Černošický městský úřad uložil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) pokutu 250 000 korun za přestupek proti zákonu o střetu zájmů za to, že ovládá média. Právu to řekl Václav Knotek, který premiéra v tomto správním řízení zastupuje. Dodal, že podají odvolání. Odvolat se mohou k nadřízenému středočeskému krajskému úřadu. Černošický úřad uvedl, že jde o „nadále trvající přestupek“. Premiér Andrej Babiš považuje rozhodnutí černošického městského úřadu o střetu zájmů za nezákonné. Hodlá se proti němu odvolat.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Na černošický úřad se kvůli Babišovu střetu zájmů původně obrátila protikorupční organizace Transparency International (TI). Mimo to podala i podnět evropským úřadům. Podle ředitele její české pobočky Petra Lyera střet zájmů premiéra Babiše nepochybně existuje. „Nyní to potvrzuje další rozhodnutí,“ uvedl Leyer. „Oficiálních informací a rozhodnutí potvrzujících střet zájmů Andreje Babiše je ve veřejném prostoru dostupných celá řada. Aktualizovaná červnová Evidence skutečných majitelů, kde je Babiš veden jako skutečný majitel, je toho důkazem,“ vyjmenovává vedoucí analytik TI Milan Eibl. 

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 tisíc korun. Středočeský krajský úřad za vlády hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové z hnutí ANO jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal.

Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila organizace TI s tím, že disponuje novými důkazy ve věci, konkrétně o akciové společnosti Mafraprint, jíž se první podnět netýkal. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení. V minulém týdnu úřad oznámil, že ve věci rozhodl, obsah ale nezveřejnil. „Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit,“ uvedl na webu.

Podle Leyera sice městský úřad formálně rozhodl, že se Babiš dopouští přestupku, ale rozhodnutí úřadu může mít dopad i na dotace a veřejné zakázky. „I když není rozhodnutí pravomocné, prostředky by nyní měly být preventivně zastaveny,“ je přesvědčen Leyer.