin Půta aktivně koordinoval vydání novin Starostů pro Liberecký kraj, které jednostranně podpořilo kandidáty nominované na kandidátní listinu za STAN. Obsah novin byl i přes odpor Pirátů publikován,“ stojí dále v analýze. 

Skupina starostenských politiků navíc podle Pirátů rozeslala deset verzí dopisů, které podporovaly jen kandidáty starostů. „ U 7 z nich nebyly přijaty komentáře a připomínky ze strany Pirátů. Dopisy s tímto obsahem byly nakonec rozeslány,“ tvrdí Piráti.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana ale o nic takového nešlo. „Pirátští kandidáti kampaň v regionech zcela podcenili. Koaliční smlouvu jsme neporušili,“ uvedl pro HN Rakušan v reakci na pirátskou analýzu, která tvrdí, ze starostové své koaliční partnery podvedli.  „To, že Starostové měli mnohem větší podporu, díky jménům na kandidátce, v rámci lokální kampaně, je fakt. To ale rozhodně nemůže být chápáno jako porušení smlouvy, podmínky pro oba koaliční partnery byly nastaveny stejně,“ říká ještě Rakušan. Podle něj si starostenští kandidáti byli schopni v regionech zajistit mnohem masivnější podporu než kandidáti pirátští. „My budeme mít svou vlastní profesionální analýzu volebního neúspěchu hotovou tento týden, nejdříve ji ukážeme svému koaličnímu partnerovi, což považujeme za přirozené,“ uvedl ještě Rakušan. 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš analýzu představil na stranickém fóru, výsledky mají i zástupci STAN. „Komplexní a podrobná analýza bude následovat a v žádném případě se nebude vyhýbat i chybám na straně Pirátů. Celou věc nyní projednají stranické orgány Pirátské strany, následně o zjištěních budeme jednat s hnutím Starostové a nezávislí,“ reagoval na sociálních sítích Bartoš.

Analýza porušení smluvních ujednání koaličního partnera v oblasti výzev ke kroužkování v průběhu volební ka... by Hospodářské noviny on Scribd