Moravské obce zasažené tornádem budou na obnovu potřebovat „strašně moc peněz“, zhodnotil situaci jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na páteční tiskové konferenci. Odborníci rozsah škod zatím mapují, jasno by mohlo být během víkendu. Podle Grolicha je už teď zřejmé, že jen na krajském majetku se škoda vyšplhá na stovky milionů korun. Pokud tedy lidé chtějí pomáhat, nejlepší je přispět do některé z veřejných sbírek. Od cest do postižených obcí úřady dobrovolníky odrazují.
Vláda se chystá požádat o peníze z fondu solidarity Evropské unie, podle Grolicha by Česko mohlo dostat až 1,6 miliardy korun. „To určitě nebude stačit,“ uvedl Hejtman. Nejlepší druh podpory tak nyní představují veřejné finanční sbírky. Grolich také oznámil, že Jihomoravský kraj zřídil transparentní účet, aby lidé mohli peníze směrovat na jedno místo. Jeho číslo kraj zveřejní hned, jak účet schválí ministerstvo vnitra.
Od přímé výpomoci na místě hejtman případné zájemce odrazoval. „Kdokoli chce pomáhat, tak ať vyčká. Dobrovolníky budeme potřebovat, až bude situace zmapovaná,“ řekl Grolich. Materiální či potravinovou pomoc podle něj již zajišťují dohodnutí dodavatelé.
Do dobročinných sbírek na pomoc zasaženým oblastem mezitím lidé z celé republiky naposílali desítky milionů korun. Jihomoravský kraj doporučil přispívat na účet Diecézní charity Brno, ať už bankovním převodem nebo DMS z telefonu. Na účet už dorazilo téměř 10 milionů korun. „Od zítra na místo budeme vysílat intervenční týmy. Psychosociální týmy, materiální a potravinovou pomoc od příštího týdne,“ řekl Oldřich Haičman, ředitel charity.
🆘Pomozte lidem zasaženým tornádem na jižní Moravě.
— CT24zive (@CT24zive) June 24, 2021
Sbírku pořádá Diecézní charita Brno, číslo účtu 4211325188/6800, variabilní symbol 2002, lze posílat i DMS na číslo: 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60, nebo 90. pic.twitter.com/VbeTBvqgv6
Pokud dobrovolníci plánují na jižní Moravu v příštích dnech vyrazit, měli by se registrovat u některé z humanitárních organizací. Už ve čtvrtek v noci na místo vyslala koordinátora organizace Adra. „Zatím je ale vše v rukou záchranářů,“ popsala Karolína Emanuelová, mluvčí organizace.
- číslo účtu: 4211325188/6800
- variabilní symbol: 2002
- případně DMS ve tvaru: DMS DCHB 30, 60, 90 na číslo: 87 777
- číslo účtu: 333999/2700
- variabilní symbol: 2101
- případně on-line
Diakonie Českobratrské církve evangelické
- číslo účtu: 2100691426/2010
On-line příspěvek přes organizaci Adra
On-line příspěvek přes konto Nadace Via
On-line příspěvek přes Nadační fond pomoci
V nejbližších dnech vyšle Adra do obcí týmy dobrovolníků a humanitární pomoc. Hlásit se budou přes on-line formulář, který vznikne na webových stránkách. Zatím je podle Emanuelové nejlepší způsob přispět do některé ze sbírek. Adra za noc vybrala přes 1,5 milionu korun.
Peníze se schází i na kontu Diakonie Českobratrské církve evangelické. Lidé zatím poslali zhruba milion korun. Koordinátor organizace je na místě, ale zatím jen mapuje situaci. „Dobrovolnická pomoc bude potřeba, ale je na to příliš brzy. Týmy se zatím aktivizují a připravují. Statici například musí posoudit, co je bezpečné a co není, jaké budovy strhnout,“ uvedl Ivo Mareš, mluvčí Diakonie. Lidé, kteří chtějí na místo vyrazit, se mohou ozvat na e-mail organizace nebo sociální sítě.
Dobrovolníci mohou pomoc nabízet a koordinovat také přes krizovou linku Jihomoravského kraje: 800 129 921. Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje na Twitteru požádal, aby lidé využívali toto číslo a zbytečně nezatěžovali tísňové linky. Spontánní pomoc lidé organizují také ve skupinách na sociálních sítích.
Podle mluvčí kraje Aleny Knotkové jsou lidé neskutečně vstřícní a solidární. „Máme nespočet telefonátů. Lidé nabízejí jídlo, košťata, party řemeslníků připravených vyrazit na místo. Jedna paní nabízela i hlídání dětí,“ uvedla Knotková. Potvrzuje, že momentálně jsou nejdůležitější peníze.
Červený kříž připravuje celorepublikovou akci, kdy do zasažené oblasti vyrazí tým krizové intervence. Jde o trénované dobrovolníky, kteří poskytují první psychologickou pomoc obětem. Organizace už má na místě své pracovníky, kteří jsou součásti krizového štábu jihomoravského kraje. I přes sbírku Červeného kříže lze poslat finanční pomoc obyvatelům zasažených vesnic.
