Moravské obce zasažené tornádem budou na obnovu potřebovat „strašně moc peněz“, zhodnotil situaci jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na páteční tiskové konferenci. Odborníci rozsah škod zatím mapují, jasno by mohlo být během víkendu. Podle Grolicha je už teď zřejmé, že jen na krajském majetku se škoda vyšplhá na stovky milionů korun. Pokud tedy lidé chtějí pomáhat, nejlepší je přispět do některé z veřejných sbírek. Od cest do postižených obcí úřady dobrovolníky odrazují.

Vláda se chystá požádat o peníze z fondu solidarity Evropské unie, podle Grolicha by Česko mohlo dostat až 1,6 miliardy korun. „To určitě nebude stačit,“ uvedl Hejtman. Nejlepší druh podpory tak nyní představují veřejné finanční sbírky. Grolich také oznámil, že Jihomoravský kraj zřídil transparentní účet, aby lidé mohli peníze směrovat na jedno místo. Jeho číslo kraj zveřejní hned, jak účet schválí ministerstvo vnitra.

Od přímé výpomoci na místě hejtman případné zájemce odrazoval. „Kdokoli chce pomáhat, tak ať vyčká. Dobrovolníky budeme potřebovat, až bude situace zmapovaná,“ řekl Grolich. Materiální či potravinovou pomoc podle něj již zajišťují dohodnutí dodavatelé.

Do dobročinných sbírek na pomoc zasaženým oblastem mezitím lidé z celé republiky naposílali desítky milionů korun. Jihomoravský kraj doporučil přispívat na účet Diecézní charity Brno, ať už bankovním převodem nebo DMS z telefonu. Na účet už dorazilo téměř 10 milionů korun. „Od zítra na místo budeme vysílat intervenční týmy. Psychosociální týmy, materiální a potravinovou pomoc od příštího týdne,“ řekl Oldřich Haičman, ředitel charity.

Pokud dobrovolníci plánují na jižní Moravu v příštích dnech vyrazit, měli by se registrovat u některé z humanitárních organizací. Už ve čtvrtek v noci na místo vyslala koordinátora organizace Adra. „Zatím je ale vše v rukou záchranářů,“ popsala Karolína Emanuelová, mluvčí organizace.

Kam posílat peníze

Diecézní charita Brno

- číslo účtu: 4211325188/6800

- variabilní symbol: 2002 

-  případně DMS ve tvaru: DMS DCHB 30, 60, 90 na číslo: 87 777

Český červený kříž:

- číslo účtu: 333999/2700

- variabilní symbol: 2101

- případně on-line

Diakonie Českobratrské církve evangelické

- číslo účtu: 2100691426/2010

On-line příspěvek přes organizaci Adra

On-line příspěvek přes konto Nadace Via

On-line příspěvek přes Nadační fond pomoci

 

V nejbližších dnech vyšle Adra do obcí týmy dobrovolníků a humanitární pomoc. Hlásit se budou přes on-line formulář, který vznikne na webových stránkách. Zatím je podle Emanuelové nejlepší způsob přispět do některé ze sbírek. Adra za noc vybrala přes 1,5 milionu korun.

Peníze se schází i na kontu Diakonie Českobratrské církve evangelické. Lidé zatím poslali zhruba milion korun. Koordinátor organizace je na místě, ale zatím jen mapuje situaci. „Dobrovolnická pomoc bude potřeba, ale je na to příliš brzy. Týmy se zatím aktivizují a připravují. Statici například musí posoudit, co je bezpečné a co není, jaké budovy strhnout,“ uvedl Ivo Mareš, mluvčí Diakonie. Lidé, kteří chtějí na místo vyrazit, se mohou ozvat na e-mail organizace nebo sociální sítě.

Dobrovolníci mohou pomoc nabízet a koordinovat také přes krizovou linku Jihomoravského kraje: 800 129 921. Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje na Twitteru požádal, aby lidé využívali toto číslo a zbytečně nezatěžovali tísňové linky. Spontánní pomoc lidé organizují také ve skupinách na sociálních sítích.

Podle mluvčí kraje Aleny Knotkové jsou lidé neskutečně vstřícní a solidární. „Máme nespočet telefonátů. Lidé nabízejí jídlo, košťata, party řemeslníků připravených vyrazit na místo. Jedna paní nabízela i hlídání dětí,“ uvedla Knotková. Potvrzuje, že momentálně jsou nejdůležitější peníze. 

Červený kříž připravuje celorepublikovou akci, kdy do zasažené oblasti vyrazí tým krizové intervence. Jde o trénované dobrovolníky, kteří poskytují první psychologickou pomoc obětem. Organizace už má na místě své pracovníky, kteří jsou součásti krizového štábu jihomoravského kraje. I přes sbírku Červeného kříže lze poslat finanční pomoc obyvatelům zasažených vesnic.

Okamžitou finanční pomoc pro handicapované osoby ze zasažených oblastí nabízí Konto Bariéry. Zažádat o ni je možné na info@bariery.cz, součástí mailu by měla být kopie průkazu ZTP a potvrzení žádosti od obecního úřadu. Nadace zároveň za tímto účelem založila speciální sbírku, finanční příspěvky lze zaslat na účet 17111444/5500 s variabilním symbolem 5555.

Na sociálních sítích se značná část pomoci soustředila na sbírku Nadace Via, která kvečeru shromáždila již přes 80 milionů korun. Ředitel nadace Zdeněk Mihalco na Twitteru ráno uváděl, že do sbírky chodilo 500 tisíc korun každých pět minut a servery byly vlivem extrémního zájmu přetížené.

