Už v pondělí začíná série povolebních vyjednávání. Koalice Spolu a PirSTAN se budou bavit o programu možné budoucí vlády. Dohoda o novém kabinetu má být podle zástupců všech pěti stran hotová brzy, možná už do 8. listopadu, nakdy je naplánována ustavující schůze nové sněmovny. Mluví se už i o možných kandidátech na jednotlivé funkce ve vládě i v dolní komoře parlamentu. Rychlost sestavení a jmenování nové vlády ale bude záležet i na prezidentovi Miloši Zemanovi.

Ten byl v neděli hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny v Ústřední vojenské nemocnici kvůli komplikacím, které provázejí jeho chronické onemocnění. Médiím to bez dalších podrobností řekl Zemanův ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. Ještě před odvozem do nemocnice navštívil prezidenta na zámku v Lánech premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Setkání ale nijak nekomentoval a ze zámku odešel vedlejším vchodem. 

Volby 2021 vyhrála koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Do sněmovny se dostalo i druhé hnutí ANO, dále koalice Pirátů a STAN a jako poslední SPD. Tady najdete 10 ponaučení, které letošní volby přinesly. Celkové výsledky, rozložení sil ve sněmovně i to, jak dopadlo hlasování ve vaší obci, si můžete prohlédnout zde

On-line reportáž

Vypnout obnovování
20:01
Vláda dovládne ve stejném složení

ČSSD zůstane nadále ve vládě, řekl premiér Babiš TV Nova. Vláda podle něj dovládne ve stejném složení. Spolupráci s ČSSD označil Babiš za dobrou.

17:35
Koalice už si rozděluje vládní posty

V zákulisí už vznikají obrysy budoucího kabinetu, a zatímco třeba vnitro nebo zdravotnictví už má šéfa téměř jasného, o ministerstvo průmyslu, dopravy nebo zahraničí se zřejmě strhnou boje. Vítězná ODS si trvá na financích a spravedlnosti, větší požadavky mají i lidovci. Přečtěte si, jak by mohla vypadat budoucí vláda. 

14:55
Senátní komise se sejde kvůli zdravotnímu stavu prezidenta

Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana se 19. října sejde senátní ústavní komise k možnostem, jak zajistit výkon pravomocí hlavy státu.

13:45
Starostka Kunčic se poslankyní stala díky kroužkování, mandát si ponechá

Starostku podhorské obce Kunčice pod Ondřejníkem na Frýdecko-Místecku Michaelu Šebelovou (STAN) vynesly do křesla ve sněmovně, kam kandidovala za koalici Pirátů a starostů, preferenční hlasy. Voliči ji svou podporou katapultovali ze 14. místa na první pozici kandidátky. ČTK dnes řekla, že absolutně nepočítala s tím, že by mohla zasednout v poslaneckých lavicích. Díky volebnímu úspěchu tak už od vyhlášení výsledků voleb musí hlavně řešit to, zda zůstane i v čele obce. Zatím si chce nechat čas na rozmyšlenou.

13:15
S žádostí o schůzku se Zemanem Fiala počká kvůli zdravotnímu stavu prezidenta

Se žádostí o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem lídr koalice Spolu a předseda ODS Petr Fiala počká, až budou zprávy, že se zdravotní stav hlavy státu zlepšil. ČTK dnes sdělil, že nyní neví, jak vážný je prezidentův stav. Schůzku, o kterou chtěl požádat na základě výsledků voleb, považuje za důležitou pro všechny další kroky, které je v České republice potřeba udělat.

„Teď skutečně počkám, myslím si, že je to lidsky pochopitelné. Nevíme, jak vážný je zdravotní stav pana prezidenta. Když je na jednotce intenzivní péče, asi není možné se s ním scházet. Vyčkám, až budou zprávy o tom, že se zdravotní stav pana prezidenta zlepšil, což mu přeji. Pak samozřejmě budu rád, když se budeme moci setkat, je to důležité pro všechny další kroky, které je v České republice potřeba udělat,“ uvedl.

12:44
Pražští starostové zvolení do sněmovny si funkce ponechají

Starostové pražských městských částí, kteří se dostali do sněmovny, si většinou plánují v tomto funkčním období funkce ponechat. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Poslanci se v letošních volbách nově stali starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 15 Milan Wenzl (ANO) a starostka Satalic Milada Voborská (STAN). Mandát poslankyně opět obhájila také starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Svá funkční období dokončí i další členové vedení městských částí.

12:20
Po Vítězném únor přichází Prohraný říjen

Zatímco v sídle komunistů byla cítit deprese, před jejich budovou lidé po sečtení volebních hlasů slavili a zapalovali svíčky. Po Vítězném únoru přišel pro komunisty Prohraný říjen. Strana končí ve sněmovně. A stejně tak i ČSSD, která rovněž nepřekročila nutnou pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu. Naplno se ukázala krize tradičních levicových stran. Jejich zástupci však věří, že se mohou dostat zpět do sněmovny, třeba i tím, že se spojí s dalšími stranami.

12:00
Komunisté dostanou od státu skoro 50 milionů

 

11:40
Stav Zemana je stabilizovaný

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana je stabilizovaný. ČTK to dnes sdělila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Jitka Zinke. Bližší informace nesdělila. Zeman byl do nemocnice převezen v neděli po poledni. Podle jeho ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala jsou důvodem hospitalizace komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Zeman je podle něj hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny.

11:20
Dnešní titulní strany denního tisku