Doufáme, že poctivě sledujete a využíváte alespoň část našich víkendových tipů. Ani tento týden vás o ně nepřipravíme. Přinášíme další várku rad, kam se o volných dnech vydat. A opět to nebude nuda: zacvičte si ve stínu stromů v jediných lázních na Plzeňsku, vydejte se na cyklovýlet po panství Lobkowiczů, navštivte opravdové peklo nebo si zkuste zasurfovat, aniž byste opustili naši českou kotlinu.

Do Konstantinek na in-line, za božským klidem i pizzou

Tip zaslal: webeditor a vedoucí zahraničního oddělení Tomáš Procházka

Okolí Konstantinových Lázní láká tradičně nejen lázeňské hosty, ale i milovníky turistiky a výletů na kole. Údolí Hadovky, zřícenina hradu Gutštejn, vrch Krasíkov, klášter v Teplé (v jehož parku jsou i vodní hry pro děti) nebo malebné městečko Úterý, které můžete znát třeba ze seriálu Zdivočelá země, patří mezi oblíbené cíle. Kdo do jediných lázní v Plzeňském kraji jezdí pravidelně, musí uznat, že se v posledních letech výrazně proměnily. Svézt se tu můžete v přírodě na in-line okruhu, zajít se dá do vnitřního wellness areálu Konstantin, na venkovní koupaliště či do nedalekého zatopeného lomu na Hradišťském vrchu.

V obci nově zvelebili okolí místního potůčku a v části Staré lázně si dospělí i děti mohou pohrát či zacvičit ve stínu stromů ve volně přístupném areálu Lesopark. Schválně, jestli ty vaše budou bavit spíš „fyzikální“ hračky, nebo bosý chodník, z něhož jsem nemohl dostat ty své. V centru Konstantinových Lázní najdete restaurace i cukrárnu, obec pravidelně pořádá o víkendech hudební akce. Vyplatí se udělat si krátký výlet i do sousedních Dolních Polžic na pizzu a italské prosecco. Občerstvit se můžete v zahradě s výhledem na okolní vrchy – mimochodem, ve své gastromapě má Café Kryštof Harant i Lukáš Hejlík. Milovníci železnice se mohou Bezdružickou lokálkou svézt na opravený historický železniční most přes Mži v Pňovanech.

Bezdružická lokálka.
Bezdružická lokálka.
Foto: Picasa

Panstvím Lobkowiczů za českou sfingou i nápojem bohů

Tip zaslal: webeditor Felipe Magalhães

Dnes přináším tip hlavně pro pražské či mělnické cyklisty. Nažhavte proto své stroje a vyrazte s námi na cestu dlouhou necelých 50 kilometrů, což je taková příjemná, nenáročná vyjížďka. Zároveň se omlouvám lidem z Mělníku, ale jelikož jsem při objevování této trasy jel z Prahy směrem k vám, musím to tak i převyprávět. Celá výprava začíná v pražské Troji, kde můžete začít den prohlídkou zámecké zahrady s labyrintem a třeba i zajít dovnitř bývalého sídla Albrechta z Valdštejna pokochat se úžasnými freskami v hlavním sále. Pokračujte celou dobu kolem řeky – zaprvé je to zábavnější cesta, zadruhé se téměř nepotkáte s auty a zatřetí je zde spoustu možností k občerstvení. Směle proto ignorujte pobídky k okruhu přes Klecany, taky proč zbytečně jezdit do kopce a po silnicích. Některé úseky jsou sice poměrně nebezpečné a hrozí pád do řeky (sám jsem potkal pána, který se tam „vysekal“), ale trocha dobrodružství není nikdy na škodu, když pojedete pomalejším tempem.

Cestou do Mělníku uvidíte i opravovanou zříceninu hradu Chvatěruby, ta ale není přístupná. Po projetí Kralup nad Vltavou se konečně dostáváme k prvnímu zámku rodu Lobkowiczů - Nelahozevsi – který rozhodně stojí za prohlídku. Však se jedná o jednu z našich nejkrásnějších renesančních památek. Dalším lákadlem po cestě je i zámek ve Veltrusech (tentokrát státní) s parkem, mlýnem a zříceninou Egyptského pavilonu, u kterého se i nachází česká Sfinga. Opět se dostáváme do panství Lobkowiczů – projedeme kolem zámku Hořín a odtud už je to do Mělníka, co by kamenem dohodil. Po prohlídce dalšího lobkowiczkého zámku a krásného kostela sv. Petra a Pavla si už dejte zaslouženou sklenku nápoje bohů z této přívětivé vinařské oblasti.

Zámek Nelahozeves.
Zámek Nelahozeves.
Foto: Picasa

Ukažte dětem, že s čerty nejsou žerty!

Tip zaslala: webeditorka Gabriela Lukášková

Čerti se u nás tradičně pojí především se zimou. Léto je ale ideální čas k tomu vydat se do jejich přirozeného prostředí. Pokud vaše děti znají nazpaměť každou pohádku, ve které hrají pekelníci hlavní roli, vydejte se s nimi tento víkend na výlet do pekla. Abyste ho našli, nemusíte při tom podstupovat zkoušky jako pohádkoví Honzové. Stačí do navigace zadat spojení Peklo Čertovina. Komplex leží nedaleko Hlinska v Čechách na Chrudimsku. Společně s bandou čertů si můžete celé peklo prohlédnout, návštěvu je však třeba předem rezervovat. Zakončit ji můžete v pekelné restauraci nebo vinárně.

Pekelná restaurace.
Pekelná restaurace.
Foto: Peklo Čertovina

Proč jezdit za surfováním do zahraničí, když stačí Brandýs

Tip zaslal: redaktor Tomáš Zítko

Pokud vám sledování surfařů na tokijské olympiádě rve srdce, protože sami jste surfovou dovolenou do prázdninového programu letos procpat nezvládli, nezoufejte. Česko nabízí malou náhradu i bez moře. Společnost Surfwave už sedm let provozuje v Brandýse nad Labem první tuzemskou riversurfingovou vlnu. Nachází se přímo pod brandýským zámkem, kde ji vytváří umělá překážka zasazená pod hladinu kanálu pro vodní slalom. Surfuje se každý den v rámci dvouhodinového okna, kdy je na řece největší proud – ve všední dny mezi 18. a 20. hodinou, o víkendech mezi 14. a 16. hodinou. S sebou je nutné si vzít pouze plavky a staré plátěné tenisky, u kterých nevadí, pokud se odřou. S oděrkami je přitom nutné počítat, proud bývá silný a boj s ním někdy obnáší rytí nohami o kamenné dno.

Přes léto a za hezkého počasí bývá na vlně plno a je nutná rezervace. S větší návštěvností také roste doba čekání, než na vás přijde řada (návštěvníci stojí v řece s prkny frontu podél kraje kanálu). Pokud tedy chcete z návštěvy vyždímat co nejvíce, vyplatí se vybrat termín, kdy není příliš hezky – vlna zpravidla funguje i za deště. Vstup se platí jednorázově, veškeré vybavení lze půjčit na místě a stejně tak si lze zarezervovat lekci s instruktorem. Pro začátečníky se ale pro úplně první seznámení se surfem vzhledem k silnému proudu a dlouhému čekání zřejmě vyplatí spíše vnitřní umělá vlna, jakou nabízí například pražská Surf Arena.