Ve věku 76 let zemřel legendární hokejový obránce Jan Suchý, člen domácí i mezinárodní Síně slávy. S Duklou Jihlava získal sedm titulů, z olympijských her v Grenoblu 1968 si odvezl stříbro. Vedle toho se podílel na dalších čtyřech druhých místech na mistrovství světa, navíc má i dva bronzy. O jeho úmrtí informoval na svém webu jihlavský klub.

Rodák z Havlíčkova Brodu byl na přelomu 60. a 70. let považován za jednoho z předních evropských beků. V letech 1969 a 1971 byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa, čtyřikrát se dostal do All Star týmu. Ovládl také první dva ročníky ankety Zlatá hokejka.

Za reprezentaci odehrál 160 utkání, v nichž vstřelil 44 gólů, což je dosud maximum mezi obránci. O zlato z MS 1972 v Praze přišel kvůli tomu, že pár měsíců před startem šampionátu zavinil nehodu, při níž zahynul jeden ze spolucestujících. Kvůli tomu strávil devět měsíců ve vězení.

„Osud mu nedopřál zlato ze světového šampionátu ani angažmá v NHL, přesto patří ke zlatým generacím našeho hokeje. Svým stylem hry, odvážným blokováním střel i neuvěřitelnou produktivitou předběhl dobu o několik desetiletí a stal se vzorem pro následovníky doma i v zahraničí,“ uvedl v tiskové zprávě prezident Českého hokeje Tomáš Král.

V lize Suchý nastřílel v dresu jihlavské Dukly 162 gólů v 561 zápasech, v sezoně 1968/69 jako dosud jediný obránce ovládl kanadské bodování. Na sklonku kariéry si zahrál v Německu a v Rakousku, po jejím ukončení dělal v Havlíčkově Brodu asistenta trenéra či obchodního manažera klubu.

Kromě hokeje hrál velmi dobře i fotbal, dokonce se dostal do dorosteneckého reprezentačního výběru. Nabídku hrát v Dukle Praha ale odmítl a dal přednost hokeji. V roce 2009 byl přijat do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF, o rok dříve rovněž do její tuzemské obdoby.