Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů údajně otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na výstavbu konferenčního centra Čapí hnízdo dostali od manažerů koncernu Agrofert informace, že za Čapím hnízdem stojí Andrej Babiš (ANO). S odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje to v pondělí napsal server Neovlivní.cz. Rozpor mezi dokumenty banky a výpověďmi jejích manažerů byl jednou z věcí, které chtěl vyjasnit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, když kauzu vrátil k došetření. Premiéra Babiše v případu stíhá policie.

„Jsou to takové úsměvné historky, vůbec to nechci komentovat,“ reagoval však Babišův advokát Michael Bartončík na dotaz HN, co na obrat výpovědí říká.

Pokud by bankéři z HSBC opravdu otočili, šlo by o zásadní posun v neprospěch Babiše. Důkaz o majetkovém propojení mezi Agrofertem a farmou je totiž klíčový pro posuzování, zda Čapí hnízdo mohlo při žádosti o padesátimilionovou dotaci v roce 2008 vystupovat jako malý a střední podnik, a tím pádem na ni mělo v rámci příslušného podpůrného programu nárok. „Pokud by dvě společnosti měly společného majitele, tak by se jednoznačně jednalo o spojené podniky. Pak by menší firma nesplňovala definici malého a středního podniku. Taková definice dotačních pravidel Evropské komise platí už od roku 2003,“ uvedl už dříve pro HN expert na evropské dotace Jan Jedlička z DBJ Advisory.

Právě argumentem, že farma Čapí hnízdo byla v roce 2007 malý začínající podnik rodiny Babiše, nezávislý na jeho tehdejším kolosu Agrofert, dosud premiér a jeho právníci odráželi podezření z dotačního podvodu. Policie jim ale zjevně neuvěřila a v kauze Čapího hnízda na konci května opět navrhla obžalovat Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou z poškození finančních zájmů EU a právě dotačního podvodu. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch se teď zabývá tím, zda podá obžalobu, zastaví trestní stíhání nebo věc vyřídí jinak. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem projektu dělo cokoli nezákonného.

O tom, že Čapí hnízdo je členem skupiny Agrofert a že patří Babišovi, se píše zhruba v devět let starých dokumentech označených jako interní materiály HSBC, jejichž kopie zveřejnil v roce 2017 anonymní twitterový účet Skupina Šuman. Žalobce Šaroch nicméně předloni v odůvodnění, kdy obvinění všech aktérů kauzy včetně Babiše nejprve zrušil, napsal, že výslechy tehdejších pracovníků HSBC „byla v podstatě vyloučena pravdivost záznamů uvedených v materiálech banky“. Tedy že by Agrofert a Čapí hnízdo měly v době sjednání nebo čerpání úvěrů vztah mateřské a dceřiné firmy.

Michael Bartončík navíc tehdy uvedl, že samotné dokumenty nemohly obstát jako důkazy, protože v trestním řízení se bankovní informace musí vyžádat předepsanou úřední cestou.

Kriminalisté si podle Neovlivní.cz na Zemanovu žádost předvolali bankéře znovu a ti výslovně uvedli, že Babišovi spolupracovníci jim vybudování Čapího hnízda prezentovali jako Babišův vlastní projekt, píše server s odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje. Projekt dokonce podle Neovlivní.cz označovali za „srdeční záležitost pana Babiše“.

„Do policejního protokolu nakonec uvedli, že obsah dokumentů je pravdivý. Farma Čapí hnízdo dostala úvěr u HSBC právě a jen proto, že šlo o jejího velkého klienta Andreje Babiše a o jeho projekt. Přesně tak to prezentovali zástupci Agrofertu, když o úvěru vyjednávali,“ cituje server svůj důvěryhodný zdroj. Banka se podílela i na financování výstavby centrály Agrofertu na pražském Chodově.

Společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se ale přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Policie navrhla Babiše a další aktéry kauzy Čapí hnízdo obžalovat už v dubnu 2019, pražské městské státní zastupitelství stíhání zastavilo v polovině září. Jeho šéf Martin Erazím tehdy sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Nejvyšší státní zástupce Zeman v prosinci 2019 zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání u Babiše a Mayerové s odůvodněním, že bylo nezákonné a předčasné.