Pokud bude ještě příští středu v Česku platit stav pandemické pohotovosti, umožní ministerstvo vnitra odvolit i lidem v izolaci nebo karanténě. Opakoval by se tak scénář, který kvůli pandemii nemoci covid-19 probíhal během loňských krajských voleb.

„Osoby v karanténě budou mít možnost hlasovat z auta, případně si mohou požádat o speciální přenosnou hlasovací schránku,“ uvedl náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy Petr Vokáč. „Jde o principy, které jsou vyzkoušené a s jistotou můžeme říct, že je znovu použijeme,“ dodal.

Stále platí, že primární způsob, jak volit, je dostavit se do příslušné volební místnosti v pátek 8. října od 14. do 22. hodiny a v sobotu od 8. do 14. hodiny. Avšak lidem, kterým bude v té době nařízena karanténa kvůli kontaktu s infikovaným člověkem, případně samotným nakaženým covidem, umožní stát alternativní způsoby.

Ministerstvo vnitra má připravený systém drive-inů, tedy míst, na kterých budou sloužit volební komise ve speciálních ochranných pomůckách a v nichž lidé budou moci odvolit z auta. „Alespoň jedno takové volební stanoviště by mělo být v každém okrese,“ tvrdí Tomáš Jírovec, ředitel odboru voleb na ministerstvu vnitra. O množství těchto stanovišť rozhodnou krajské úřady, které nejpozději 23. září zveřejní jejich adresy. Ministerstvo následně na svém webu zveřejní mapu s jejich umístěním.

Možnost volit v drive-inech však bude časově omezená – stanoviště budou k dispozici pouze ve středu 6. října, tedy dva dny před běžným termínem. Aby na takovém stanovišti mohl člověk volit, potřebuje potvrzení od lékaře, že je nakažený či v karanténě, případně čestné prohlášení. Zároveň musí mít bydliště v okrese, v němž se drive-in nachází, nebo si vyřídit běžný voličský průkaz.

K získání voličského průkazu se musí občané obrátit na příslušný úřad a doručit mu žádost. U písemného podání tak musí učinit nejpozději do 1. října, osobně pak mohou přijít až do 6. října do 16 hodin. Obecní úřady začnou voličské průkazy vydávat 23. září.

Další variantou pro nemocné či voliče v karanténě, jak za měsíc volit, je zavolat si speciální volební komisi, která k nim přijde přímo domů. Tyto týmy vyrazí do terénu v pátek 8. října mezi 8. a 22. hodinou a v sobotu 9. října mezi 8. a 14. hodinou. Objednat příchod komise je nutné do čtvrtka 7. října do 20.00 hodin na telefonních číslech, která zveřejní jednotlivé krajské úřady.

Nižší limit pro koalice i poučná videa

Kromě alternativních druhů hlasování je letos největší volební změnou přepočet hlasů na mandáty a hranice, která umožňuje koalicím vstup do sněmovny. Dvoučlenné koalice budou muset získat nově alespoň sedm procent hlasů místo původních deseti, tří- a vícečlenným uskupením bude stačit 11 procent. Dříve přitom musely dosáhnout alespoň na 15 procent hlasů.

Změna přišla poté, co v únoru Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Soud tehdy pro změnu volebního systému argumentoval tím, že doposud používaná d'Hondtova metoda přepočtu hlasů až příliš zvýhodňovala úspěšné strany. Politici tak museli devět měsíců před volbami připravit novou legislativu. „V samotném procesu volby se však pro voliče nic nemění, ke změně dochází až při přepočtu,“ dodává náměstek Vokáč.

Ministerstvo vnitra s blížícími se volbami spustilo speciální volební web a vydalo několik vzdělávacích videí. „Ministerstvo vnitra má zájem na tom, aby se informace o volbách dostaly mezi co nejvíce občanů, proto vytvořilo 11 edukačních videí, která občany provedou celým volebním procesem,“ vysvětluje mluvčí resortu Hana Malá.