Skupina odborníků kolem epidemiologa Petra Smejkala doporučuje zavést testování na covid-19 ve školách lokálně v okresech, kde za týden přibylo více než 100 případů na 100 000 obyvatel. Testovat by se podle odborníků měli ale jen žáci a studenti, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali v posledním půl roce covid-19. Obdobně by se podle skupiny mělo postupovat i ve firmách, ale až při hodnotě 200 případů za týden na 100 000 obyvatel. Skupina to uvedla ve stanovisku k podzimnímu vývoji epidemie, které zaslala ČTK. Nad hodnotou 100 je nyní Moravskoslezský, Jihočeský a Olomoucký kraj.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Očkování populace včetně přeočkování posilňující dávkou, plošné testování v okresech s vyšším výskytem nakažených a důsledné dodržování stávajících opatření jsou podle skupiny dostatečné k tomu, aby nárůst počtu pozitivních i hospitalizovaných lidí zbrzdil.

 „Nedoporučujeme zavedení žádných zásadních restrikcí, ale byla by chyba myslet si, že pokud nezavíráme obchody nebo školy, tak nemůžeme dělat nic. Nemá smysl uvažovat v podobě balíčků z letošního jara – že by se například měla zavádět stejná opatření, která se při určitých číslech rušila. Doporučujeme hlavně průběžná, levná opatření: očkování, testování a lepší kontroly,“ uvedl vedoucí skupiny MeSES Smejkal.

„Jako první navrhujeme začít testovat ve školách, protože tam dochází k velkému množství kontaktů. I očkovaný se může nakazit a onemocnět, ale pravděpodobnost, že dojde následně k vážnému průběhu nebo úmrtí, je relativně malá,“ doplnil imunolog Zdeněk Hel.

Díky očkování a také tomu, že část populace nemoc prodělala, je situace oproti loňsku jiná, připomíná skupina. Podle odborníků ale není jasné, do jaké míry je populace chráněná, doporučuje proto další výzkum imunity v populaci. Skupina navrhuje také lepší vymáhání kontroly bezinfekčnosti ve vnitřních prostorách. Nedostatečné dodržování a kontroly existujících opatření jsou podle odborníků jedním z důvodů zhoršení epidemie v poslední době.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením koronavirové epidemie. Svá doporučení předávala i vládě a Radě vlády pro zdravotní rizika. V květnu ministerstvo spolupráci bez předchozí dohody ukončilo, MeSES stanoviska dál vydává pro veřejnost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist