Očkovací centra proti covidu, kde se očkuje bez objednání, by měla vzniknout ve všech krajských městech. Ve středu se otevřou v nákupních centrech v Ostravě a Brně, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jedná také o Liberci a Ústí nad Labem. Zájem má také Hradec Králové, řekl při pondělním otevření očkovacího místa v obchodním centru Nový Smíchov v Praze ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
V pondělí otevřené očkovací místo je třetím takovým, do kterého míří lidé bez předchozí registrace. První dvě začala fungovat minulý týden v nákupním centru na pražském Chodově a na hlavním nádraží v Praze. Na otevření v pondělí čekala asi desítka lidí, zhruba hodinu po otevření už nestál ve frontě před očkovacím místem nikdo. V centru na Chodově minulý týden lidé podle Babiše čekali i tři hodiny, pracovníci se je pak snažili přeregistrovat do očkovacího místa v O2 universum.
„Dneska ráno na radě pro zdravotní rizika jsme o tom diskutovali, že bychom je měli otevřít postupně ve všech krajských městech,“ řekl Babiš. Připravují se projekty v Ústí nad Labem a Liberci, podle ministra zdravotnictví o otevření podobného místa projevil zájem i Hradec Králové. Provoz míst by měly zajišťovat místní nemocnice.
V centru na Smíchově bude otevřeno denně od 09:00 do 20:00, provoz má na starosti Fakultní nemocnice Motol. Očkuje se tam dvoudávkovou vakcínou Moderna.
V příhraničí by mohly začít fungovat mobilní očkovací týmy
Nejméně očkovaných proti covidu-19 ve věkové kategorii nad 60 let je v některých příhraničních regionech v Moravskoslezském, Zlínském a Plzeňském kraji. Vyplývá to z údajů, které v pondělí projednala Rada vlády pro zdravotní rizika, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) při otevření očkovacího centra bez objednání na pražském Smíchově. Kraje by podle premiéra do těchto obcí mohly poslat mobilní očkovací týmy nebo organizovat svoz lidí na očkování do větších měst.
Integrovaný centrální řídící tým v pondělí na radě vlády prezentoval mapu, ze které vyplývá, v jakých regionech je nejmenší proočkovanost ve věkové skupině nad 60 let. Podle Babiše jsou to asi stovky obcí především v příhraničních oblastech a týká se to hlavně Moravskoslezského, Zlínského a Plzeňského kraje. Za nižší proočkovaností tam jsou podle premiéra pravděpodobně i logistické důvody, protože lidé to mají do větších měst daleko. Data dostanou krajští koordinátoři očkování a Asociace krajů ČR.
„Dneska už bojujeme ze každé procento nově naočkovaných, už to není otázka stovek tisíc nově naočkovaných denně, ale musíme jít do většího detailu, do menších regionů,“ řekl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Možností jsou podle něj například mobilní očkovací týmy. Čtyři nyní vznikly v Ústeckém kraji a budou se zaměřovat mimo jiné na očkování ve vyloučených lokalitách. Možností je také organizovat svoz lidí do očkovacích center ve větších městech.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist