Jihomoravský kraj vyzval lidi, aby nejezdili pomáhat do míst zasažených čtvrtečním tornádem a bouří. Kvůli pohybu příliš mnoha aut v oblasti kolabuje doprava, což brání v práci hasičům či záchranářům. „Váš čas přijde. Moc děkuji za pochopení a trpělivost,“ napsal jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Lidé by také nyní neměli posílat materiální pomoc, ani volat na krizovou linku s nabídkou další pomoci. Kraj, hasiči ani záchranáři nemají kapacity, aby nabídky vyřídili – místo toho se musí věnovat práci přímo v terénu.

V obcích zasažených čtvrtečním tornádem pokračuje odstraňování škod. Mrtvých je pět, nikdo další teď není pohřešovaný, informoval krizový štáb. Statici určili po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku ke zbourání zatím přes 60 domů, uvedl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Demolice bude moci začít až po jednání s pojišťovnami. Neobjevily se dosud žádné případy rabování.

Akutně naopak kraj potřebuje mobilní toalety, a také kontejnery na odvoz odpadu.

Škody mapují také vinaři. V úzkém pásu, kterým ve čtvrtek prošlo tornádo mezi Břeclaví a Hodonínem, jsou vinice zničené, místy jen trčí pahýly révových keřů. Totální škody se týkají maximálně několika desítek hektarů vinohradů. Úroda je po bouři a krupobití poškozená na stovkách dalších hektarů v širším okolí.

V zóně tornáda jsou zničené i sklepy s vybavením. Je to obrovská katastrofa pro mnoho jednotlivých vinařů, řekl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Jeden významný vinař zemřel, další utrpěli zranění, doplnil Nyitray bez dalších podrobností.

Veřejná doprava v části jižní Moravy, kterou ve čtvrtek zasáhlo krupobití a tornádo, zůstává i dnes ochromená. Linek, které nejezdí nebo mění trasy, je však výrazně méně než v pátek. Hlavní výpadek se týká vlakového spojení mezi Břeclaví a Hodonínem. Místo vlaků jezdí autobusy náhradní dopravy, ale nezajíždějí do zasažených obcí. Na železnici v zóně tornáda by v neděli večer mohly začít jezdit dieselové lokomotivy po jedné koleji. Obnova plného elektrického provozu je otázkou týdnů, informovala Správa železnic.

Majitelé poničených domů, kteří neutrpěli vážnější zranění, pracují na svých nemovitostech nebo pomáhají sousedům. Deset minut čtvrtečního tornáda poznamená obyvatele Moravské Nové Vsi na zbytek života, většina bude dříve nebo později potřebovat psychologickou pomoc, uvedla ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlatka Maděřičová, která působí a žije v Moravské Nové Vsi. Podobně jako ostatní obyvatelé se zatím drží na nohou, pracuje, organizuje - protože musí. Mluví o kolektivním traumatu.