Ke jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) se mají poslanci sejít v pátek 13. srpna. Mimořádnou schůzi v pátek svolal předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). O svolání schůze požádala opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud premiér Andrej Babiš (ANO) nenavrhne do čela civilní kontrarozvědky Michala Koudelku na další funkční období. Podpisy sesbírala, sdělil na dopolední tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

Babiš oznámil, že v pondělí bude o obsazení místa šéfa BIS jednat s předsedou koaličních sociálních demokratů Janem Hamáčkem. Předtím neuspěl s návrhem, aby téma probral bez vládního návrhu nominanda sněmovní bezpečnostní výbor. Premiér začal lavírovat kolem jmenování Koudelky šéfem BIS na dalších pět let poté, co se sešel v pondělí s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.  Prezident už dříve avizoval, že chce, aby Koudelka skončil. Babiš se tak dva měsíce před sněmovními volbami ocitl pod tlakem. Současný mandát Koudelkovi vyprší na konci příštího týdne 15. srpna. 

Vondráček potvrdil, že mimořádnou schůzi svolal na základě žádosti koalice Spolu. „Žádost podala s podpisy poslanců místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová,“ napsal Vondráček ČTK v textové zprávě. Předseda sněmovny podle jejího jednacího řádu svolává schůzi dolní komory nejpozději do deseti dnů od doručení žádosti alespoň pětiny všech poslanců.

„Budeme se snažit situaci odblokovat krokem, který považujeme za krajní, a to je, že jsme shromáždili podpisy ke svolání mimořádné schůze sněmovny, která by se touto věcí zabývala,“ řekl Fiala.

Premiér bude ještě v pondělí jednat o Koudelkovi s ministrem vnitra a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Poté podle svých slov oznámí, zda stávající šéf kontrarozvědky má vládní nominaci, nebo ne. Teprve poté požádá znovu o svolání bezpečnostního výboru sněmovny, kde návrh představí.

Hamáček je tento týden na dovolené, zatím se ke Koudelkovi nevyjádřil. Podle informací HN ale dosud jeho podporu měl. Místopředseda bezpečnostního výboru za ČSSD Jan Birke má nicméně jiný názor, jmenování nového šéfa BIS by přenechal až nové vládě po volbách. Do té doby by službu vedl zástupce ředitele Jan Pavlíček. „S panem Koudelkou nemám žádný problém. Sám jako starosta ale vím, jaké to je, dělat nějaké zásadní personální rozhodnutí těsně před volbami,“ vysvětlil pro HN.  Jde navíc podle něj jen o jeho názor, který si Jan Hamáček už vyslechl během týdne. „To ale není pro jeho rozhodnutí vůbec významné, on se rozhodne sám,“ upozornil Birke.

Pro jmenování Koudelky na další období jsou také starostové. Jejich šéf a zároveň člen bezpečnostního výboru Vít Rakušan v pátek ve sněmovně řekl, že Babiš oddalováním jeho nominace jednoznačně ustupuje prezidentu Miloši Zemanovi. Připomněl, že spojenecké země vyjadřují obdiv k českým bezpečnostním službám, jmenovitě i Koudelkovi. „My lavírujeme, zda má pokračovat,“ konstatoval s tím, že je to nedůstojné pro BIS, urážející pro Koudelku a ostudné pro Česko. Může to podle něj vyvolávat otázky ohledně náklonnosti k názorům Ruska.

Stejně to vidí i Piráti. „Oddalování jmenování nového ředitele je pouze další mediální hrou premiéra, kterou mate veřejnost a může závažně destabilizovat naši bezpečnostní službu,“ uvedl místopředseda výboru pro bezpečnost Lukáš Kolářík (Piráti). 

Podle zákona o zpravodajských službách ředitele BIS jmenuje vláda po projednání právě v bezpečnostním výboru. V osmnáctičlenném výboru patrně převažují spíše politici, kteří se staví za Koudelkovo setrvání. Rozhodující by mohl být názor členů vládního hnutí ANO, jenž ale není jednotný. Koudelku podporují zástupci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), koalice Pirátů a STAN a koaliční sociální demokraté. Naopak kritické je k nynějšímu řediteli civilní kontrarozvědky hnutí SPD a také KSČM.