Venku konečně neprší a je krásně, člověk se tak už nemá na co vymlouvat a o víkendu může směle vyrazit na výlet. Redakce HN jako tým aktivních a zvídavých lidí pro vás opět připravila seznam tipů, kam vyrazit. Zavřete proto notebooky a vydejte se s námi za krásami Čech i Moravy – a užívejte si mandlí, medvědů i kapliček.

Mandle, kam se podíváš

Tip zaslala: webeditorka Lucie Černohlávková

Jižní Moravou se sice nedávno přehnalo tornádo, Hustopeče ale ušetřilo. Pokud tedy máte chuť region navštívit, zkuste zamířit právě sem. Najdete tu unikátní mandlovou alej a v místní Hustopečské mandlárně pak spoustu laskomin, které se dají z mandlí vyrobit. A to jak k jídlu, tak k pití, s alkoholem i bez. A když budete mít chuť na víno, narazíte tu na něj taky všude. 

Mandloň v Hustopečích.
Mandloň v Hustopečích.
Foto: Flickr 

Malý český Řím

Tip zaslal: webeditor Felipe Magalhães

Římov byl měl navštívit každý „Budějčák“, však to má kousek od bydliště. Ale jeho brány jsou otevřené každému, kdo chce vidět kus historie a nádhernou přírodu. Autobus turisty přiveze na náves, nad níž se ve stínu staletých lip tyčí kostel sv. Ducha s loretánskou kaplí se zdobenými ambity. V obci stojí za zmínku ještě zámeček, který dříve sloužil jako rezidence jezuitů. Po prohlídce vsi už nastává čas k pouti po římovské křížové či pašijové cestě, která čítá 25 zastavení. Některé kapličky jsou malé, jiné svou mohutností připomínají skromnější kostelíky. Jsou krásně zdobené malbami i sochami (ty byly z některých odcizeny, stále si je však můžeme připomenout fotografiemi na místě). Cesta vede krásnou stezkou kolem Malše, přes vrch Cedron i obyčejnými poli. Celý okruh je dlouhý necelých pět kilometrů a určitě se bude líbit i těm, jimž víra nic neříká. 

Jedna z kaplí v Římově.
Jedna z kaplí v Římově.
Foto: Flickr 

Za posledním medvědem

Tip zaslala: webeditorka Gabriela Lukášková

Pokud se o nadcházejícím víkendu chystáte na Šumavu, neměla by ve vašem programu chybět Medvědí stezka. Nejstarší naučná stezka na Šumavě vede mezi železničními stanicemi Ovesná a Černý kříž. Celá trasa je dlouhá 14 kilometrů, zvolit však můžete také kratší, asi sedmikilometrovou verzi, která vede mezi osadami Ovesná a Jelení. Žlutá turistická značka vás provede mezi skalními masivy. Potkáte tak například Skalní hrad, Dračí tlamu nebo třeba Medvědí vyhlídku. Zastávku si můžete naplánovat také u Schwarzenberského plavebního kanálu. Pokud vás historie kanálu zajímá, na místě lze navštívit stálou expozici, která se nachází ve Staré fořtovně č. p. 13. Vynechat byste neměli ani pomník Bärenstein, který dal celé stezce jméno. Jde o památník posledního šumavského medvěda, který byl na pokyn Schwarzenbergů uloven 14. listopadu 1856. Celá stezka je vhodná pouze pro pěší. Vyrazit na ni můžete z obou směrů, pokud si však jako výchozí bod zvolíte Černý kříž, můžete výlet zakončit třeba koupáním v Lipně, které se nachází nedaleko Ovesné.

Medvědí stezka.
Medvědí stezka.
Foto: Flickr 

Údolím dál a dál

Tip zaslala: redaktorka Kristýna Matějková

V jižní části CHKO Železné hory se nachází přírodní rezervace Údolí Doubravy. Úzký, strmý kaňon řeky na Vysočině lemuje naučná stezka dlouhá 4,5 kilometru, vedoucí mezi Horním Mlýnem u Chotěboře a obcí Bílek. Řeka Doubrava po celém svém toku vytvořila kamenné řečiště, obdivovat tak můžete množství skalních věží a obřích hrnců, s vodopádem a kamenným mořem. Na celou scenerii se pak koukněte z vyhlídky Sokolohrady, ze které je vidět na celé údolí. A komu by to nestačilo, poblíž najde zbytky původního hradu Sokolov ze 13. století.