Advokát a bývalý náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer nechápe, proč úředníci ministerstva zdravotnictví i přes opakované apely Nejvyššího správního soudu nadále nezákonně omezovali lidi i podnikatele. A soud tak jejich opatření vzápětí obratem rušil. K tomu, aby podnikatelé za omezení – ať již zákonná, či nezákonná – získali odškodnění, je však podle něj ještě dlouhá cesta. Ministerstva žádosti o náhradu škod odmítají, a jak rozhodnou soudy, je podle něj věštění z křišťálové koule. „To, jestli dostanete, či nedostanete náhradu, je opravdu ve hvězdách. My ani nejsme schopni kvantifikovat, s jakou mírou pravděpodobnosti ty soudy rozhodnou,“ říká Melzer s tím, že justice by ve svém vlastním zájmu měla být akční a první žaloby na náhradu škody rychle projednat, aby lidé věděli, jak se soudy budou k žalobám stavět.

HN: Jak je možné, že Nejvyšší správní soud už zrušil tolik protiepidemických opatření ministerstva zdravotnictví? Vypadá to, že stačí vylosovat, na které opatření dnes podám žalobu u soudu, a uspěji…

Hlavní důvod spočívá v nedostatečném odůvodnění. To je dáno tím, že pandemický zákon si nastavil poměrně přísná pravidla a striktní požadavky na jejich odůvodňování. Ty ale ministerstvo zdravotnictví bohužel nedodržuje.

HN: To je tak složité napsat odůvodnění?

To by právě nemělo být. I Nejvyšší správní soud zdůrazňuje, že nechce sofistikovanou analýzu na úrovni vědecké studie, ale že chce v rozumných mezích odůvodnění toho, proč dané opatření bylo nutné. Jestli si to vyžádala skutečně situace ve vztahu k tomu konkrétnímu opatření, k těm konkrétním omezením, které to opatření přináší, jestli je to přiměřené a neexistují mírnější prostředky, které by dokázaly dosáhnout stejného cíle, aniž by tak moc zasahovaly do práv jednotlivců. To jsou věci, které by ten úřad měl poměrně jednoduše být schopen do toho odůvodnění napsat, ale bohužel se to tak neděje.

HN: Ale jak je to možné, když to soud opakované říká, dává i návod, jak to má vypadat, a úředníci, respektive právníci ministerstva, to stejně napíšou špatně znovu?

Asi nejsem nejlepší adresát otázek, jak je to možné. Taky tomu nerozumím.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.