K tragické události na jihu Moravy se poprvé vyjádřil český prezident Miloš Zeman. V sobotním televizním projevu vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech, popřál brzké uzdravení všem zraněným a apeloval, aby si lidé pomáhali.

„Co se stalo, je samozřejmě katastrofa, ale je to i příležitost, abychom vyjádřili svoji solidaritu,“ řekl během zhruba tříminutového vystoupení. Dále zmínil, že na místo vyrazila Hradní stráž, a také jeho dcera Kateřina Zemanová, aby rozdala dary z nadačního fondu.

Na pomoc obcím, které ve čtvrtek v noci zasáhlo tornádo, se už vybraly stovky milionů korun. Jihomoravský kraj však varuje před podvodníky, kteří se na neštěstí pokusili obohatit.

U sbírky pořádané Diecézní charitou Brno se objevil falešný QR kód,  který dárce nenasměruje na sbírkový účet. Charita i kraj proto vyzývají, ať lidé peníze posílají na běžný účet organizace.

„Na webu charity je vše v pořádku. Ale někdo okopíroval grafiku charity a vložil tam vlastní QR kód. Doporučujeme lidem, aby peníze posílali přímo na číslo sbírkového účtu a QR kód nevyužívali. A pro jistotu se ještě podívali na stránku organizace, která tu veřejnou sbírku pořádá,“ uvedla mluvčí jihomoravského kraje Alena Knotková. 

Charita podala trestní oznámení na policii. Vyšetřovatelé zjišťují podrobnosti. Oldřich Haičman, ředitel Diecézní charity k situaci uvedl, že šlo o ojedinělý případ, který se vyřešil. Neobává se série dalších podvodů.

Na následky tornáda a bouří zemřelo pět lidí, zraněných jsou desítky. Nikdo se nepohřešuje. Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer prohnala především na Břeclavsku a Hodonínsku. Nejvíce zasažené jsou obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Lužice a Mikulčice.

 Na mimořádnou štědrost lidí dnes upozornil i  ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalčo. Podle něj se ve sbírkách sešlo přes 400 milionů korun „Šílenost na darujme.cz,“ napsal na Twitteru o tom, že jen na této platformě dary poslalo víc než 100 tisíc lidí.

Jedním z míst, kam přispívat je právě Diecézní charita Brno. Tak vybrala přes 50 milionů korun. Organizace nabádá veřejnost, ať využívá číslo sbírkového účtu: 4211325188/6800. Lidé mohou zasílat i dárcovské SMS na číslo: 87 777, a to ve tvaru DMS DCHB 30, 60 či 90.

Bouřky a tornádo na jižní Moravě zničily podle policie stovky domů, škoda bude odhadem desítky až stovky milionů korun. Jde o hrubé odhady. V postižených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasahují stovky policistů i hasičů.

Podnikatelé v postižených oblastech budou moci jednoduše požádat o snížení všech záloh daní, a to i zpětně. V takovém případě jim finanční správa vrátí i zálohy zaplacené například v červnu. Na twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní ministerstvo financí opatření nyní dokončuje.

Stát uvolní také na pomoc obcím po bouři celkem 420 milionů korun. Lidem na obnovu zničeného bydlení nabídne až 5 milionů, z toho 2 miliony jako dotaci, zbytek jako úvěr.

Sledujeme online

  automatické obnovování je zapnuté Vypnout obnovování
26.6.2021 20:39 | On-line přenos skončil

Děkujeme za pozornost. On-line přenos pro dnešní den končí. Aktuální informace vám přineseme zase v neděli 27.6.2021

26.6.2021 20:37 | Červený kříž vybral se přes 20 milionů korun

Český červený kříž:

Děkujeme všem, kteří přispíváte na pomoc obětem tornáda, které se prohnalo jižní Moravou. Dosud jsme obdrželi 15 307 příspěvků v celkové hodnotě 20 618 715 Kč a stále přicházejí další.
Bližší informace o poskytované pomoci a dalších způsobech, jakými ji můžete podpořit, naleznete na https://www.cervenykriz.eu/aktuality/cervnove-tornado-v-cr.

26.6.2021 19:59 | Pomoc potřebují i skauti
26.6.2021 18:51 | Prezident Zeman promluvil k neštěstí na jihu Moravy

Hlava státu prezident Miloš Zeman se v sobotu večer poprvé vyjádřil k neštěstí, které zasáhlo obce na jižní Moravě. V krátkém televizním projevu vyjádřil soustrast pozůstalým, poděkoval záchranářům i lidem, kteří nabídli pomoc. „Co se stalo, je samozřejmě katastrofa. Je to ale také příležitost k tomu, abychom vyjádřili svoji solidaritu,“ uvedl Zeman. Dále vyjádřil naději, že český národ se dokáže vždy semknout a solidarizovat, když je to zapotřebí.

26.6.2021 17:36
26.6.2021 17:16

Lidé darovali moravským obcím tolik materiální pomoci, že zcela zaplnili věcmi kulturní dům v Hodoníně i se zimním stadionem. Středisko pro distribuci pomoci tak už nepřijímá oblečení, deky a další pokrývky, ale potřebuje stavební materiál, řekla pracovnice domu kultury a koordinátorka sbírky Alena Truschingerová. Pro tento materiál je vyčleněn jiný sklad. Pomoc se postupně přesouvá do nejzasaženějších obcí. Hasiči zase potřebují kontejnery na odpad a mobilní toalety.

26.6.2021 16:48
26.6.2021 16:12
26.6.2021 15:50
26.6.2021 15:29 | Demolice domů dnes nebude

Demolice domů na Břeclavsku a Hodonínsku poničených bouřkou dnes nebude, je potřeba nejprve jednat s pojišťovnami, řekla ČTK mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková. Bouřky poničily asi 1200 domů, přes 60 odborníci určili ke stržení. "Demolice se neuskuteční dnes, protože je potřeba jednat nejprve s pojišťovnami. Je možné, že nebude ani v neděli," uvedla Knotková.

Související