Přes 50 tisíc v hotovosti mohou už nyní získat lidé, které na jihu Moravy zasáhla ve čtvrtek bouře s tornádem. Ta ničila domy a auta, zároveň kvůli ní zemřelo pět lidí a desítky dalších byly zraněny. Stát vedle této rychlé pomoci počítá zároveň s tím, že postiženým obyvatelům nabídne miliony na obnovu bydlení.

Aktuální finanční pomoc řeší v zasažených obcích dvoučlenné mobilní týmy úřadu práce. Ty od pátečního rána vyřizují a vyplácejí lidem mimořádnou finanční pomoc ve výši až 58 tisíc korun. Dávka okamžité pomoci má přispět k překonání dopadů přírodní katastrofy. Patří mezi dávky hmotné nouze.

Pro jejich přidělení se podle zákona zkoumá příjem a majetek žadatelů i další skutečnosti. Úředníci, kteří mají každý případ posuzovat individuálně, zároveň dostali pokyn vyplatit podporu na místě v hotovosti, aby byla pomoc co nejrychlejší.

„Pracovníci případy žadatelů řeší na místě. Pokud lidé přišli o doklady, mobilní týmy ověří jejich totožnost přes registr obyvatel,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Další finanční pomoc od státu by měla následovat. Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní pro obce 420 milionů korun, které mají pomoci s opravou majetku. Přímo lidem nabídne stát na obnovu zničeného bydlení až pět milionů korun, z toho dva miliony jako dotaci a tři miliony jako zvýhodněný úvěr na 30 let. Program hodlá ministryně Klára Dostálová (ANO) spustit v pondělí.

Majitel pojištěné nemovitosti bude moci čerpat dotaci a zvýhodněný úvěr maximálně do výše celkových nákladů na opravu, které nepokryjí z pojistky. „Pokud nemovitost měla například hodnotu pět milionů korun a pojišťovna vyplatí pojistku ve výši 2, 5 milionu, žadatel může získat dva miliony na dotacích a 500 tisíc úvěr," popsal mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Peníze půjdou využít na pořízení i opravu obydlí. Žádat budou lidé prostřednictvím obcí nebo kraje, které budou příjemci dotace.

 

Peněžní příspěvek nabízejí svým členům také odbory. Ze zvláštního konta jsou připraveni vyplatit 60 až 180 tisíc korun. „Na nejvyšší částku dosáhnou ti, kteří budou mít na svůj dům demoliční výměr,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Podnikatelé z postižených obcí zase mohou počítat s daňovými úlevami. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že jim finanční správa poskytne úlevy v podobě odkladu splatnosti daně nebo odpuštění záloh na silniční daň. „Shodou okolností je dnes termín pro podání přiznání k dani z přidané hodnoty, takže všichni podnikatelé mají tuto platbu paušálně odloženou,“ řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Na pomoc lidem na Moravě, poničené bouřkami, už uvolnil 100 milionů korun také Státní pozemkový úřad. Peníze pochází z rozpočtu pro pozemkové úpravy, kde je na letošní rok vyčleněna částka tři miliardy korun. „Není to jednoduchá situace pro nikoho ze zúčastněných. Dotýká se nejen našich poboček v Jihomoravském kraji, ale bohužel osobně i našich zaměstnanců. Také v tomto směru jsme připraveni pomoci vypsáním interní sbírky,“ doplnil ředitel úřadu Martin Vrba.

Obyvatelům zasaženého regionu se nabízí také nefinanční pomoc. Lesy ČR poskytnou majitelům zničených domů 50 metrů krychlových dříví na nové krovy, nebo finanční dar 100 tisíc korun. Společnost zároveň daruje poškozeným lidem 20 metrů krychlových palivového dříví.

„Myslíme na všechny, kteří se zcela nenadále ocitli bez střechy nad hlavou. Darujeme jim dřevo na nový krov, které i dopravíme na nejbližší pilu, nebo stotisícový dar,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Další starostí lidí na Moravě bylo zajištění pitné vody. „Lze využít cisteren či mobilních úpraven vody z pohotovostních zásob ministerstva,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s tím, že Povodí Moravy je připravené na místo vyslat těžkou techniku na odstraňování následků živelní pohromy.

Ministerstvo také jedná se zelináři a ovocnáři. Až čtyřcentimetrové kroupy poškodily totiž nejvíce vinice a ovocné sady, veterináři pak vyjížděli ke zraněným nebo uhynulým zvířatům, vítr poničil několik stájí.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) navíc v pátek během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro jihomoravskou oblast. Česko může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom.

„Pokud takový fond existuje, tak toho musíme využít, protože ty škody jsou ve stovkách milionů,“ prohlásil Babiš. Z unijního fondu loni získalo stovky milionů eur Chorvatsko na odstranění následků zemětřesení, peníze dostalo i záplavami zasažené Polsko.

Po celé zemi také začaly vznikat sbírky na pomoc postiženým obcím. Na dárcovských kontech se sešly už v pátek desítky milionů korun, například Nadace Via registruje asi příspěvky ve výši 36 milionů korun už v průběhu pátečního dopoledne. Další sbírku vyhlásily například Diecézní charita Brno, Husitská diakonie, dárcovská platforma Znesnáze21 nebo Člověk v tísni. Svaz měst a obcí uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc, organizuje i finanční sbírku.

Humanitární organizace Člověk v tísni vyslala na místo koordinátora, který zjišťoval rozsah škod a možnosti pomoci. První milion korun uvolnila z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. „Organizace se chce zaměřit na dlouhodobou pomoc a řešení dlouhodobých následků tak, aby doplnila pomoc od státu a pomáhala individuálně ve složitějších případech,“ uvedli zástupci organizace s tím, že lidé mohou přispívat na dárcovské konto SOS Morava.