Dějepis může být nudným vyprávěním toho, co se od založení prvních společností až do počátku 21. století událo, anebo poutavým objevováním historie. Od září startuje projekt Dějepis+, který má pedagogům pomáhat právě s badatelsky orientovaným stylem výuky. V učitelské komunitě se nyní debatuje o tom, jak výuku dějepisu proměnit. Nutné určitě bude rozsah probíraných témat proškrtat. Podle Evy Hurychové z Gymnázia Jihlava, která už dějepis učí přes třicet let, se bez redukce učiva ve starším období neobejdeme, pokud chceme víc prostoru na moderní dějiny.

Badatelský způsob výuky, při němž žáci pracují s dobovými prameny a sami objevují, jak se události odehrály, je podle ní skvělý, ale nedá se tak učit každou hodinu. „A nějaký základ musí děti znát. Se studenty na pomaturitním setkání jsme se shodli na tom, že některé věci je lepší si pamatovat, než je vyhledávat,“ říká Hurychová v rozhovoru pro HN. Upozorňuje také na to, že dějepis je zvlášť pro mladší žáky hodně těžký, ačkoli si leckdo myslí opak.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.