Lidé s rakovinou získají speciální aplikaci pro tablety a chytré telefony, která jim pomůže zůstat takzvaně nad věcí. Nepropadnout se do deprese, zvládat stres i bolest při onemocnění. Aplikaci připravuje Lékařská fakulta Masarykovy univerzity s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně ve spolupráci s globální biofarmaceutickou společností MSD. Hotová má být začátkem příštího roku. Její stěžejní metodou je mindfulness – trénink všímavosti odvozený z buddhismu.

Masarykova univerzita má nově a jako první česká univerzita vlastní mindfulness centrum, které se na používání této metody a její výzkum specializuje. Jde tak ve stopách Oxfordu či Harvardu, kde už podobná centra fungují. „Posledních 15 let dramaticky přibývá studií, které dokazují změny v mozcích lidí po praktikování mindfulness. A některé studie dokonce dokládají, že po něm rostou nové neurony nebo se některé části mozkové kůry ztlušťují či se mění aktivita částí mozku,“ popisuje v rozhovoru pro HN Miroslav Světlák, přednosta Ústavu psychologie a psychosomatiky Masarykovy univerzity.

Je mindfulness metoda pro každého, nebo by se jí například lidé s některými psychickými poruchami měli vyhnout?

Žádná metoda není univerzální, a pokud by mindfulness mělo sloužit jako součást léčebného plánu nějakého onemocnění, vždy by ho měl doporučit lékař nebo klinický psycholog, který je schopen případná rizika a zisky pro daného člověka posoudit. Někdy trénink mindfulness vede paradoxně k tomu, že se prostřednictvím zklidnění mysli dostanete do pomyslné větší hloubky své psychiky a objevíte zneklidňující obsahy a vzpomínky. To je často ten moment, kdy se bez individuální psychoterapie neposunete dál.

Existuje takové riziko i u psychicky zdravých lidí?

Pokud mindfulness slouží jako svépomocná metoda ve smyslu podpory zdraví nebo zvládání každodenního stresu v uspěchaném světě u psychicky zdravých lidí, jde o zcela bezpečnou metodu. Kompetentní a certifikovaný lektor zná všechny kontraindikace a v rámci standardního vstupního pohovoru dovede posoudit, zdali je pro vás program vhodný, a v případě jakýchkoli obtíží také umí pomoci. Pokud by v programu mindfulness takový vstupní pohovor chyběl, váhal bych, jestli do něj vstoupit, a hledal bych jiného lektora. 

Mindfulness je momentálně v kurzu. Větší firmy tyto tréninky nabízí svým zaměstnancům, a když se člověk podívá do webového vyhledávače, najde poměrně dost různých odkazů na kurzy a centra. Měli by tedy být lidé při jejich výběru ostražití?

Určitě, to ale platí i o jiných podobných metodách, které jsou veřejnosti dostupné. Tyhle metody vždycky přitahují řadu lidí, kteří mají nějaké osobnostní trápení nebo prošli velikánskou krizí. Pomohla jim a oni se ji ve velikém lidském nadšení snaží šířit dál, což je v pořádku, ale velký problém je, že tito lidé nemají patřičné vzdělání v oblasti fungování lidské psychiky a vytváří riziko, že k nim přijdete na kurz a dostanete se do bodu, kdy nebudou vědět, co s vámi mají dělat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.