Další články ke katastrofě na Moravě

On-line reportáž: Stát i kraje pomůžou lidem postiženým řáděním tornáda. Stát uvolní 420 milionů korun, podnikatelům uleví od daní

Přehled: Na pomoc Moravě se už vybraly desítky milionů korun, dobrovolníci chystají zásahové týmy. Jak se zapojit a kam přispět?

Fotogalerie: Spoušť na Moravě. Části některých vesnic zmizely, tornádo zničilo domy, kostely i auta

Reportáž: „Vypadá to, že kus Hrušek je pryč.“ Svítání odhalilo rozsah škod

Reportáž: Zpustošené obce. Tady přece nebydlím. Kam zmizel můj svět? Lidé v Lužicích oplakávají své domy a bojí se o příbuzné

150 milionů pro Moravu od Komárka, další podnikatelé aktivují zdroje, jak se dá. Byznys pomáhá po tornádu

DVTV: Vzduch v tornádech má ohromnou sílu, auta rozhází ta nejsilnější z nich, říká meteorolog Ryva

Lesy ČR darují každému majiteli tornádem poničeného domu až 70 kubíků kulatiny nebo 100 tisíc korun

Peníze na úhradu škod způsobených tornádem na jižní Moravě může Česko získat od EU. Babiš už o pomoc požádal

Pojišťovny budou škody na jižní Moravě vyhodnocovat zrychleně. Na zálohách lidé dostanou až polovinu pojistné částky

Do zničených vesnic míří pomoc ze všech stran. Než budou mít lidé nárok na miliony, dostanou desítky tisíc hotově

Tornádo zničilo vinaři vše, s výjimkou vína ukrytého ve sklepě. Narychlo ho nabízí k prodeji, aby pokryl škody

Tornádo u nás ve střední Evropě? V minulosti jsme jich zažili několik, první zaznamenané poničilo pražský Vyšehrad

Důsledky tornáda pro dopravu. Na dálnici D2 odstranili spadlé dráty, trať z Břeclavi do Hodonína ale bude uzavřená několik dní

Co dělat po tornádu? Praktický stručný návod, jak na to, „krok za krokem“

„Neuvěřitelné, takovou sbírku v historii nepamatujeme. Děkujeme a koordinujeme s krizovým štábem, starosty a neziskovkami pomoc,“ uvedl Mihalco na Twitteru. Dárcovská kampaň Nadace Via prostřednictvím portálu Darujme pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat, uvedli organizátoři sbírky. 

Finanční výpomoc lze ale poskytnout také jinými způsoby než zasláním příspěvku na charitativní účet. Například Jan Polách z Vinařství Polách, které se nachází právě v tornádem zasažené obci Hrušky, na Facebooku požádal o pomoc odkupem sudového vína. „Polovina vesnice je srovnána se zemí. Jediné, co nám zůstalo, jsou vína, která vyrábíme, a ta bych vám chtěl touto cestou nabídnout,“ uvedl Polách. „Prosím, kupte si od nás sudové víno. Je to cesta, kterou nám můžete pomoct. Víno můžeme přivézt v okolí Břeclavi,“ dodal.

Zajištění materiální pomoci na místě již přislíbila Státní správa hmotných rezerv. Záchranářům na jihu Moravy umožní bezplatně tankovat pohonné hmoty. „Máme už vládou schválené usnesení, že můžeme nastartovat karty krize. Ty umožňují pro integrovaný záchranný systém bezplatně tankovat na vymezených čerpacích stanicích pohonné hmoty. Jako první to bude v Hodoníně, kde nyní už instaluje státní firma Čepro náhradní energetický zdroj,“ řekl HN předseda správy Pavel Švagr. V oblasti postižené řáděním tornáda totiž jinak nejde elektřina.

Ze zásob státu se podle Švagra na základě povolení vlády mohou uvolnit okamžitě formou zápůjčky další potřeby v rámci humanitární pomoci. „K dispozici jsou vysoušeče, elektrocentrály a další technika, ale třeba i deky,“ popsal Švagr.

Do jihomoravských obcí míří z potravinových bank také jídlo. „Prvním autem posíláme deset palet trvanlivých potravin, které máme. Uvidíme, jestli dostaneme něco od státu, co tam budou chtít odvézt a distribuovat. Přijímáme další potraviny od dárců, od jednoho jsme dnes už dostali šest palet trvanlivého mléka, takže sháníme, kde ho mohou přijmout,“ popsala ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Potravinové banky se také chystají zahájit sbírku na jídlo. „Vzhledem k tomu, že v oblasti nejde elektřina a v příštích dnech má být opět velké teplo, potřebujeme čistě trvanlivé potraviny,“ dodala Láchová.

Zasaženým oblastem na Moravě chtějí pomoct také sousedé ze Slovenska. Na sociálních sítích vytvořili například sbírky hygienických potřeb, oblečení, dek a dalšího zboží. Slovensko také může pomoci s ubytováváním lidí, oznámil tamní ministr sociálních věcí Milan Krajniak. Volné kapacity má země na ubytování pro děti z dětských domovů, dále pro celé rodiny a svá zařízení sociálních služeb nabízejí i Bratislavský a Trnavský kraj.

Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer prohnala především Břeclavskem a Hodonínskem. Podle posledních informací policie si vyžádala pět lidských životů a desítky zraněných. Ničila také domy, auta i zeleň. Zpustošená je například hodonínská střední škola či S-centrum, jež pečuje o seniory se zvláštními potřebami. Velké škody postihly břeclavskou nemocnici. Dvě obce budou potřebovat novou elektrifikaci. 

Související
Související