Počty nakažených covidem-19 v Česku pozvolna rostou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden řekl, že jsme na úpatí další vlny epidemie. Odborníci předpokládají, že se situace s příchodem podzimu a obdobím respiračních chorob bude zhoršovat. Nikdo ale další vlnu nevidí tak černě jako ty předchozí.

Imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd je dokonce velmi optimistický. Zatímco loni patřil k hlasitým kritikům vládního rozhodnutí zrušit v polovině léta všechna protiepidemická opatření – což stejně jako jiní přičítal vládnímu předvolebnímu populismu - nyní to vidí jinak. „Domnívám se, že kdyby teď chtěla být vláda hodně populistická a všechna opatření před volbami zrušila, tak se asi ani nic moc hrozného nestane,“ říká Hořejší, který je držitelem nejvyššího českého ocenění v oblasti vědy a výzkumu, Národní ceny vlády Česká hlava 2020. Před dalším zahlcením nemocnic a krematorií významnou část populace tentokrát podle něj chrání očkování a protilátky po prodělání covidu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se