Bouřky, které se na většině území Čech vyskytnou v sobotu večer a v noci, mohou být velmi silné. Doprovázet je bude přívalový déšť s krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů a nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu. Meteorologové v aktuální výstraze zvýšili stupeň nebezpečí a přidali varování před povodňovými jevy. Největší riziko dosažení vyšších stupňů povodňové aktivity je v Praze, Středočeském a Libereckém kraji. Vyplývá to z výstrahy, kterou v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bouřky budou podle meteorologů postupovat od jihozápadu k severovýchodu až severu. „V pásu od Šumavy přes střední Čechy až po Liberecký kraj budou doprovázené zejména přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny kolem 50 mm a nárazy větru kolem 90 km/h. Ve východní polovině Čech bude největším rizikem vítr s nárazy kolem 90 km/h, srážkové úhrny budou pravděpodobně nižší,“ uvedli meteorologové.

Výstraha před velmi silnými bouřkami s vysokým stupněm nebezpečí platí od sobotních 19:00 do nedělních 02:00 pro Prahu, celý Středočeský, Jihočeský, Liberecký a Královéhradecký kraj a pro části Ústeckého, Plzeňského a Pardubického kraje a Vysočiny.

Vlivem přívalového deště a nasycenosti povodí může v bouřkami zasažených oblastech docházet k rychlému vzestupu hladin zejména na menších tocích s dosažením prvního a druhého povodňového stupně (SPA), výjimečně i třetího. V Libereckém kraji očekávají meteorologové vzestup hladiny na řece Smědé pro stanice Frýdlant a Bílý Potok. „Na stanici Předlánce (Smědá) není vyloučena krátkodobá možnost dosažení 3.SPA,“ uvedl ČHMÚ. Prudké vzestupy hladin se dají očekávat i na menších tocích v povodí horní Jizery i na samotné Jizeře.