Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) podala kárnou žalobu na bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Informaci ve čtvrtek přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil ji pak mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Zeman rezignoval k 30. červnu, mezi důvody zmínil i tlaky ze strany Benešové.

Zeman uvedl, že ministryně spravedlnosti kárnou žalobou na něj znovu zpětně potvrdila důvody jeho rezignace na funkci šéfa žalobců. V žádosti o reakci na krok Benešové dále sdělil, že o podání kárné žaloby se dozvěděl z médií. Zeman rezignoval k 30. červnu a mezi důvody svého rozhodnutí zmínil tlaky ze strany ministryně, která toto tvrzení odmítla.

„Neznám její argumentaci ani kárný návrh. Nebudu ji tudíž komentovat, a to ani nyní, ani až se s jejím obsahem seznámím, protože nehodlám dopředu naznačovat způsob své obhajoby,“ doplnil Zeman ke kárné žalobě.

 

Zeman po odchodu z čela Nejvyššího státního zastupitelství v instituci i nadále působí jako řadový státní zástupce, a to v analytickém a legislativním odboru.

Měl k věci osobní vztah

O tom, že zvažuje podání kárné žaloby na Zemana kvůli kauze vydání majetku rodu Czerninů, hovořila Benešová v médiích už na jaře. Zmiňovala tehdy i možnost návrhu na Zemanovo odvolání z funkce. Podle ministryně měl Zeman k věci, v níž Nejvyšší státní zastupitelství třikrát podalo dovolání, osobní vztah.

„Mohu bez dalších podrobností potvrdit, že kárnou žalobu na Pavla Zemana týkající se výhradně kauzy Czernin jsme dnes odeslali Nejvyššímu správnímu soudu,“ sdělil mluvčí.

Na případ upozornily letos v lednu právě Seznam Zprávy. Napsaly, že Zeman zasáhl do kauzy, která pomohla jeho známému. Soukromě se podle serveru přimlouval za majitele penzionu u Třeboně Petra Habersbergera a byl také osobně zaujatý v restituční kauze pozemků, na nichž podnikatel hospodařil. Pozemky získal před lety potomek rodu Czerninů.

Zeman už dříve sdělil, že nečinil žádné kroky, které by zpochybnily jeho nestrannost. Proti článku se ohradilo také Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, které kauzu dozorovalo.

Návrh na zahájení kárného řízení mohla ministryně podat nejpozději do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděla o skutečnostech týkajících se údajného kárného provinění. Podle Seznam Zpráv by jí lhůta vypršela tuto neděli.

Tři schůzky s příbuzným

V souvislosti se sporem o pozemky se Zeman podle Seznam Zpráv jako neformální prostředník obrátil na vzdáleného bratrance restituenta, mladoboleslavského soudce Jana Czernina. Tomu prý v roce 2014 vzkázal, že chce jako Habersbergerův přítel pomoci spor vyřešit, a poté podnítil tři schůzky. A v nich navrhoval, aby se obě strany dohodly. Není přitom jasné, proč Czernin o údajných schůzkách promluvil až po sedmi letech. Případná kárná žaloba kvůli těmto schůzkám by tak neměla šanci na úspěch kvůli dvouleté promlčecí lhůtě.

„Ta žaloba se nemůže týkat samotných schůzek, ale toho, že podal dovolání v té věci, aniž se vyloučil,“ uvedl prezident Unie státních zástupců Jan Lata. Podle popisu médií prý ale nebyla Zemanova aktivita v případě tak intenzivní, aby opravdu svědčila o jeho zaujatosti. „Zmiňoval spíš snahu, aby se někdo domluvil. Pro vyloučení pro podjatost musí být ale silnější moment,“ dodal.

Jen pro připomenutí: Zeman tehdy podal dovolání proti tomu, že soud osvobodil dvě úřednice pražského magistrátu, které v devadesátých letech potvrdily Czerninovi české občanství. A jejich stíhání dokonce označil za účelové. Tím mu tak umožnili o majetek v restitucích žádat. Nejvyšší soud před rokem Zemanovu dovolání vyhověl a osvobození úřednic zrušil. Zeman byl přitom jediný, kdo mohl dovolání podat.

Případ obou úřednic, který se může týkat i osudu Czerninova majetku, přitom bude Nejvyšší soud znovu řešit. Poté, co je Městský soud v Praze naposledy opět potrestal podmíněnými tresty za to, že Czerninovi nezákonně vrátily občanství, obě podaly znovu dovolání.

Spekulovalo se o Vrběticích

Ministerstvo nesdělilo, jaké konkrétní kárné opatření Benešová Zemanovi navrhla. Podle závažnosti provinění může kárný senát uložit státnímu zástupci důtku, snížení platu až o 30 procent na dobu nejdéle jednoho roku nebo nejpřísnější odvolání z funkce.

Benešová původně zmiňovala podání kárné žaloby na Zemana i v souvislosti s tím, jak informoval veřejnost o kauze výbuchů munice ve vrbětických skladech. Podle ní předjímal výsledek živé kauzy. Zemana se ale následně v tomto ohledu zastali premiér Andrej Babiš (ANO), šéf dozorového státního zastupitelství vrbětické kauzy či Unie státních zástupců.

Podle zákona o státním zastupitelství je kárným proviněním „zaviněné porušení povinností státního zástupce, zaviněné chování nebo jednání státního zástupce, jímž ohrožuje důvěru v činnost státního zastupitelství nebo v odbornost jeho postupu anebo snižuje vážnost a důstojnost funkce státního zástupce“.