K tragické události na jihu Moravy promluvil český prezident Miloš Zeman. Uvedl, že se sejde s ministryní Alenou Schillerovou (ANO). Bude se u ní přimlouvat, aby dotace pro zasažené obce a jejich obyvatele byly co nejvyšší. Zeman také prohlásil, že je připravený na místo vyslat všechny příslušníky Hradní stráže, pokud to bude potřeba.

Na jižní Moravu zatím míří 15 členů strážních jednotek. A také prezidentova dcera Kateřina Zemanová. „Věřím, že kdybych neměl invalidní vozík, tak bych tam určitě zajel i já, ale takhle bych se asi spíš pletl pod nohy těm, kteří budou organizovat záchranářské práce,“ řekl Zeman v nedělním vystoupení na televizi Prima.

V sobotním televizním projevu vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech, popřál brzké uzdravení všem zraněným a apeloval, aby si lidé pomáhali. „Co se stalo, je samozřejmě katastrofa, ale je také příležitost k tomu, abychom vyjádřili svoji solidaritu. A já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc,“ uvedl Zeman. Jeho projev trval zhruba tři minuty.

Na pomoc obcím, které ve čtvrtek v noci zasáhlo tornádo, se už vybraly stovky milionů korun. Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDÚ-ČSL), bude ale peněz potřeba víc. „Pokud počítáme i soukromý majetek a vše dohromady, škody půjdou do miliard korun. Nejsem ale schopen říct kolik, to není schopný říct v tuto chvíli nikdo,“ řekl Grolich.

Bouřky, jejichž součástí byly i kroupy a tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu, braly z domů střechy a vyrážely okna, z aut zůstaly jen vraky. Nejvíce extrémní počasí poškodilo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. O život přišlo pět lidí, desítky lidí utrpěly zranění.

Až dosud záchranáři i úřady vyzývali dobrovolníky, aby do oblasti nejezdili. Probíhaly záchranné práce a kolabovala doprava. Nyní se ale pomoc veřejnosti bude hodit. Kdo se na místo chystá, měl by se nejdřív nahlásit v informačním centru ve středu obce. Pro pohyb dobrovolníků kraj připravil pět pravidel. Hlavní je opatrnost. Hasiči včera při opravách ošetřili desítky úrazů. Několik lidí například spadlo ze střechy nebo šláplo na hřebík.

Kraj také dobrovolníky prosí, aby nevozili materiální pomoc, které se za dva dny podařilo nasbírat dostatek. Velké sklady jsou v Hodoníně nebo Břeclavi. Lidé do nich přivezli vody, jídlo, ale také oblečení, deky, hračky, drogistické zboží a další věci. Dobrovolníci si s sebou mohou vzít nářadí. „Je potřeba dodržovat bezpečnost při práci i pohybu v obci, mít pevnou obuv, pracovní oblečení a rukavice. Lidé by neměli volat starostům, kteří mají úplně jiné starosti,“ uvedla mluvčí kraje  Alena Knotková.

Dobrovolníci nemají volat starostům, kteří nestíhají vyřizovat telefony. Kolabuje i krizová linka, kde mohou lidé registrovat nabízenou pomoc. Kraj proto žádá, aby se ozvali raději na mail: dobrovolnici@jmk.cz.

 

Lidé ve velkém přispívají do veřejných sbírek. Nadace Via vybrala přes Darujeme.cz už téměř 150 milionů korun. Řada firem připojila vlastní sbírky.

Dobrotu lidí se ale včera pokusili zneužít i podvodníci. U sbírky pořádané Diecézní charitou Brno se objevil falešný QR kód,  který dárce nenasměruje na sbírkový účet. Charita i kraj proto vyzývají, ať lidé peníze posílají na běžný účet organizace.

„Na webu charity je vše v pořádku. Ale někdo okopíroval grafiku charity a vložil tam vlastní QR kód. Doporučujeme lidem, aby peníze posílali přímo na číslo sbírkového účtu a QR kód nevyužívali. A pro jistotu se ještě podívali na stránku organizace, která tu veřejnou sbírku pořádá,“ uvedla mluvčí jihomoravského kraje Alena Knotková. 

Charita podala trestní oznámení na policii. Vyšetřovatelé zjišťují podrobnosti. Oldřich Haičman, ředitel Diecézní charity k situaci uvedl, že šlo o ojedinělý případ, který se vyřešil. Neobává se série dalších podvodů.

Charita vybrala přes 50 milionů korun. Organizace nabádá veřejnost, ať využívá číslo sbírkového účtu: 4211325188/6800. Lidé mohou zasílat i dárcovské SMS na číslo: 87 777, a to ve tvaru DMS DCHB 30, 60 či 90.

Podnikatelé v postižených oblastech budou moci jednoduše požádat o snížení všech záloh daní, a to i zpětně. V takovém případě jim finanční správa vrátí i zálohy zaplacené například v červnu. Na twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní ministerstvo financí opatření nyní dokončuje.

Stát uvolní také na pomoc obcím po bouři celkem 420 milionů korun. Lidem na obnovu zničeného bydlení nabídne až 5 milionů, z toho 2 miliony jako dotaci, zbytek jako úvěr.