Na parkoviště na pražské Letenské pláni přijelo auto. Nechce ale zaparkovat – míří ke tmavě zelenému stanu, u něhož postávají lidé v ochranných oblecích. Jde o speciální volební komisi, u níž mohli lidé v karanténě volit své vybrané zástupce do sněmovny. Tento způsob odevzdání volebního lístku do urny byl poprvé použit před rokem při krajských volbách, letos byl o něj ale nižší zájem.

„Je to hodně klidné. Dneska zatím přišlo 39 lidí,“ zhodnotil před čtvrtou odpolední jeden z pracovníků městského úřadu městské části Praha 7. První volička na stanoviště přijela odevzdat hlas až hodinu po jeho otevření. Podle mluvčího magistrátu Tadeáše Provazníka nezaznamenala volební komise na pražských stanovištích žádné problémy. Celkem v Praze z auta odvolilo 282 lidí.

Parkoviště u letenského parku bylo jedno z pěti pražských stanovišť, kde bylo během středy možné volit skrze takzvané drive-iny. Po celé republice bylo takových míst celkem 82, nejčastěji právě na parkovištích nebo v areálech státních institucí. Volební komise tu byly k dispozici od osmi do 17 hodin. Řádné hlasování ve sněmovních volbách proběhne v pátek a sobotu.

Volit touto formou mohli lidé, kteří jsou nakažení covidem-19 nebo byli s někým infikovaným ve styku, a mají tím pádem nařízenou karanténu. Voliči musí na místě kromě své totožnosti prokázat, že mají nařízenou karanténu nebo izolaci, případně předložit pozitivní test na koronavirus nebo podepsat čestné prohlášení. „Netýká se to takzvaných samoizolací po návratu ze zahraničí. Tito voliči mají určité výjimky, například na obstarání základních životních potřeb nebo nezbytné úřední záležitosti,“ upřesnil ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jírovec.

Epidemická situace s koronavirem byla loni touto dobou horší než nyní. „Loni tímto způsobem volilo přes 5000 lidí a bylo zhruba 20 tisíc lidí v karanténě. Nyní je v karanténě nebo izolaci kolem 10 tisíc lidí. U sněmovních voleb ale bývá větší voličský zájem,“ uvedl náměstek ministra vnitra Petr Vokáč. Podle ředitele odboru voleb ministerstva vnitra Tomáše Jírovce budou informace o celkové účasti známé ve čtvrtek ráno.

Účast v krajích byla nízká. Třeba v Královéhradeckém kraji odevzdalo hlas z auta 37 lidí, víc než polovina z nich v okrese Hradec Králové. Při loňských volbách do kraje a v některých obvodech i do Senátu využilo hlasování z auta v Královéhradeckém kraji 190 lidí.

Na Vysočině z auta hlasovalo 87 lidí, loni to bylo 259 občanů a dalších 50 lidí ve druhém kole senátních voleb. V Ústeckém kraji se z auta zapojilo do voleb 72 lidí, při loňských krajských volbách 214. Podobně v Olomouckém kraji zájem klesl z loňských 232 voličů na nynějších 61, v Libereckém ze 191 na 46 a ve Zlínském z 297 na 70 lidí hlasujících z auta.

V Moravskoslezském kraji byl naproti tomu zájem o něco vyšší než při loňských krajských volbách. Dnes z auta volilo 257 lidí, loni 234 občanů. Letos jich nejvíce přijelo do Ostravy, nejméně do Bruntálu. V Praze na drive-in stanovištích odevzdalo hlas 282 lidí, v Jihomoravském kraji 185 lidí.

Zájem o volby z auta nebyl v Plzeňském kraji, kde hodinu před ukončením hlasování měli 60 odevzdaných hlasů. Podle ředitele krajské hygienické stanice v Plzni Michala Bartoše jsou přitom v kraji v izolaci nebo v karanténě stovky lidí – 950 je jich v karanténě po kontaktu s nakaženým člověkem, 650 v samoizolaci po příjezdu ze zahraničí z rizikové země.

V jižních Čechách odevzdalo hlas k 16:30 kolem sta lidí. Účast mohlo ovlivnit počasí, přes den v regionu dost pršelo. V Pardubickém kraji ve stejné době evidovali 59 odevzdaných hlasů. Jen velmi malý zájem o volby měli lidé v karanténě nebo izolaci v Karlovarském kraji. V Chebu těsně před uzavřením drive-in stanovišť měli jeden odevzdaný hlas, v Sokolově dva a v Karlových Varech devět.

Občané, kteří z vážných důvodů nemohli ve středu využít hlasování z automobilu, mohou nejpozději do čtvrtečního večera požádat o možnost volit z domova do zvláštní přenosné volební schránky.