Vedení Jihomoravského kraje se začalo zajímat o to, jak probíhaly nákupy zdravotnických pomůcek ve vyškovské nemocnici. Ta, jak upozornily v minulých dnech HN, objednala od dvojice firem napojených na olomoucký erotický klub zdravotnický materiál téměř za 10 milionů korun. Poslední objednávka proběhla zhruba před měsícem. Z veřejně dostupných databází však nelze zjistit, jaké množství pomůcek ve skutečnosti nemocnice nakoupila a především, kolik za ně špitál nakonec zaplatil. Ředitel nemocnice odmítl HN přesnou sumu původně sdělit. Redakce ji získala až nyní pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. A to až poté, co se o kauzu začal zajímat jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Během přípravy článku navíc opakovaně reportérce vyhrožoval fyzickým napadením olomoucký podnikatel Leo Král starší, který pro firmy zakázky v nemocnicích dojednával. „Už ji do žádných novin nevezmou, protože nebudou potřebovat někoho, kdo jezdí na kriplkáře,“ řekl mimo jiné Král na adresu reportérky. Hejtman Grolich pro HN uvedl, že se kauzou bude zabývat spolu se svým radním pro zdravotnictví. „Podle mých informací v současnosti žádná spolupráce s Králem neprobíhá a jsem za to rád. Vše ale prověřujeme s našimi právníky,“ řekl Grolich. Odsoudil také výpady proti reportérce.

Vyškovská nemocnice nakupovala konkrétně od firem Cadena life a Apisterion. Právě Cadena life do letošního května provozovala v Olomouci erotický podnik Žlutá vila. Majitel a jednatel firmy David Fojtek dříve pro HN uvedl, že s nástupem pandemie nemoci covid-19 museli podnik dočasně zavřít a začali se tak orientovat na obchod se zdravotnickým materiálem, vilu dnes provozuje jiná jeho společnost. „Zdravotní pomůcky začal dělat každý,“ vysvětloval reportérům Fojtek, jenž má napojení i na firmu Apisterion, jelikož sedí v dozorčí radě společnosti, která Apisterion vlastní. Koncovým majitelem je nicméně podnikatel Leo Král mladší. S ním se reportérům nepodařilo spojit, v průběhu přípravy článku se jim však ozval jeho otec – Leo Král starší – muž, který později místo odpovědí na otázky začal vyhrožovat reportérce.

Němá nemocnice

Kromě vyškovské nemocnice od obou firem odebírala zdravotnický materiál také Fakultní nemocnice Olomouc. A byl to právě Král starší, který pro firmy, ačkoliv formálně s nimi nemá nic společného, zakázky zařizoval. „Znám spoustu lidí a domluvil jsem nějaký obchod, který probíhal korektně, za nejmenší ceny, za největší kvalitu,“ tvrdil Král starší. Rovněž již dříve uvedl, že mu volal ředitel vyškovské nemocnice s tím, že zboží už zřejmě nebudou moci od firmy kupovat, protože se o ni „zajímají novináři“.

Při komunikaci s novináři přitom vedení vyškovské nemocnice příliš vstřícné nebylo. Její ředitel Zdeněk Horák při opakovaných dotazech redakce odmítl například sdělit, kolik zdravotnického materiálu reálně nemocnice od Cadena life a Apisterionu nakoupila a jakou sumu za zboží zaplatila. Z objednávek zveřejněných v registru smluv se dá sice předpokládaná cena získat, ale v mnoha případech je začerněný počet objednaných kusů. Navíc například olomoucká nemocnice později pro HN uvedla, že část objednávek rušila, což ale nejde z veřejně dostupných údajů zjistit. Nemocnice Vyškov podobnou informaci redakci nesdělila, ředitel Horák pouze řekl, že dodané zboží bylo certifikované a jedno z nejkvalitnějších na trhu.

„Další informace k těmto zakázkám nebudou sdělovány už s ohledem na to, že z pohledu třetích osob mohou být vnímány jako důvěrné. Všechny důležité údaje existují ve veřejném rejstříku smluv a objednávek,“ napsal tehdy Horák redakci po 14 dnech urgencí.

„Ve čtvrtek jsem si pozval pana ředitele Horáka na schůzku, aby mi popsal svůj náhled na věc. Přivezl i související dokumentaci,“ řekl teď HN hejtman Grolich. „Pan ředitel mi přivezl i výklad zákona o registru smluv od ministerstva vnitra, podle kterého se ve vyškovské nemocnici řídili. Jestli postupovali správně, musí posoudit právníci, je to na hlubší analýzu,“ tvrdí hejtman. „Budeme to probírat s panem radním Jiřím Kasalou, který má krajské zdravotnictví na starosti a je teď na služební cestě v zahraničí,“ doplnil Grolich. „Obecně by měly být kraj i jím zřizované instituce vstřícné, transparentní a co nejotevřenější. Podle toho se budeme řídit i v této kauze,“ poznamenal hejtman.

Krajský radní Jiří Hlavenka zvolený za Piráty po obecném seznámení s kauzou pro HN uvedl, že se na detaily bude ptát kolegů ve vedení kraje. „Zdravotnictví není moje gesce, ale tohle vypadá opravdu dost ohavně,“ řekl Hlavenka.

To, že přístup vyškovské nemocnice je nestandardní, si myslí i hlavní analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl. „Pokud veřejný subjekt není schopen určit, zda uveřejněné objednávky v registru smluv skutečně proběhly, jde o vážné profesní selhání, anebo vědomou snahu informace zakrýt. Situace je podezřelejší o to, že jsou začerňovány i základní parametry dodávek, jako třeba počet kusů,“ nesouhlasil s názorem vyškovské nemocnice Eibl. „Takovýto přístup znemožňuje jakoukoliv veřejnou kontrolu hospodaření subjektu, který má dbát na přesnost jím uváděných informací. Současně s tím není možné vyhodnotit, zda nebyly zakázky problémové,“ doplnil.

HN nakonec získaly požadované informace až nyní – prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím. Horák údaje poskytl až poté, co s ním situaci řešil hejtman Grolich. Z vyčíslení, které vyškovská nemocnice nakonec poskytla, plyne, že u firmy Cadena life od začátku července 2020 do konce letošního srpna pořídila nemocnice zdravotnický materiál za 2,5 milionu korun. Nejvíce stál nákup 51 tisíc kusů respirátorů typu FFP2 za 1,1 milionu korun. U firmy Apisterion utratil špitál za stejnou dobu celkem 7,1 milionu korun. Největší položku tvoří 103 tisíc respirátorů FFP2 za 2,7 milionu korun a 49 tisíc polypropylenových plášťů za 3,5 milionu korun. 

Prostředník, který jde „dělat pořádky“

Když se HN obrátily na hejtmana Grolicha s žádostí o reakci na fungování vyškovské nemocnice, poskytly mu i nahrávku rozhovoru s Králem starším. V ní kromě vzkazu, že reportérce „rozbije držku“ a že skončí na „kriplkáře“, Král ještě několikrát různě vyhrožuje. „Asi ten Kušníř, jak dopadl na tom Slovensku, asi to bylo málo,“ říká s odkazem na zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. „To, co jsem slyšel v nahrávce, je naprosté dno. Doufám, že výhrůžky násilím v rozhovoru nezůstanou bez trestu,“ reagoval na to Grolich.

Král se do útoků na reportérku pustil poté, co si nechal zaslat otázky ohledně jeho role v zařizování zakázek v nemocnicích. Jedna z otázek se týkala i Královy minulosti a role v případu odsouzeného olomouckého advokáta Mariána Šťastného. Jak totiž před lety informovala média, Šťastný byl vícekrát odsouzen za zpronevěru několika milionů korun, které si k němu ukládali jeho klienti. Část peněz, podle zmedializovaných výpovědí u soudu, měla přitom skončit právě u Krále. Na svou roli v příběhu advokáta Šťastného ale Král HN neodpověděl.

Místo toho řekl, že půjde „dělat pořádky do nemocnic“. Fakultní nemocnice Olomouc v předchozím vyjádření, se kterým HN Krále také konfrontovaly, uvedla, že část zakázek pro jím zastupované firmy rušila „z důvodů nedodržení ceny, nedodání požadovaných vzorků či jejich dodání v neodpovídající kvalitě“.

Po zveřejnění článku se na HN obrátil mluvčí olomoucké nemocnice Adam Fritscher s tím, že předchozí vyjádření nemocnice nebylo přesné. „Obě tyto firmy nám dodávaly zboží v daném čase za nejnižší ceny v odpovídající kvalitě předložených vzorků. Co se týká dvou zrušených objednávek, byly zrušeny po vzájemné dohodě z důvodu množství v daném čase, nikoliv kvality a ceny,“ napsal nově Fritscher.