Prezident Miloš Zeman není nyní podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Oznámil to v pondělí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s odkazem na vyjádření ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Vedení Senátu se podle Vystrčila sejde v úterý odpoledne s předsedy sněmovních stran, aby probrali postup při převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice.

„Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman, prezident republiky, v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti,“ řekl Vystrčil.

Předseda Senátu rovněž sdělil, že podle názoru ÚVN je vzhledem k charakteru Zemanova základního onemocnění dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu „hodnocena jako krajně nejistá“. „A tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná,“ dodal Vystrčil s odkazem na Zavoralovo vyjádření.

Zástupci senátorských klubů kvůli zdravotnímu stavu Zemana tedy nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a předsedu sněmovny, s čímž musí souhlasit obě parlamentní komory. „Jiná možnost bohužel nepřichází do úvahy, než že se musíme bavit o tom, kdy a jak aktivujeme článek 66 ústavy,“ řekl Vystrčil.

Podle předsedy senátorů STAN Petra Holečka pro převod není relevantnější důkaz než dopis ředitele ÚVN a ošetřujícího lékaře prezidenta. „Je jasné, že aktivace článku 66 je a bude velmi aktuální,“ souhlasil Jaroslav Větrovský (ANO), který vede společný senátorský klub ANO a ČSSD. Podle předsedy klubu Senátor 21 a Pirátů Václava Lásky nebude převod pravomocí prezidenta ničím jiným než zopakováním lékařské zprávy o stavu prezidenta právní cestou. Vystrčil uvedl, že v Zavoralově dopisu nebyla uvedena Zemanova diagnóza, Senát o ni ani nežádal.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů zdůraznil, že převod prezidentských pravomocí neznamená odvolání Zemana z funkce hlavy státu. Z této snahy Senát obvinili někteří jeho kritici včetně prezidentova mluvčího.

Předseda Senátu Vystrčil také řekl, že se stanoviskem ÚVN k Zemanovu stavu byl už ve středu 13. října ráno informován hradní kancléř Vratislav Mynář, který to dostal i písemně. 

Hradní kancléř přesto o den později, 14. října odpoledne, zavedl bez vědomí ošetřujícího lékaře na návštěvu k prezidentovi končícího předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Před ním měl prezident podepsat rozhodnutí o tom, že se nově zvolená sněmovna sejde na ustanovující schůzi 8. listopadu. Návštěva vyvolala pochybnosti o tom, jestli je prezident schopný úřad vykonávat. U podpisu nebyl kromě Vondráčka žádný jiný vysoce postavený činitel. Během Zemanova pobytu v nemocnici také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček informoval o jmenování předsedy brněnského krajského soudu Milana Čečotky. 

Informace ÚVN jsou podle premiéra Andreje Babiše (ANO) překvapivé. Není to dobrá zpráva, řekl Babiš Radiožurnálu krátce po jejich zveřejnění. Předseda dosluhující vlády je připraven jednat o dalším postupu s dalšími nejvyššími ústavními činiteli, Senátem i se zástupci nově se formující vládní koalice Spolu s Piráty a STAN.

„Je to samozřejmě překvapivá informace, určitě to není dobrá zpráva. Je otázka, zda je to trvalý stav, nebo je tam nějaká šance na zlepšení, to nemohu posoudit,“ uvedl Babiš. Na tahu je teď podle něj hlavně Senát, současné sněmovně a jejímu předsedovi Radku Vondráčkovi (ANO) totiž vyprší mandát tento čtvrtek a nově zvolení poslanci se sejdou 8. listopadu. Zda tato situace povede k převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice na ostatní nejvyšší ústavní činitele, nechtěl premiér předjímat. „Zatím nejsem schopen říct, co se stane,“ dodal Babiš.

Mynář se k informacím Senátu nevyjádřil. Dosavadní spekulace slíbil uvést na pravou míru na brífinku, který se odehrál ještě před Vystrčilovým prohlášením. Nepadlo na něm ale nic nového a novinářské dotazy kancléř nepřipustil. Pouze zopakoval, že prezidentův převoz do nemocnice byl plánovaný, a Vystrčila, který se informace o Zemanově stavu nejprve marně snažil získat od Hradu, zkritizoval. „Tolik pokrytectví, které předvádí předseda a někteří členové Senátu, jsem v životě nezažil. Vše od samého začátku směřuje pouze ke snaze zbavit pana prezidenta výkonu jeho pravomocí“ řekl. Kroky Senátu označil za mediální hru, která má sloužit ke zviditelnění.

Podle Mynáře jsou informace o zdravotním stavu, léčbě a prognózách uzdravování prezidenta pouze v dispozici hlavy státu a jejích rodinných příslušníků. Kancelář nemůže bez prezidentova souhlasu informovat, prohlásil. 

Mynář řekl, že mu Zeman osobně minulý týden uložil připravit rozhodnutí o svolání zasedání Poslanecké sněmovny na 8. listopadu. „Aby nedocházelo k jakýmkoli spekulacím, požádal o účast předsedu Poslanecké sněmovny pana (Radka) Vondráčka jako vykonatele tohoto aktu, aby byl přímo osobně přítomen,“ řekl Mynář.

Kvůli zdravotnímu stavu prezidenta se v úterý dopoledne sejde senátní ústavní komise. Senátoři si mají ujasnit další postup, pokud by prezident nebyl schopen vykonávat svoji funkci. Ve hře je aktivace článku 66 ústavy, který by prezidenta dočasně zbavil pravomocí. Ty by pak přešly na předsedu sněmovny, která by ale nejprve musela aktivaci také odsouhlasit. Role prezidenta je po nedávných volbách zásadní. Musí přijmout demisi končící vlády a jmenovat budoucího premiéra. 

Pro sněmovnu se podle místopředsedy Jana Farského (STAN) nic nemění do 8. listopadu, kdy se mají poslanci sejít ve lhůtě stanovené zákonem. „Uvidíme, jestli i poté bude prezident indisponován. Článek 66 se znovu a znovu vyhodnocuje. Pak bychom se k této aktivitě případně připojili,“ řekl HN Farský, podle kterého je na celé situaci kromě Zemanova zdravotního stavu nejhorší chování hradní kanceláře. „Kancléř Mynář a jeho lidé musí čelit trestněprávnímu stíhání. V podstatě převzali pravomoci prezidenta, takže musí zasáhnout policie, protože nikdo jiný nemá sílu je odstranit. Nemocnice jasně řekla, že prezidenta zneužívají,“ uzavřel.

Sněmovně v předvolebním složení končí mandát tento týden a v povolebním složení se dolní komora sejde 8. listopadu. Po jejím ustavujícím zasedání má dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) předat prezidentovi demisi nynější vlády. Do té doby podle senátorů prezident není nijak potřebný ani při povolebních vyjednáváních o sestavení nového kabinetu.

Vystrčil se v pátek z pověření vedení horní komory dotázal nemocnice a Zavorala na prezidentův zdravotní stav a prognózu dalšího vývoje s ohledem na jeho způsobilost zastávat úřad hlavy státu. Důvodem žádosti byly nejasnosti kolem zdravotního stavu Zemana, který byl minulou neděli po třech týdnech opětovně hospitalizován. Ředitel ÚVN Miroslav Zavoral, který je Zemanovým ošetřujícím lékařem, převoz prezidenta na oddělení intenzivní medicíny týž den zdůvodnil komplikacemi, které provázejí jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu médiím nesdělil, protože k tomu neměl Zemanův souhlas.

Živě: Brífink kancléře Vratislava Mynáře k informacím o prezidentově zdravotním stavu