Doufáme, že poctivě sledujete a využíváte alespoň část našich víkendových tipů. Ani tento týden vás o ně nepřipravíme. Přinášíme další várku rad, kam se o volných dnech vydat. A opět to nebude nuda: zacvičte si ve stínu stromů v jediných lázních na Plzeňsku, vydejte se na cyklovýlet po panství Lobkowiczů, navštivte opravdové peklo nebo si zkuste zasurfovat, aniž byste opustili naši českou kotlinu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Do Konstantinek na in-line, za božským klidem i pizzou

Tip zaslal: webeditor a vedoucí zahraničního oddělení Tomáš Procházka

Okolí Konstantinových Lázní láká tradičně nejen lázeňské hosty, ale i milovníky turistiky a výletů na kole. Údolí Hadovky, zřícenina hradu Gutštejn, vrch Krasíkov, klášter v Teplé (v jehož parku jsou i vodní hry pro děti) nebo malebné městečko Úterý, které můžete znát třeba ze seriálu Zdivočelá země, patří mezi oblíbené cíle. Kdo do jediných lázní v Plzeňském kraji jezdí pravidelně, musí uznat, že se v posledních letech výrazně proměnily. Svézt se tu můžete v přírodě na in-line okruhu, zajít se dá do vnitřního wellness areálu Konstantin, na venkovní koupaliště či do nedalekého zatopeného lomu na Hradišťském vrchu.

V obci nově zvelebili okolí místního potůčku a v části Staré lázně si dospělí i děti mohou pohrát či zacvičit ve stínu stromů ve volně přístupném areálu Lesopark. Schválně, jestli ty vaše budou bavit spíš „fyzikální“ hračky, nebo bosý chodník, z něhož jsem nemohl dostat ty své. V centru Konstantinových Lázní najdete restaurace i cukrárnu, obec pravidelně pořádá o víkendech hudební akce. Vyplatí se udělat si krátký výlet i do sousedních Dolních Polžic na pizzu a italské prosecco. Občerstvit se můžete v zahradě s výhledem na okolní vrchy – mimochodem, ve své gastromapě má Café Kryštof Harant i Lukáš Hejlík. Milovníci železnice se mohou Bezdružickou lokálkou svézt na opravený historický železniční most přes Mži v Pňovanech.

Bezdružická lokálka.
Bezdružická lokálka.
Foto: Picasa

Panstvím Lobkowiczů za českou sfingou i nápojem bohů

Tip zaslal: webeditor Felipe Magalhães

Dnes přináším tip hlavně pro pražské či mělnické cyklisty. Nažhavte proto své stroje a vyrazte s námi na cestu dlouhou necelých 50 kilometrů, což je taková příjemná, nenáročná vyjížďka. Zároveň se omlouvám lidem z Mělníku, ale jelikož jsem při objevování této trasy jel z Prahy směrem k vám, musím to tak i převyprávět. Celá výprava začíná v pražské Troji, kde můžete začít den prohlídkou zámecké zahrady s labyrintem a třeba i zajít dovnitř bývalého sídla Albrechta z Valdštejna pokochat se úžasnými freskami v hlavním sále. Pokračujte celou dobu kolem řeky – zaprvé je to zábavnější cesta, zadruhé se téměř nepotkáte s auty a zatřetí je zde spoustu možností k občerstvení. Směle proto ignorujte pobídky k okruhu přes Klecany, taky proč zbytečně jezdit do kopce a po silnicích. Některé úseky jsou sice poměrně nebezpečné a hrozí pád do řeky (sám jsem potkal pána, který se tam „vysekal“), ale trocha dobrodružství není nikdy na škodu, když pojedete pomalejším tempem.

Cestou do Mělníku uvidíte i opravovanou zříceninu hradu Chvatěruby, ta ale není přístupná. Po projetí Kralup nad Vltavou se konečně dostáváme k prvnímu zámku rodu Lobkowiczů - Nelahozevsi – který rozhodně stojí za prohlídku. Však se jedná o jednu z našich nejkrásnějších renesančních památek. Dalším lákadlem po cestě je i zámek ve Veltrusech (tentokrát státní) s parkem, mlýnem a zříceninou Egyptského pavilonu, u kterého se i nachází česká Sfinga. Opět se dostáváme do panství Lobkowiczů – projedeme kolem zámku Hořín a odtud už je to do Mělníka, co by kamenem dohodil. Po prohlídce dalšího lobkowiczkého zámku a krásného kostela sv. Petra a Pavla si už dejte zaslouženou sklenku nápoje bohů z této přívětivé vinařské oblasti.

Zámek Nelahozeves.
Zámek Nelahozeves.
Foto: Picasa

Ukažte dětem, že s čerty nejsou žerty!

Tip zaslala: webeditorka Gabriela Lukášková

Čerti se u nás tradičně pojí především se zimou. Léto je ale ideální čas k tomu vydat se do jejich přirozeného prostředí. Pokud vaše děti znají nazpaměť každou pohádku, ve které hrají pekelníci hlavní roli, vydejte se s nimi tento víkend na výlet do pekla. Abyste ho našli, nemusíte při tom podstupovat zkoušky jako pohádkoví Honzové. Stačí do navigace zadat spojení Peklo Čertovina. Komplex leží nedaleko Hlinska v Čechách na Chrudimsku. Společně s bandou čertů si můžete celé peklo prohlédnout, návštěvu je však třeba předem rezervovat. Zakončit ji můžete v pekelné restauraci nebo vinárně.

Pekelná restaurace.
Pekelná restaurace.
Foto: Peklo Čertovina

Proč jezdit za surfováním do zahraničí, když stačí Brandýs

Tip zaslal: redaktor Tomáš Zítko

Pokud vám sledování surfařů na tokijské olympiádě rve srdce, protože sami jste surfovou dovolenou do prázdninového programu letos procpat nezvládli, nezoufejte. Česko nabízí malou náhradu i bez moře. Společnost Surfwave už sedm let provozuje v Brandýse nad Labem první tuzemskou riversurfingovou vlnu. Nachází se přímo pod brandýským zámkem, kde ji vytváří umělá překážka zasazená pod hladinu kanálu pro vodní slalom. Surfuje se každý den v rámci dvouhodinového okna, kdy je na řece největší proud – ve všední dny mezi 18. a 20. hodinou, o víkendech mezi 14. a 16. hodinou. S sebou je nutné si vzít pouze plavky a staré plátěné tenisky, u kterých nevadí, pokud se odřou. S oděrkami je přitom nutné počítat, proud bývá silný a boj s ním někdy obnáší rytí nohami o kamenné dno.

Přes léto a za hezkého počasí bývá na vlně plno a je nutná rezervace. S větší návštěvností také roste doba čekání, než na vás přijde řada (návštěvníci stojí v řece s prkny frontu podél kraje kanálu). Pokud tedy chcete z návštěvy vyždímat co nejvíce, vyplatí se vybrat termín, kdy není příliš hezky – vlna zpravidla funguje i za deště. Vstup se platí jednorázově, veškeré vybavení lze půjčit na místě a stejně tak si lze zarezervovat lekci s instruktorem. Pro začátečníky se ale pro úplně první seznámení se surfem vzhledem k silnému proudu a dlouhému čekání zřejmě vyplatí spíše vnitřní umělá vlna, jakou nabízí například pražská Surf Arena.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist