Obě demokratické koalice mají většinu a mají šanci postavit většinovou vládu. Změna je tady, my ji uděláme, oznámil předseda ODS Petr Fiala volební vítězství koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu. Za přirozeného spojence má koalici Pirátů a starostů.  Celkem mají v dolní parlamentní komoře zřejmě 109 mandátů. S jednáním začne do 24 hodin. Prezident Miloš Zeman podle Fialy většinu nemůže ignorovat. Očekává, že v rozumné době s ním bude jednat.

Fiala uvedl, že Spolu chce dělat jinou politiku než dosavadní koalice ANO a ČSSD. „Je jedno, koho jste volili, jsme všichni občany, kteří tu chtějí žít pospolu, jako sousedi, přátelé, kolegové,“ uvedl.

 

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) by přivítal, pokud by vládní koalici sestavilo ANO a Spolu. Ještě dnes se podle něj sejde výbor ANO, který určí vyjednávací tým. „Jestli se premiér Babiš rozhodne, že končí, je to jeho rozhodnutí. On je lídrem kampaně, práci odvedl perfektně. Já jsem se o tento post nikdy neucházel. Máme hodně lidí, kteří by tento post mohli uchopit. Třeba vicepremiéra Karla Havlíčka nebo ministryni financí Alenu Schillerovou. Ale uvidíme, jestli bude vůbec Spolu ochotno se na téma spolupráce bavit,“ říká Vondrák. 

První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura ale odmítá, že by koalice Spolu měla jít do vlády s ANO. Když se dozvěděl, že Vondrák chce se Spolu jednat o vládě, tak se tomu zasmál. „Musí si zvyknout, že to, co říkáme před volbami, platí i po volbách. Když se bude sestavovat sněmovna, budeme jednat se všemi. Ale vláda s ANO nepřipadá v úvahu,“ říká.

Podobně mluví ve štábu Spolu místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. „V tento moment vidím jedinou možnost jednání – a to je s koalicí Pirátů a STAN,“ tvrdí Bartošek. Podle informací HN by jednání o vládě s Piráty a STAN mělo začít už dnes večer, představitelé koalice Pirátů a STAN by měli dorazit do štábu Spolu. „Nevím, jednání povede pan předseda Fiala. Ale je to možné,“ připouští Stanjura. „V každém případě dnes bude co slavit,“ těší se.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička za TOP 09 se také netají tím, že pro další vyjednávání o vládě je dobré, že za koalici Pirátů se STAN se dostane do sněmovny více zástupců STAN. „Ukázalo se, že spojení Pirátů a starostů k sobě ideově nejde. Se STAN máme určitě víc společného než s Piráty,“ dodává senátor.