Okamžitou finanční pomoc pro handicapované osoby ze zasažených oblastí nabízí Konto Bariéry. Zažádat o ni je možné na info@bariery.cz, součástí mailu by měla být kopie průkazu ZTP a potvrzení žádosti od obecního úřadu. Nadace zároveň za tímto účelem založila speciální sbírku, finanční příspěvky lze zaslat na účet 17111444/5500 s variabilním symbolem 5555.
Na sociálních sítích se značná část pomoci soustředila na sbírku Nadace Via, která kvečeru shromáždila již přes 80 milionů korun. Ředitel nadace Zdeněk Mihalco na Twitteru ráno uváděl, že do sbírky chodilo 500 tisíc korun každých pět minut a servery byly vlivem extrémního zájmu přetížené.
On-line reportáž: Stát i kraje pomůžou lidem postiženým řáděním tornáda. Stát uvolní 420 milionů korun, podnikatelům uleví od daní
Fotogalerie: Spoušť na Moravě. Části některých vesnic zmizely, tornádo zničilo domy, kostely i auta
Reportáž: „Vypadá to, že kus Hrušek je pryč.“ Svítání odhalilo rozsah škod
DVTV: Vzduch v tornádech má ohromnou sílu, auta rozhází ta nejsilnější z nich, říká meteorolog Ryva
Lesy ČR darují každému majiteli tornádem poničeného domu až 70 kubíků kulatiny nebo 100 tisíc korun
Co dělat po tornádu? Praktický stručný návod, jak na to, „krok za krokem“
„Neuvěřitelné, takovou sbírku v historii nepamatujeme. Děkujeme a koordinujeme s krizovým štábem, starosty a neziskovkami pomoc,“ uvedl Mihalco na Twitteru. Dárcovská kampaň Nadace Via prostřednictvím portálu Darujme pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat, uvedli organizátoři sbírky.
Finanční výpomoc lze ale poskytnout také jinými způsoby než zasláním příspěvku na charitativní účet. Například Jan Polách z Vinařství Polách, které se nachází právě v tornádem zasažené obci Hrušky, na Facebooku požádal o pomoc odkupem sudového vína. „Polovina vesnice je srovnána se zemí. Jediné, co nám zůstalo, jsou vína, která vyrábíme, a ta bych vám chtěl touto cestou nabídnout,“ uvedl Polách. „Prosím, kupte si od nás sudové víno. Je to cesta, kterou nám můžete pomoct. Víno můžeme přivézt v okolí Břeclavi,“ dodal.
Zajištění materiální pomoci na místě již přislíbila Státní správa hmotných rezerv. Záchranářům na jihu Moravy umožní bezplatně tankovat pohonné hmoty. „Máme už vládou schválené usnesení, že můžeme nastartovat karty krize. Ty umožňují pro integrovaný záchranný systém bezplatně tankovat na vymezených čerpacích stanicích pohonné hmoty. Jako první to bude v Hodoníně, kde nyní už instaluje státní firma Čepro náhradní energetický zdroj,“ řekl HN předseda správy Pavel Švagr. V oblasti postižené řáděním tornáda totiž jinak nejde elektřina.
Ze zásob státu se podle Švagra na základě povolení vlády mohou uvolnit okamžitě formou zápůjčky další potřeby v rámci humanitární pomoci. „K dispozici jsou vysoušeče, elektrocentrály a další technika, ale třeba i deky,“ popsal Švagr.
Do jihomoravských obcí míří z potravinových bank také jídlo. „Prvním autem posíláme deset palet trvanlivých potravin, které máme. Uvidíme, jestli dostaneme něco od státu, co tam budou chtít odvézt a distribuovat. Přijímáme další potraviny od dárců, od jednoho jsme dnes už dostali šest palet trvanlivého mléka, takže sháníme, kde ho mohou přijmout,“ popsala ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Potravinové banky se také chystají zahájit sbírku na jídlo. „Vzhledem k tomu, že v oblasti nejde elektřina a v příštích dnech má být opět velké teplo, potřebujeme čistě trvanlivé potraviny,“ dodala Láchová.
Zasaženým oblastem na Moravě chtějí pomoct také sousedé ze Slovenska. Na sociálních sítích vytvořili například sbírky hygienických potřeb, oblečení, dek a dalšího zboží. Slovensko také může pomoci s ubytováváním lidí, oznámil tamní ministr sociálních věcí Milan Krajniak. Volné kapacity má země na ubytování pro děti z dětských domovů, dále pro celé rodiny a svá zařízení sociálních služeb nabízejí i Bratislavský a Trnavský kraj.
Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer prohnala především Břeclavskem a Hodonínskem. Podle posledních informací policie si vyžádala pět lidských životů a desítky zraněných. Ničila také domy, auta i zeleň. Zpustošená je například hodonínská střední škola či S-centrum, jež pečuje o seniory se zvláštními potřebami. Velké škody postihly břeclavskou nemocnici. Dvě obce budou potřebovat novou elektrifikaci.
Střecha nám uletěla, ale kroj pro vnučku jsme zachránili. Moravská Nová Ves se probudila do minulosti
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist